61 kabinetscrisis Als iets niet gaat zoals Geert Wilders wil en hij bang is de controle te verliezen, heeft hij de neiging het kapot te maken. Zo raakt hij in een steeds groter isolement. dinsdag 24 april 2012 Plannen op de tocht Het boerkaverbod. Het afschaffen van dubbele nationaliteit. Verhogen van de griffierechten. Minimumstraffen voor veroordeel den die binnen tien jaar opnieuw een zwaar misdrijf plegen. Strengere regels voor inburgering en gezinshereniging. Illegaal verblijf in Nederland wordt strafbaar. Veroordeelde niet-Nedérianders Wilders vertrapt zijn zandkasteel door Frits Bloemendaal CDA-fractievoorzit- ter Sybrand van Haersma Buma zocht zaterdag naar een beeld voor de mislukte Catshuis-gesprekken. PW-leider Geert Wilders had het schip in de haven laten stranden, zei hij eerst. En later: het is alsof je Mens-erger-je-niet speelt en de ander gooit het bord om. Maar meer nog is Geert Wilders het jongetje dat met anderen een zandkasteel bouwt, en dat kasteel vertrapt als de gang van zaken hem niet bevalt. Waarna hij zijn vrienden kwijt is en met lege handen achterblijft. Als iets niet gaat zoals hij wil, én hij is bang de controle te verlie zen, heeft Wilders de neiging om het kapot te maken. De radi calisering nam toe toen Wilders na de moord op Theo van Gogh moest worden beveiligd. Bijna acht jaar lang al kan hij dag in dag uit geen stap zetten zonder omringd te zijn door body guards. Normaal contact met mensen op straat is vrijwel on mogelijk. Wilders communi ceert met zijn kiezers via Twit ter, waarbij hij alleen maar zendt, en met collega-politici en journalisten ook via sms'jes. Zo is hij de afgelopen jaren meer en meer opgesloten geraakt in zijn eigen wereld en wereld beeld. Daarin is geen plaats voor nuance. Het is zwart-wit, goed-fout, links- rechts en mos- lim-niet-moslim. Ook privé koos hij voor het isole ment. Vrienden die ondanks de bewaking contact probeerden te houden, zeggen dat ze niets meer van hem hoorden. Hij had ze niet nodig. „Wilders kan zon der liefde leven", concludeert di recteur Paul Schnabel van het So ciaal en Cultureel Planbureau treffend in het boek '10 jaar zon der Pim'. Liefde maakt alleen maar week. Dat dit alles de politieke flexibili teit niet vergroot, mag geen ver rassing heten. Maar Wilders ziet flexibiliteit sowieso als zwakte. Concessies doet hij alleen als hij er politieke invloed mee kan winnen. Daarom liet hij in 2010 tijdens de kabinetsformatie be langrijke punten uit zijn verkie zingsprogramma varen: hij kreeg ervoor terug dat hij mede aan de knoppen van het land kon zit ten. Die positie heeft hij maxi maal uitgebuit. Voor alles wil Wilders uitstralen dat anderen doen wat hij wil en dat hij bepaalt wanneer hij wa ter bij de wijn doet. Uit zijn op treden en uit biografieën doemt 'Hij komt alleen te staan; regeren of gedogen zit er voorlopig niet meer in.' het beeld op van iemand die als de dood is om kwetsbaar te zijn, zelfs om kwetsbaar te lijken. Hij gebruikt graag uitdrukkingen als 'Ik geef geen millimeter toe', of, zoals zaterdag: „Ik heb mijn rug recht gehouden." Die onverzettelijkheid heeft Wil ders meegebracht uit Israël, het land dat hij zo bewondert en waar hij enige tijd heeft ge woond. Daar heeft hij geleerd dat toegeven getuigt van zwakte, die door de tegenstander kan worden uitgebuit. Dat verklaart waarom Wilders juist op momenten dat het te genzit, extra onverzettelijk wordt. Met een preventieve aan- val probeert hij het zwakke mo ment te maskeren. Zijn me de-onderhandelaars zagen hem veranderen toen Hero Brink man uit de PW-fractie was ge stapt. Wilders verloor macht, omdat hij het minderheidskabi net niet meer aan een meerder heid kon helpen. Bovendien werd duidelijk dat hij zijn troe pen niet meer in de hand had. Toen hij echt het gevoel had de controle te verliezen, wilde hij de onderhandelingen opblazen. Tekenend is hoe hij, volgens ano nieme bronnen uit het Catshuis, zijn mede-onderhandelaars toe voegde dat hij alsnog zou opstap pen als de anderen zouden lek ken dat hij voor hen was gebo gen. Want buigen doen alleen zwakkelingen. Vrijdag zat het weer tegen in de partij: de PW/CDA/WD-coali tie in Limburg sneuvelde. Kran ten schreven dat zijn macht af brokkelde. Bovendien lekte zijn boek, dat hij op 1 mei in de VS met veel tamtam had willen lan ceren, voortijdig uit. De coalitie partners hielden hun hart al vast, wetende hoe Wilders eer der op zulke tegenvallers had ge reageerd. Maar ze geloofden niet dat hij er het landsbelang voor op het spel wilde zetten. Ze hadden het mis. Met een ge zocht excuus dat hij niet naar het pijpen van Europa wil dan sen blies Wilders de onderhan delingen en de gedoogcoalitie op. Dat hij zo nauwelijks iets van zijn verkiezingsbeloften bin nenhaalt, terwijl hij het binnen handbereik had, neemt hij op de koop toe. Wat hem rest is een nog groter isolement, want regeren of gedo gen zit er voorlopig niet meer in. Misschien heeft hij zijn uitweg al georganiseerd. Zijn nieuwe boek leest als een lange sollicita tiebrief om vanuit de VS de strijd tegen de radicale islam voort te zetten. verliezen sneller hun verblijfs vergunning. De aanpak van het stapelen van asielprocedures. Het deels onder water zetten van de Hedwigepolder. Twijfelgevallen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6