0,05 Opgelopen straling in kerncentrale omlaag 221 zeeland Bezoekers coffeeshop moeten hun ID tonen Zeeuwse musea registreerden in zes jaar tijd 120.000 voorwerpen dinsdag 24 april 2012 door Marcel Modde MIDDELBURG - De politie gaat van af mei streng toezien op naleving van de nieuwe regels. De gedoog vergunning biedt volgens burge meester Jan Lonink van Terneu- zen voldoende wettelijke basis om bezoekers van shops te vragen naar hun identiteitsbewijs en te controleren of hun naam op de le denlijst staat. Lonink heeft de handhavingsmo- gelijkheden maandag besproken met vertegenwoordigers van het openbaar ministerie en de politie in het zogeheten driehoeksoverleg. In een brief benadrukt minister Ivo Opstelten het belang van een gezamenlijke aanpak. „De minis ter stelt klip en klaar dat de burge meester binnen de gedoogvergun ning de bevoegheid heeft om te la ten controleren of de regels wor den nageleefd. En de politie zal dat ook gaan doen." Zijn collega's millisievert is de maximale stralingsdosis die een werknemer in de kerncentrale Borssele per dag mag oplopen in Goes en Vlissingen moeten ie der hun eigen afspraken maken binnen de driehoek, maar Lonink verwacht dat op dit front 'Zeeuws-breed wordt opgetreden'. Wordt de coffeeshophouder in Ter- neuzen betrapt op de verkoop aan niet-leden, dan komt hij er met een waarschuwing vanaf. Bij een tweede overtreding volgt direct een tijdelijke sluiting van drie maanden. De meeste energie gaat evenwel zitten in de controle bui ten de shops, verwacht Lonink. Blowers die zich niet willen laten registreren als lid en toch willen kopen, zouden hun toevlucht kun nen nemen tot huis- of straat dealers. „Dat die uitwas toeneemt, willen we absoluut voorkomen." De Vlaamse en Nederlandse poli tie gaan nauw samenwerken om nieuwe drugshandel in de grens streek de kop in te drukken, na in voering van de wietpas op mei in Zeeland, Brabant en Limburg. Laag, lager, laagst. De afdeling stralingsbescherming van EPZ zoekt bij het groot onderhoud van de kerncentrale Borssele de trappen van vergelijking op. De individuele en collectieve stra- lingsdoses gaan steeds verder omlaag. door Ben Jansen Het is voor een buiten staander een min of meer gecontroleerde chaos. De kerncen trale Borssele ver toont tijdens de jaarlijkse splijtstof wisseling en het gelijktijdig uitge voerde inspectie-, controle- en on derhoudswerk overeenkomsten met een mierennest. De vaste 320 medewerkers van de Elektriciteits Productiemaatschap pij Zuid-Nederland (EPZ) die in en voor de kerncentrale werken krijgen deze weken hulp van onge veer achthonderd extra krachten. Zeven dagen in de week, 24 uur per etmaal zijn ze aan de slag. Doel: de kerncentrale weer zo snel mogelijk aan het elektriciteitsnet te brengen, want een centrale moet draaien. Al die werkzaamheden die deels worden uitgevoerd door werkne mers voor wie de kerncentrale Borssele niet hun vaste werkter rein is, vereisen een grondige voor bereiding en een strakke planning. Natuurlijk om het werk vlot te la ten verlopen, maar ook de veilig heid speelt een belangrijke rol. Daarbij gaat het in het geval van een kerncentrale ook om stralings veiligheid. Niemand mag per onge luk een te hoge dosis radioactieve straling oplopen. Daarvoor zorgen hoofd stralingsbescherming Frans Kamping en zijn mensen. De afde ling stralingsbescherming bestaat onder rustiger omstandigheden uit dertien medewerkers. Tijdens de onderhoudsstop heeft Kam ping de beschikking over veertig mensen extra. Iedereen die binnen de bol van de kerncentrale werkt, moet zich in oranje onder- en bovenkleding ste ken. De medewerkers van de stra lingsbescherming vormen daar een uitzondering op. Zij zijn ge huld in groene werkkleding en on derscheiden zich zo nadrukkelijk van hun collega's. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse musea hebben nu veel beter zicht op wat zij bezitten dan een aantal jaren ge leden. Dat is te danken aan het pro ject Erfgoed Inzichtelijk, dat Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) sinds 2006 in opdracht van de provincie heeft uitgevoerd. Gisteren werd het afgerond met een symposium in Middelburg. Uit een eerdere inventarisatie van SCEZ bleek dat de musea grote achterstanden hadden op het ge bied van collectieregistratie. Van een groot aantal voorwerpen was niet of nauwelijks achtergrondin formatie vastgelegd en ook waren ze niet gefotografeerd. Met hulp van projectmedewerkers van SCEZ zijn vele tientallen me dewerkers en vrijwilligers van de musea aan de slag gegaan. In totaal 34 musea hebben meegedaan aan Erfgoed Inzichtelijk. Die bezitten samen 187.000 voorwerpen. Daar van zijn er de' afgelopen zes jaar 120.000 geregistreerd en geautoma tiseerd. Meer dan 85.000 werden met afbeelding vastgelegd. Bijna 20.000 voorwerpen zijn inmiddels online terug te vinden via de web portal geschiedeniszeeland.nl. Doordat de musea nu veel meer zicht hebben gekregen op hun be zit, kunnen ze bijvoorbeeld ook hun depots beter organiseren, hel dere keuzes maken in wat ze wel en niet verzamelen en makkelijker voorwerpen uitwisselen met ande re musea. Hoewel het project nu ten einde is, gaat SCEZ ervan uit dat de mu sea zelf doorgaan met het registre ren van voorwerpen, zei projectlei der Janneke de Wit gisteren. Ook moet er steeds meer online ko men, mede dankzij een nieuw digi taal platform achter geschiedenis- zeeland.nl. Bovendien is het de be doeling aansluiting te zoeken bij di gitale museale collecties op zowel landelijk als Europees niveau. Levon Scheijbeler in beschermend pak en Paul Bouwens in het groen oefenen met de manipulator, waarmee op af stand de stoomgenerator kan worden geïnspecteerd. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58