kabinetscrisisI 5 ook opgelucht' 'Het gaat Brussel om de geloofwaardigheid' i! li ii I Parlement mag de zaken gaan bepalen 'Armsten niet de rekening laten betalen' 'Pensioenhervormingen moeten doorgaan' 'Ongepast om nu mijn gelijk te claimen' 'Eerst bezuinigen, dan pas verkiezingen' Politieke crisis online 'Nationale Politie doorzetten' dinsdag 24 april 2012 foto Roef Rozenburg/ANP eerste instantie een gevoel van op luchting had dat dit voorbij is, spreekt voor zich. Maar we moe ten juist nu niet polariseren. Ik heb van meet af aan gezegd dat ik hoopte dat mijn sombere voorspel lingen niet zouden uitkomen." Bij de PW houden ze uit eigen be weging hun mond dicht. Alles wat ze zeggen, kan een wig in hun frac tie drijven, is de analyse van drie loslopende PW'ers „Alles wordt tegen ons gebruikt. Als ik zeg dat ik het erg vind dat het Catshuisbe- raad is geklapt, zegt de pers: 'Hij is het oneens met Geert'." De WD lijkt niet aan veel zelfre flectie toe te zijn gekomen. Het overheersende gevoel laat zich na het onderling overleg eenvoudig sa menvatten: „Het is balen, dat vin den we alle 31", zegt WD-Kamer- lid Mark Harbers. Dat is zijn enige tekst; praten met de buitenwacht is voorbehouden aan fractieleider Stef Blok. „De hele fractie krijgt een slot op de mond", bast de frac- tievoorlichter. Blok vertelt alleen dat er 'waarde ring was voor de twee onderhan delaars'. „Vanwege het pakket dat een antwoord gaf op de crisis." Het is een beetje 'Wij van WC- eend adviseren WC-eend'. Blok zat, mét minister-president Mark Rutte, voor de WD aan de onder handelingstafel in het Catshuis. Maar de liberalen is er alles aan ge legen om de eenheid te bewaren. Elke uitspraak van een Kamerlid die afwijkt van de partijlijn, wordt al gauw uitgelegd als verdeeldheid. „We zijn opgelucht dat het Catshuisplan voor een forse ingreep op het budget van ontwikkelingssamenwerking van tafel is. Het is duidelijk dat Nederland in een moeilijke economische situatie verkeert, maar de allerarmsten mogen niet de rekening van onze economische crisis gepresenteerd krijgen." De ontwikkelingsorganisaties via brancheorganisatie Partos „De politiek moet doorgaan met hervormingen aan het pensioenfront. Anders dreigt de oudedagsvoorziening onbetaalbaar te worden. Ook zijn afspraken voor de langere termijn nodig om te voorkomen dat pensioenfondsen door schommelingen op de financiële markten telkens weer in problemen komen." Koepelorganisatie Pensioenfederatie „Ik had in eerste instantie een gevoel van opluchting. Ik heb altijd gezegd: ik hoop dat mijn sombere voorspellingen niet uitkomen", zegt Ferrier. Haar colle ga Koppejan: „Met een bezwaard gemoed heb ik kennis genomen van het be sluit van de PW. Ik ga mijn gelijk niet claimen. Dat vind ik ongepast." CDA-Tweede Kamerleden Kathleen Ferrier en Ad Koppejan „Eerst maar enkele bezuinigingen doorvoeren en dan pas naar de stembus. Nu premier Mark Rutte het ontslag van zijn kabinet heeft aangeboden, zouden WD, CDA en de oppositiepartijen nog wel afspraken moeten maken over bijvoorbeeld de hypotheekrenteaftrek en geld voor ontwikkelingshulp." Mening ruim 60 procent van 10.000 mensen in EenVandaag Opiniepanel NIJMEGEN - De kans is groot dat Ne derland binnenkort een demissio nair kabinet heeft. Hoogleraar staatsrecht Paul Bovend'Eert van de Radboud Universiteit Nijme gen legt uit. Wat mag een demissionair kabinet en wat niet? „Een demissionair kabinet is een kabinet dat zijn ontslag heeft aan geboden. De ministers blijven ge woon minister en houden alle be voegdheden. Ze mogen besluiten en maatregelen nemen en wets voorstellen indienen. Het verschil is dat dat kabinet geen politieke machtsmiddelen meer heeft. De Eerste en de Tweede Kamer bepa len wat ze wel of niet willen be handelen." Is het erg voor het land als een kabi net demissionair is? „Meestal is dat helemaal niet erg. De burger is dan in de gezegende positie dat allerlei dingen niet ge beuren waar hij last van zou heb ben. Maar nu is het anders omdat we in een crisis zitten. Het kabinet kan nu wel met voorstellen ko men voor Prinsjesdag, maar de be sluitvorming daarover wordt door geschoven naar een nieuw kabi net." Wat is de rol van controversiële dos siers? „Het parlement mag nu dus beslis sen welke liggende wetsvoorstel len het wel en welke het niet be handelt. Als het erop aan komt, be slist daarover een absolute meer derheid in het parlement." Hoe schadelijk is de val van het kabi net voor het imago van ons land? „Het is zeer slecht dat er al jaren zo weinig politieke stabiliteit is. Vijf kabinetten in tien jaar, dat is bijzonder zorgelijk." door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - „Mag ik er even op wij zen dat de afspraak over de 3-pro- centsnorm in 1997 tot stand is ge komen in Amsterdam, onder Ne derlands EU-voorzitterschap." De woordvoerder van de Europese Commissie zei het met nauwelijks verholen leedvermaak. Hij en andere Europese zegslieden waren maandag eensgezind: Ne derland, dat het voorbije jaar als eerste met het geheven vingertje klaar stond om de EU-landen te kapittelen die hun financiën niet op orde hadden, hoeft bij de Euro pese partners op weinig mededo gen te rekenen nu het zeifin de fi nanciële penarie zit. „De regels zijn er voor iedereen, en niet al leen voor de anderen", zegt een EU-functionaris. Belgische media merken fijntjes op dat hun land, ondanks alle poli tieke perikelen, er wél in geslaagd is een voor de Commissie aan vaardbaar begrotingspakket in te dienen. Ze verzwijgen dat dat pas gebeurde nadat Eurocommissaris Olli Rehn hen hard op de vingers had getikt en de financiële mark ten de kredietwaardigheid van Bel gië hadden verlaagd. Bovendien zijn veel van de bezui nigingsmaatregelen waartoe de nieuwe regering-Di Rupo besloot eenmalig en moet nog worden af gewacht of België volgend jaar weer een goed rapportcijfer krijgt. De conclusie dat Nederland 'Bel gische trekjes' krijgt, zoals de krant De Standaard kopte, heeft dan ook hooguit betrekking op de politieke stabiliteit. Over de finan ciële kant van de zaak maakt Brus sel zich minder zorgen. De Europese Commissie gaat er na melijk vanuit dat Den Haag eind deze week keurig een pakket bezui nigingen en hervormingen zal voorleggen, die uitzicht moeten bieden op verlaging van het begro tingstekort in 2013 tot 3 procent. Minister Jan Kees de Jager (Financi ën) kondigde dat maandag ook al aan. Een demissionaire status ver hindert een regering niet om, met voldoende parlementaire steun, vergaande plannen te maken. Alles draait daarbij volgens Brussel se zegslieden om 'geloofwaardig heid'. Het pakket hoeft niet tot drie cijfers achter de komma te zijn dichtgetimmerd, als het maar de wil uitstraalt om afdoende maatregelen te nemen. „En niet om Brussel te plezieren, maar om dat het goed is voor Nederland zelf Nederland is zelf altijd pleitbe zorger geweest van gezond econo misch bestuur in andere landen", zegt men bij de Commissie. De vraag of er ruimte zit in de 3-procentsnorm wordt in Brussel consequent negatief beantwoord. Dus niet, zoals PvdA-voorman Die- derik Samson voorstelt, volgend jaar 3,3 procent en daarna pas min der. Die norm is er niet voor niets. Maar dat een regering nu niet exact kan berekenen waar het te kort over een jaar zal uitkomen, be grijpt Brussel ook wel. „Het gaat om de geloofwaardigheid", klinkt het nogmaals. Er moet zekerheid zijn dat er 'effectieve actie' onder nomen wordt om het vereiste doel toch in de loop van 2013 te halen. „En niet pas in 2014 of 2015." Aan de inleverdatum van 30 april valt ook al niet te tornen. Als er dan geen pakket ligt, beoordeelt de Europese Commissie Neder land op basis van de huidige cij fers. Dan gaat er eind mei een ne gatieve aanbeveling naar de Euro pese ministerraad, die zelfs tot strafmaatregelen kan leiden. www.pzc.nl/urtgelscht mmm „De politiek moet de vorming van de Nationale Politie niet uitstellen. Uitstel zorgt voor een bestuurlijke en organisatorische chaos. Als het onderwerp con troversieel wordt verklaard en de Eerste Kamer stemt er tegen, wordt de stabili teit en de veiligheid van burgers in de weegschaal gelegd." Gerrit van de Kamp, voorzitter politiebond ACP Lees onze liveblogs en verslagen van de afgelopen dagen, achtergronden en natuurlijk het laatste nieuws

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5