Sorry voor Verburg te veel gevraagd 41 binnenland T0©S DREAMSLIVE Ex-ministers gaan niet door het stof tijdens hoorzitting Cf-koorts Klink neemt het op voor Verburg Meldpunt voor boze rij-instructeurs pNV Spoor: nieuw systeem bij alle seinen woensdag 25 april 2012 Ofkoortspatiënten zijn wei nig wijzer geworden van de hoorzitting met de ex-minis ters Klink en Verburg. Hun verloren vertrouwen in de overheid is niet terug. door Henk Mees Aan het eind van een dag vol Q.-koortsleed, komt patiënte Jacqueline van den Bosch aan het woord. „De hele dag heb ik heel veel woorden gehoord, maar drie heb ik er wel zeer gemist: het spijt me." Het appel van de patiënte uit Helmond is gericht aan de ex-mi- nisters Gerda Verburg (Land bouw) en Ab Klink (Volksgezond heid). Maar geen van beiden is zich van schuld bewust, Verburg waant zich zelfs voor een tribu naal gezet. „Ik had het gevoel dat ik naar de rechtbank moest waar het vonnis al geveld was. Door de wijze waarop de ombudsman de publiciteit heeft: gezocht, stond voor hem al bij voorbaat vast wie hier de Schuld draagt", reageert Verburg in haar slotwoord. Onverstoord neemt Alex Brennink- meijer, de Nationale Ombudsman, kennis van haar woorden. Hij zegt dat hij zijn bevindingen v^n deze allereerste openbare hoorzitting zal rapporteren aan minister Schip pers (Volksgezondheid) en de Tweede Kamer. De door hem op voorhand al gevraagde excuses zijn uitgebleven. Onbegrip, boos heid en verwarring zijn niet weg genomen bij de circa zestig patiën ten in het provinciehuis in Den Bosch. „Er is voor mij een hoop onduidelijkheid bijgekomen. De gedrevenheid van de beide politici waarmee ze hebben geprobeerd hier alles te weerleggen, heeft mijn vertrouwen in de politiek niet vergroot", reageert Michel van den Berg, voorzitter van patiënten organisatie Qjuestion. De bedoelingen van de ombuds man lijken daarmee mislukt. Hij had de Q_-koortspatiënten met de hoorzitting het vertrouwen in de overheid terug willen geven. Daar om stortte hij zich op het dossier Q-koorts, nadat het door de Haag se politiek in de archiefkasten was weggestopt. Zó harteloos mocht dit drama met tenminste 25 dode lijke slachtoffers en ruim 4000 ge troffenen, van wie er nog vele hon derden last zijn blijven houden, toch niet worden afgehandeld; zo oordeelde de ombudsman in zijn eerste conclusies. Maar zijn zoek tocht naar de aansprakelijkheid re sulteert op de hoorzitting in een welles-nietesspelletje tussen de GGD Hart voor Brabant en de rijksoverheid. De twee ex-minis ters bestrijden fel dat ze niet tijdig genoeg en onvoldoende maatrege len zouden hebben getroffen. De politieke combine verbijstert GGD-arts Jos van de Sande. Hij blijft vol onbegrip achter: „Ik Vooral Verburg kreeg gisteren veel verwijten tijdens de verhoren. Haar focus lag volstrekt verkeerd; ze vergat het gevaar voor een mil joen mensen, zei patiënt Bert Brun- ninkhuis. De ombudsman Bren- ninkmeijer zei dat ook op het de partement van Volksgezondheid ra deloosheid ontstond over het trage optreden van Landbouw. Klink nam het dinsdag meteen voor Verburg op. Hij ontkende dat economische belangen zwaarder hoor hier dat wij als GGD overal verantwoordelijk voor zijn; zelfs voor het opsporen van de bron van de infectie. Vreemd." Uit de woorden van Jan Hendrik Richardus, bijzonder hoogleraar in fectieziekten in Rotterdam, is voor Van de Sande wel duidelijk gewor den welke voorzorg overdraagbare dierziektes als Q-koorts vereisen. Van de Sande: „De Q-koorts die hier in 2007 uitbrak was een nieu we, onbekende Q-koorts, geen be roepsziekte als voorheen. Die nieu we Q-koorts vroeg om flexibiliteit bij de aanpak. Bij de overheid moet je erop kunnen vertrouwen dat die flexibiliteit aanwezig is. Dat heb ik gemist." Met een stalen ge zicht houden Verburg en Klink vast aan hun opvattingen. Ver burg: „Op sommige punten kon de aanpak beter, maar daarmee is niet gezegd dat er minder slachtof fers waren gekomen of dat er blun ders zijn gemaakt. Nee, ik heb geen sorry gezegd. Ik begrijp de emotie, maar sorry is een loos woord." zie onze website:binnenland Q-koorts patiënt: 'Ik had wel dood kun nen zijn' hebben gewogen dan gezondheids belangen. „De doelen van beide mi nisteries waren identiek en de ge zondheidszorg stond voorop. Ur- gentiegevoel was er", zei hij. Verburg erkende dat het te lang heeft geduurd tot geitenboeren ver plicht werden om grote percenta ges abortussen te melden omdat het kan wijzen op Qkoorts. Bren- ninkmeijer vat zijn conclusies bin nen enkele weken samen in een ad vies aan het kabinet. APELDOORN - Rij-instructeurs die in de problemen komen doordat ze zakken voor een bijscholingsexa men, kunnen terecht bij een meld punt van de Vereniging Rijschool Belang. Rij-instructeurs moeten zich structureel laten bijscholen. Wie zakt, krijgt één herkansing. Oud-ministers Gerda Verburg en Ab Klink bij de openbare hoorzitting waar meijer de rol van de overheid bij de bestrijding van de Q-koorts onderzoekt. AMSTERDAM - Alle spoorseinen moeten snel worden uitgerust met het nieuwe, verbeterde veiligheids systeem. Dat zei FNV Spoor-be- stuurder Roel Berghuis dinsdag naar aanleiding van de treinbot sing in Amsterdam. Bij veel seinen in Nederland staat een systeem dat treinen die door rood rijden automatisch laat afrem men, maar alleen als ze sneller dan 40 kilometer per uur gaan. Het nieuwe systeem (ATB-Verbeterde Versie geheten) laat ook treinen die langzamer rijden tot stilstand komen. Dit staat echter niet over al. Voorlopig onderzoek wijst erop dat een van de twee verongelukte treinen een rood sein negeerde. Berghuis is zich ervan bewust dat zijn voorstel een flinke duit geld gaat kosten. „FNV Spoor vindt dat over veiligheid niet onderhandeld mag worden." PAUL KUSTERS toosenhen... B0 E TOOSENHENKBNl. i> s/ verblijf in een 4-sterren hotel ontbijtbuffet entree tot de dinnershow BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Prijzen zijn p.p.. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten. 2-daags arrangement Nederland HET ARRANGEMENT Na de dinnershow van DreamsLive verblijft u in het 4-sterren NH Naarden, waar de volgende ochtend een heerlijk ontbijtbuffet voor u klaar staat. Het hotel ligt op ca. 15 autominuten van Studio21. Q Aankomstdata: op 12/5 en 16/6 Beleef de dinnershow DreamsLive! Een unieke avond uit vol fantastische muziek, bruisende choreografieën, oogstrelende kostuums en waanzinnige decors. Bovendien kunt u genieten van culinaire traktaties tijdens het 4-gangendiner. Boek nü voor de laatste voorstellingen van dit seizoen in Studio21 op het Media Park in Hilversum. Waar wacht u nog op? Deze sensatie mag u niet missen! waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4