Herplaatsing Dow-personeel Zeeuwse Honk i8| zeeland Duur infocentrum Damme stelt teleur Duwboot aan de grond almanak Opruimen Gospelkoor 'Or Tamim maakt nieuwe cd Wakeboarden Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto dinsdag 24 april 2012 1 Z door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Alle werknemers bij Dow Terneuzen die hun baan ver liezen door de stillegging van de styrofoam-fabriek, kunnen elders bij het bedrijf in Terneuzen aan de slag. Een begeleidingsgroep wordt in het leven geroepen om de her plaatsingen in de juiste banen te leiden, zo hebben de bedrijfslei ding en de ondernemingsraad afge sproken. De sluiting van de styrofoam-fa briek waar isolatiemateriaal wordt geproduceerd voor de bouw, is het gevolg van een wereldwijde reorga nisatie bij Dow. Drie fabrieken slui ten definitief de poorten, in Portu gal, Hongarije en het Amerikaanse Illonois. De fabriek in Terneuzen wordt tijdelijk in de mottenballen gelegd. Zodra de markt aantrekt, kan het bedrijf weer worden opge start. Bij de Terneuzense styro foam-fabriek werken veertien me dewerkers van Dow en vijftien in geleende krachten. „Het gaat stuk voor stuk om tech nisch geschoolde mensen", vertelt secretaris Ron de Kort van de on dernemingsraad van Dow Terneu zen. „Ter vervanging neemt Dow elk jaar honderd tot 120 mensen aan, van wie zo'n veertig a vijftig in technische en operating func ties. Het kan dus geen probleem zijn iedereen elders te herplaatsen, zowel Dow-medewerkers als inge- leenden." MEEST GELEZEN 1Vrouw verstoort openbare orde. 2. Jazz-a-Delic en Steenworp succes. 3. Passagierstrein Kanaalzone WEBLOGS Tip? redactie@pzc.nl Van een gewone meidenkamer is de 12-jarige Imke naar een gigagrote zolderetage verhuisd. Inclusief studie tafel en loungehoek met comfortabe le kussens. Niet verwonderlijk dus dat ze sindsdien vooral daar vertoeft en zich minder in de huiskamer laat zien. Haar ouders hebben dat er wel voor over. Maar stelden ook een be langrijke voorwaarde: eigen troep op ruimen. Dus die hockeytas zelf leeg halen, kleren in de wasmand gooien en geen troep meer op de trap laten slingeren. Imke kon zich wel vinden in deze deal. Uit eigenbelang uiter aard. Maar ook omdat ze haar moe der goed kent. Ja, jij hebt er ook be lang bij", hield ze die voor, „want jij bent zelf ook niet zo van het oprui men." De verwachting is dat de styro foam-fabriek rond 1 juli wordt stil gelegd. Alle bij werknemers aanwe zige kennis zal eerst worden verza meld, 'geborgd', zodat de fabriek in betere tijden direct in bedrijf kan worden genomen. Ook als alle werknemers onverhoopt weg zou den zijn bij Dow. In het kader van de wereldwijde reorganisatie waarmee Dow op jaarbasis 250 miljoen dollar wil be sparen, is Terneuzen ook één van de twee Europese technische ken niscentra toebedeeld. In eerste in stantie zal dat niet veel extra werk opleveren. De Kort: „Maar als we dit niet hadden gekregen, waren er op termijn vrijwel zeker banen verdwenen." door Harmen van der Werf Spelers en vrijwilligers van de enige honk- en softbal- vereniging in Zeeland, Het Zeeuwse Honk in Terneu zen, moeten nog even doorbijten. Aan het einde van het seizoen, half oktober, kunnen ze zich einde lijk laven, aan - wellicht - het mooiste clubhuis van Terneuzen. Op sportpark Oude Vaart komt het gebouw waarvan de belette ring op de voorgevel helemaal niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. Anna van Oosten, secretaris van Het Zeeuwse Honk, is maar wat blij. „Al jaren hebben we voor een nieuwe clubgebouw geld gereser veerd en nu kan het w.erk dan echt beginnen." Dat is mede te danken aan een bijdrage van de ge meente Terneuzen van 150.000 eu ro en een gemeentelijke garantie voor een geldlening van maximaal door Martijn de Koning DAMME - Natuurlijk, wanneer iets gratis is, moet je niet zeuren over de kwaliteit van wat je te zien krijgt. Maar dat het nieuwe bezoe kerscentrum Damme en de Zwin streek 267.000 euro kostte en (daar om) begin deze maand met veel bombarie werd geopend, zie je er echt niet aan af Het centrum op de Markt is geves tigd in een paar zaaltjes van de mo numentale patriciërswoning Huy- se De Grote Sterre, waar ook de WV en het Tijl Uilenspiegelmu seum gevestigd zijn. Op panelen en schermen is de historie van Damme te zien: van het ontstaan, eind twaalfde eeuw, via de bloeipe riode net daarna en de aanleg van de nog steeds aanwezige omwal ling door de Spanjaarden in 1620, naar het pittoreske stadje dat Dam me tegenwoordig is. De rest van de expositie bestaat uit informatie over de Staats-Spaanse Linies. Dat deel van de tentoonstel ling is zo groot, dat de naam van het centrum (Damme en de Zwin streekeigenlijk niet goed gekozen is. De ruime aandacht voor de Li nies was echter een voorwaarde om Europees geld in de wacht te slepen: 'Europa' betaalde de helft van de kosten. Ook de presentatie over de Linies is niet spectaculair. Van interactivi teit is nauwelijks sprake. Op een beeldscherm vertellen kenners over een onderdeel van de Linies in hun omgeving. Hans Vercoute- ren, historicus uit Retranchement, gaat onder meer in op de aanwe zigheid van boomkikkers tussen de forten en op de recente heraan- leg van Fort Berchem. Hij krijgt de ruimte om kritisch te zijn. 'Het op nieuw bouwen van forten roept weerstand op', concludeert Vercou- teren. In een ander filmpje legt burge meester Jacques Suurmond uit hoe het komt dat Sluis nog steeds een vestingstadje is. De link met Damme wordt gelegd door Suur mond te laten zeggen dat Sluis en de Vlaamse buurgemeenten prima samenwerken, 'zeker wanneer er ijs op de Damse Vaart ligt'. Wie met hoge verwachtingen naar het centrum gaat, komt bedrogen uit. Voor wie toch in Damme is, vormt een bezoekje wel een leuke afleiding op een wandeling door het prachtige stadje. OOSTBURG - Kinderen van 12,13 en 14 jaar oud kunnen op 2 juni mee met Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaanderen om te gaan wakeboarden of waterskiën op het Veerse Meer. Vertrek is in Bres- kens, waarna per boot en fiets naar De Schotsman bij Kamper land wordt gereden. Deelname kost 20 euro. Inschrijven moet snel, want vol is vol. Opgeven kan via k.provo@welzijnencultuur.nl of 0117 457050. TERNEUZEN - Bij een jubileum hoort een feestje. Maar omdat een feestje maar eenmalig is, besloot interkerkelijk koor 'Or Tamim het dertigjarig be staan ook voor de langere termijn te markeren. Het resultaat, de c'd Find your Wings, wordt zaterdag gepresenteerd in de Goede Herderkerk in Ter neuzen. Acht jaar na de release van de tweede cd Face to Face wilden de koorleden het opnameproces graag nog eens (of voor de eerste keer) mee maken. Onder leiding van Gabriëlla Broere luisteren de vijftig gouden keel tjes en comboleden kerkdiensten in Zeeland op. Dat doet het vaak met mu ziekvereniging Luctor et Emergo uit Zoutelande, waarmee een vriendschap is opgebouwd. Ook zaterdag zijn de Walchenaren van de partij. Aanvang: 19.30 uur. Entree: drie euro. De cd kost 12,50 euro. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - De duwboot Teunis is bij de toegang tot de zeesluis bij Ter neuzen maandagochtend met vier duwbakken met ijzererts bij de westelij ke havendam omhoog gelopen. Twee bakken braken los en zijn door de sle pers Multratug 11 en Zeebrugge naar de buitenhaven gebracht. Twee ande re zaten vast en zijn door de Sint Annastrand vlotgetrokken. De Teunis was onderweg van Rotterdam Europoort naar ArcelorMittal bij Zelzate. De oor zaak van de stranding is waarschijnlijk een navigatiefout.foto Chris Platteeuw PZC-redacteuren bloggen over cul tuur, politiek, hardlopen en voetbal. Kijk op www.pzc.nl/blog TIPS NAAR redtern@pzc.nl gpIlË WÊ&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54