io grüfêe aus DEM NIEÜEKLANÜEN Duitse soldaten werden in de Tweede We reldoorlog aangemoedigd veel foto's te maken, want zo kon de overwinning wor den vastgelegd. Gruwelijkheden in de Sovjet-Unie werden gefotografeerd, maar de soldaten maakten ook vakantiekiekjes in Nederland. Het Legermuseum in Delft heeft die foto's nu samengebracht. donderdag 26 april 2012 door Joost Sijtsma Het contrast tussen de kiekjes uit Ne derland en de fo to's die in de Sov jet-Unie door Duitse soldaten zijn gemaakt is groot. De blik van de Duitse soldaten op de Sovjet-Unie is vaak racistisch, zij worden door de eigen propa ganda beïnvloed. De foto's en de onderschriften tonen het 'achterlijke' van de Slavische cul tuur. De beelden uit Nederland zijn vaak toeristische kiekjes, gezellige tafereeltjes die niet zelden de vriendschap tussen Duitse solda ten en Nederlanders tonen. De sol daten voelden zich hier in de eer ste jaren van de oorlog wel thuis, zegt René Kok, beeldonderzoeker bij het Instituut voor Oorlogs-, Ho locaust- en Genocidestudies (NIOD). De foto's uit Nederland en de Sov jet-Unie zijn te zien op een unieke tentoonstelling, Vreemden in het vi zier, Fotoalbums van Duitse solda ten uit de Tweede Wereldoorlog, die van vandaag tot en met 29 juli in het Legermuseum in Delft is te zien. De basis van de expositie is het onderzoek dat twee Duitse uni versiteiten vier jaar lang hebben verricht. Het doel was privé-fotoal- bums van Duitse soldaten te ach terhalen en daarbij ook het ver haal achter de foto's op te tekenen. Veel foto's bleven decennialang on aangeroerd, maar bij het overlij den van de maker worden ze door de nabestaanden vrijgegeven en ook regelmatig te koop aangebo den. Ongeveer 150 albums werden door de Duitse onderzoekers gevonden en de expositie die daarvan is ge maakt is in vijf Duitse steden te zien geweest. „De foto's zeggen iets over de mentaliteit van de Duitse soldaten", zegt de Duitse conservator Petra Bopp, een van de samenstellers van de tentoon stelling in Duitsland. Bopp: „Het toont ook hoe de soldaten door middel van de foto's hun herinne ring hebben gereconstrueerd." Er Heiüvtdf Amsterdam t,AAiM.uU»^vte* 1940 fOA# Der Esdreüer Uu, Sckevttwuj&i, Mui 1911

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10