RUSSLA NV 'De Duitsers werden niet zwaaiend binnengehaald, maar ook niet donderdag 26 apni 2012 met boegeroep' II René Kok, beeldonderzoeker bij het NIOD Rjkckxtuj, Ukraine werden in het Duitse onderzoek vooral veel foto's uit de Sov jet-Unie en Polen achterhaald en een paar uit Frankrijk en Scandina vië. „Er waren geen foto's uit Ne derland", zegt Nienke Heester, pro jectleider van de tentoonstelling in het Legermuseum. Dat komt voor namelijk omdat Bopp niet zo geïn teresseerd was in Nederland, stelt Kok. Heester: „We hebben de foto's uit 'De foto's van gewone Duitse soldaten zijn een openbaring' de Sovjet-Unie samengebracht met foto's die Duitse soldaten in Nederland hebben gemaakt. Die collectie komt uit het Rijksmu seum. Zo hebben we er het Neder landse verhaal bij gebracht en la ten we de tegenstelling zien. De fo to's geven ook aan hoe de Duitse soldaten de Nederlanders zagen." Fotografie is bepalend hoe je naar een oorlog kijkt, zegt Heester. „De stereotiepe beelden van de oorlog zijn wel bekend, daarom zijn deze foto's van gewone Duitse soldaten een openbaring. Ze tonen hun blik op de oorlog. We hebben ook een serie kleurendia's van het Oostfront, de oorlog wordt door het gebruik van kleur minder af standelijk." Het zijn mooie en interessante fo to's die in Nederland zijn ge maakt, zegt NIOD-beeldonderzoe ker Kok. „Maar historisch gezien zijn de foto's die in de mei-dagen van 1940 zijn gemaakt het meest interessant, want daar hadden we weinig van. De Duitsers dachten dat ze Nederland in één dag zou den verslaan, daarom zijn de pro- paganda-fotografen naar Frankrijk gestuurd waar naar verwachting de strijd veel langer zou duren. We hebben in de collectie van het NIOD bijvoorbeeld foto's van sol daten die laten zien hoe ze in Ne derland werden ontvangen. Ik wil niet zeggen dat ze zwaaiend zijn binnengehaald, maar zeker ook niet met boegeroep. We hebben een foto uit Valkenswaard waar een groepje kinderen in de mei-da gen met Duitse soldaten poseert." In het Britse leger mochten de sol daten niet fotograferen, maar Duit se soldaten werden juist aangemoe digd om foto's te maken. Eén op de tien soldaten had dan ook een fototoestel bij zich. Kok: „De Duitsers waren over tuigd van hun overwinning en wil den hun zegetocht vastleggen. Er werden ook gruwelijkheden aan het Oostfront gefotografeerd, dat was niet de bedoeling van de leger leiding, maar het kon ook niet wor den voorkomen. Gelukkig maar, want daardoor hebben we wel een beeld gekregen van wat zich daar heeft afgespeeld." Foto's Nederland: Collectie Rijksmuseum Amsterdam Foto's Rusland: Particuliere collectie van de families Wetjen, Kroll, Harms, Bilges, Becker, Moneth en het Münchner Stadsmu seum. zie onze website:binnenland Bekijk extra foto's gemaakt door Duitse soldaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11