Van bank tot fysiopraktijk 50% i8l zeeland Kunstspeuren in de Zak van Zuid-Beveland Hans de Kunder Pieter Lindenbergh tilroeoptiek dinsdag 24 april 2012 &VS&3S&3S&S 33JSSSS8 Al ruim een jaar loopt de discussie over het toekomsti ge bibliotheekbeleid van de ge meente Reimerswaai. Wethouder Hans de Kunder (CDA, biblio theek) blikt terug. Eerst zou er maar één bibliotheek- vestiging voor heel Reimerswaai overblijven, toen werden het er twee, even later was er toch maar geld voor één en vanavond, dinsdag, wordt vergaderd over twee vestigingen, in Yerseke en Krabbendijke. Mensen die het nieuws over de bibliotheek heb ben gevolgd, snappen er niet zoveel meer van. Kunt u uitleggen hoe dat zo gekomen is? „Kort samengevat: we zijn ergens begonnen, maar ergens anders geëindigd. Dat gebeurt, dat zijn ook de charmes van de democra tie. Als college kregen we in 2010 de opdracht om het bibliotheek beleid onder de loep te nemen, die toekomstbestendig te maken en dat moest voor het bedrag van 475.000 euro. Dat was taakstel lend, daar mochten we niet over heen. We hebben een aantal sce nario's onderzocht en daar is een voorkeursvariant uitgekomen: één grote bibliotheek met winkel concept, plug-ins in andere ker nen en Kunst van Lezen. Dat von den we belangrijk, dat er ook geld zou komen om taalachterstanden te voorkomen en weg te werken. Toen is een amendement aange nomen door een meerderheid in de gemeenteraad, CDA en SGP. Wij moesten doorrekenen hoe veel het zou kosten om twee vesti gingen open te houden, plug-ins in de andere kernen te zetten en wat overbleef investeren in Kunst van Lezen. Ook moesten we pra ten met senioren-, WMO-raad en dorpsraden. Dat hebben we ge daan en we kwamen tot de con clusie dat twee vestigingen niet kunnen voor het maximale be drag dat de raad ons tot taak had gesteld. SGP en CDA zeiden toen: haal de frictiekosten en de gederf de huurinkomsten uit de begro ting en boek ze in als onvoorzien incidenteel. Daar praten we nu dus over." Frictiekosten zijn een vergoeding voor onder meer het sociaal plan van de Bibliotheek Oosterschelde en door Lilian Dominicus het opzeggen van de bibliobus. Het zijn forse bedragen die nu weliswaar niet meer op de begroting van het bi bliotheekwerk rusten, maar nog wel gewoon betaald moeten worden. Kun je nog wel spreken van een bezuini ging? „Door het besluit van de raad is het totaalbedrag niet meer taakstel lend. Maar dat recht heeft de*raad. Als je je financiële kaders loslaat, dan krijg een nieuwe situatie." 3 En dus zijn Christenunie en Leef baar Reimerswaai met een alter natief plan gekomen, waarin uitge gaan wordt van drie vestigingen die openblijven: Yerseke, Kruiningen en Krabbendijke. Zij vinden het aan de burger niet uit te leggen dat voor een besparing van feitelijk 15.000 euro per jaar drie van de vijf bibliotheken moeten sluiten. Wat vindt u daarvan? „Doordat de financiële kaders zijn losgelaten, zijn er nieuwe realitei ten ontstaan. Met het bedrag dat nu beschikbaar is, kunnen wij ook meerdere opties bedenken." 4 In de vorige opinieraad heeft een nog een geëngageerde bur ger uit Kruiningen ingesproken, Jan van der Weele. Die had een aardig al ternatief voorstel, dat zou worden doorgerekend. Dat is niet gebeurd en nu vraagt hij zich af waarom? „Er is met Jan van der Weele ge sproken. Het bleek dat wat hij voor stelde, gefaseerd invoeren van het bibliotheekbeleid, eigenlijk hetzelf de is wat wij ook voor ogen heb ben. Het zat al in het stuk inbegre pen." 5 Van der Weele ontdekte dat er op de begroting voor 2012 bijna 70.000 euro meer subsidie aan de Bi bliotheek Oosterschelde zou worden gegeven. Het stond al als hamerstuk op de agenda van de besluitraad en kon er dus vanaf worden gehaald. Hoe kon die fout worden gemaakt? „Dit staat eigenlijk los van de dis cussie over het beleid. Het was een vergissing van onze kant, dat ge ven we ruiterlijk toe. Het is door verschillende handen gegaan en ie dereen heeft erover heen gekeken. Een menselijke fout. We hebben hem bedankt voor zijn opmerk zaamheid." 'We hebben gebouwen op het oog gehad die achteraf niet bereikbaar genoeg ofte duur waren, of nieuw bouwprojecten die niet doorgingen. We zijn zelfs een keer tegengewerkt door een concurrerende praktijk. We zouden te dicht bij hen in de buurt zitten Made in... is een rubriek waar in bijzondere bedrijven of initia tieven op de Bevelanden en Tholen worden belicht. Van daag Fysio Kapelle. Dat heeft sinds kort een tweede locatie heeft in het voormalige ABN- Amro gebouw in Kapelle. door Adriënne Glasbergen Groepspraktijk Fysio Kapelle wilde uitbrei den naar een tweede locatie omdat het ge bouw te klein was voor een oefenruimte vol met fit- nessapparatuur. Sinds 1 april zit de praktijk in de oude ABN-Amro in Kapelle. Het oude bankgebouw aan de Bie- zelingsestraat is door de grote ruimte met karakteristieke licht koepel geschikt als oefenruimte. „In de fysiowereld wordt oefen therapie steeds belangrijker. Wij hadden dus een andere locatie no dig om-een oefenruimte in kwijt te kunnen", zegt praktijkbegelei der Pieter Lindenbergh. Dankzij de nieuwe locatie en de extra ruim te kan medische fitness ook toege voegd worden aan de praktijk. De hal van het oude bankgebouw is ingericht als wachtkamer. Ver der zijn er in de kamers een aantal muren in het midden geplaatst om zes behandelkamers te kun nen creëren. „Ook is er een rol stoeltoegankelijk toilet geplaatst." Aan het pand is nergens meer te zien dat het eerst een bankgebouw was. „Afgezien van de luxe appara tuur waarover het gebouw- be schikt. Overal hangen airco's en elektrische zonneschermen", zegt Lindenbergh. Er zat al een poosje geen kluis meer in het gebouw - Linden bergh hoorde van een patiënt dat UW BRIL IS MAATWERK DAAROM KIEST U VOOR TILROE OPTIEK op de complete l ongeacht de prijs brilmode contactlenzen 0118-412370 www.tilroe.nl j wij kunnen declareren bij vele L zorgverzekeraars^^ walstraat 81 vlissingen de oude kluis te koop is aangebo den op internet - en de pinautoma ten aan de buitenkant waren net dicht gemaakt met houten plan ken voordat de fysio het gebouw betrok. De fysiopraktijk was al vijfjaar op zoek naar een tweede gebouw. Ie dere keer ging er wat mis, of ble ken de gebouwen niet geschikt. „We hebben gebouwen op het oog gehad die achteraf niet bereikbaar genoeg of te duur waren, of nieuw bouw projecten die niet doorgin gen. We zijn zelfs een keer tegenge werkt door een concurrerende praktijk. We zouden dan te dicht bij hen in de buurt zitten." Die an dere praktijk heeft toen de ge meente ingeschakeld om de koop af te houden, zegt Lindenbergh. De oorspronkelijke locatie in Bieze- linge blijft bestaan. Die wordt ge bruikt als kinderfystiotherapie, compleet met een behandelkamer en een kleine oefenruimte. Het team van Fysio Kapelle bestaat uit zes fysiotherapeuten, een acupunc turist, een osteopaat en twee secre taresses. Fysio Kapelle is volgens Linden bergh een relatief kleinschalige praktijk die inzet op ervaring en kwaliteit. „Wij maken geen ge bruik van jonge, goedkope krach ten." Het personeel houdt korte lij nen met specialisten en huisart sen. „Natuurlijk moet er binnen een bedrijf geld verdiend worden, maar dat is niet onze belangrijkste drijfveer", zegt Lindenbergh. De nieuwe locatie beschikt over ge noeg ruimte en parkeerplaatsen. Het gebouw is goed bereikbaar om dat het centraal in het dorp staat, vlak naast supermarkt C1000. Anne de Vlieger en Pieter Linden bergh in hun praktijk voor fysiothe rapie in het oude postkantoor en bankgebouw van Kapelle. foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten HOEDEKENSKERKE - 'Hersenspinsels en Wolkenkrabbers' is het thema van de open atelierroute 'Kunst- speuren in 'de Zak'. Deze route door de Zak van Zuid-Beveland is zaterdag en zondag tussen 11.00 en 17.00 uur. Negentien plaatselijke kunstenaars doen aan de open atelierroute mee. De presentatie van alle deel nemers is in Theetuin Pleister plaats Boerhaave' aan de Kerk straat in Hoedekenskerke. Elke deelnemer heeft zich door 'Hersenspinsels en Wolkenkrab bers' laten inspireren. Bij de deelnemende kunstenaars en galeries zijn diverse kunstuiting en te zien. Van schilderen en boek-, papier- en taalkunst tot keramiek en werkstukken in klei en steen. Het goede doel van 2012 is het project 'Amigo Libro' in Mo zambique. Kunstenaar Rafo Diaz probeert kinderen enthousiast te maken voor boeken. Onderdeel van zijn project is om in scholen en weeshuizen mini-bi bliotheken op te zetten. Leen Jille en Ingeborg Jille-Traas uit respec tievelijk Lewedorp en Nieuwdorp wonen in Mozambique en zijn nauw bij het project van Rafo Diaz betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48