Speciaal biertje, want het is vakantie zeeland 13 18 Rondleiding proefbedrijf tongkweek Kamer schrapt debat Curator snapt kritiek niet marinierskazerne r commentaar Keuzes maken woensdag 25 april 2012 Di 1 mei Wo 2 mei Do 3 mei Vr4 mei Za 5 mei V. O De Nederlandse kie zer kan hoogstwaar schijnlijk op 12 sep tember naar de stem bus. Vrijdag neemt het kabinet een besluit. Bij andere kwesties is nu eerst de Tweede Kamer aan zet. De demissionaire pre mier Mark Rutte moet nog wennen aan zijn nieuwe rol. Hij werd er gisteren op weinig subtiele manier door Arie Slob van de Christenunie op geatten deerd dat de Kamer nu de dienst uitmaakt. Niet alleen Rutte moet wennen aan de nieuwe werkelijkheid, ook veel andere politici. En politieke par tijen eveneens. Zo beschikt nog niet elke partij over een lijst trekker. Dat is electoraal gezien levensgevaarlijk. Als binnen de partij alle aandacht uitgaat naar de vraag wie de politieke leider moet worden, dan gaat dat ten koste van aandacht voor de campagne. Daarom doen par tijen als CDA en PvdA er goed aan snel een definitieve keuze te maken, want anders staan ze al voor de verkiezingen op fik se achterstand. De ondergrens is be reikt. We kruipen nu met zijn allen uit het dal omhoog. Len Buijs, hostelmanager in Kasteel Westhove van de Stayo- kay in Domburg verwacht dat de toeristische markt in Zeeland aan trekt. „We hebben de laatste jaren veel last gehad van de economi sche recessie. Toeristen bezuinigen niet op drie weken vakantie naar Frankrijk, maar wel op de korte va kanties tussendoor in eigen land. Dat hebben we gemerkt." Hij praat niet zozeer over zijn ei gen 'toko'. Het hostelbedrijf in Domburg maakt onderdeel uit van een keten van 29 accommodaties in het land en heeft een stevige ba sis. „Maar je zult maar startende ondernemer zijn. Bovendien zijn we aantrekkelijk voor een breed publiek, voor groepen, bedrijven, scholen, gezinnen, jong en oud." Op dit moment is de hostel bezet met 'gewone' gasten, studenten van de Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda en een kerkge nootschap. „De plek is natuurlijk geweldig. ]e loopt hier zo door de mooie duinen naar het strand." Juist de mooie locatie kan er voor zorgen dat gemakzucht bij de on dernemers toeslaat. „Dat is in Zee land echt wel gebeurd. De toeris tische sector dacht lang; ach, we hebben de zee, de meeste zonuren en leuke steden. Maar daarmee red je het niet. Zeeland heeft jaren stil gestaan." „Gelukkig", reageert Mischa de Ridder, 'de rechterhand van Len Buijs', „gebeuren er de laatste tijd veel goede dingen." Ondernemers zoeken elkaar op, zijn creatief en kijken of ze samen kunnen wer ken om het de toerist naar de zin te maken. Er ontstaan kleinschali ge, avontuurlijke overnachtings- plekken, zoals de safaritent of tipi, leuk ingerichte trekkershutten, bui tensuites of lodges. Ondernemers moeten vernieu wen. „Want de toerist wil kwali teit en een beleving." Het is hun ervaring dat groepen meer dan vroeger onderhandelen over de ovemachtingsprijs. „De gast is prijsbewuster. Maar als ze dan eenmaal hier zijn, wordt er ge makkelijk geld uitgegeven. Geen gewoon biertje, maar een speciaal biertje, want het is vakantie. Biolo gische groenten zijn in trek en leu ke winkels met Zeeuwse produc ten ook." Zeeland, vindt Buijs dan ook, moet kleinschalig en authentiek blijven. „De gasten die naar de Stayokay komen zijn gelukkig om dat hier veel ruimte is. Ik hoor vaak dat ze zich hier direct thuis- voelen. Daar worden zij en wij blij van." COLIJNSPLAAT - Omdat er grote be langstelling is voor rondleidingen op het proefbedrijf van Stichting Zeeuwse Tong wordt het publiek weer in de gelegenheid gesteld het bedrijf te Colijnsplaat te bezoeken. Naast rondleidingen op vaste mo menten worden groepsrondleidin gen op maat aangeboden. Aanmel den voor een rondleiding kan via www.wvzeeland.nl/excursies en alle Zeeuwse VW's (inclusief Oud dorp aan Zee). De eerste rondlei ding is aanstaande vrijdag. Vanaf deze datum worden rondleidingen om de week op vrijdagmiddag aan geboden. De rondleiding begint om 14.00 uur en duurt circa 1,5 uur. Zeeuwse Tong is een groot schalige proef om binnendijks vis en schelpdieren te kweken. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft de hoorzitting "vandaag over de verhuizing van de marinierska zerne van Doorn naar Vlissingen geschrapt. Morgen bepaalt de Kamer hoe ver der om te gaan met het kabinets voorstel. De Kamer zou vandaag vertegen woordigers van Utrechtse Heuvel rug (waar Doorn onder valt) en Zeeland horen over de plannen die ze hebben ingediend over de toekomst van de marinierskazer ne. Ook heeft de Kamer besloten het interne onderzoek naar de verhui zing niet openbaar te maken. Han ten Broeke (WD): „Een interne Kamernotitie wordt dan gebruikt voor de strijd tussen beide kam pen. Dat is niet de bedoeling." door Frank Balkenende VLISSINGEN-OOST - Het Duits-Oos- tenrijks consortium dat de gieterij van Zalco wil overnemen, heeft zelf een bommetje onder de onder handelingen gelegd door te elfder ure met een ander bod te komen 'dat niet in de schaduw kan staan van hun eerdere bod'. Dat zegt Benne van Leeuwen, één van de twee curatoren van Zalco. „We praten al maanden met el kaar. Dat heeft geleid tot een over eenkomst die slechts nog onderte kend hoeft te worden. Die handte kening had het bedrijf al kunnen zetten. De kritiek verbaast me dan ook nogal. We waren er vlakbij. Ik snap het echt niet." Het Duits-Oostenrijkse consor tium klaagt dat de onderhandelin gen zich maar voortslepen. Het vreest dat de kans op een gedeelte lijke doorstart verkeken is als deze week geen overeenstemming wordt bereikt, omdat eind deze week de uitstelperiode afloopt. Ook voor de anodefabriek praten de curatoren met een consortium. Van Leeuwen roept alle partijen op in het belang van de Zeeuwse werkgelegenheid, het personeel, de schuldeisers, eigenaren en hypo theekhouders de rijen te sluiten. „Er is nu eendracht nodig. Het zou na al die maanden zonde zijn als we Zalco moeten liquideren." Van daag, woensdag, is er weer overleg. De huurfietsen van de Stayokay in Domburg zijn opgeknapt en klaar voor gebruik voor de nieuwe gasten. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3