4l Eeti kijkgat dinsdag 24 april 2012 In de geluidswal langs de Middenweg in Heinkens- zand zit een gat. De wind heeft hier even vrij spel, waait de woonwijk in en streelt langs de gevels van de huizen. Vanaf de andere kant, de kant van - het dorp, biedt de opening een kijkje over het karakteristieke Zuid-Bevelandse landschap. Akkers, met verderop de dijk. Er bovenop oude bomen die zwaar tegen de wind in leu nen. Bij de aanleg van de wal, een richtlijn van de provincie, leek het er even op dat de dorps bewoners dit fraaie uitzicht zouden verliezen. "Onaanvaardbaar", vond de gemeente Borsele en ging de discussie aan met als resultaat een opening in de wal. Snelle passanten valt het overdag mis schien nauwelijks op dat in die coupure een kunstwerk staat. Loes Heebink (Utrecht, 1955) maakte het speciaal voor deze plaats en noemde het Met het oog op de toekomst. "Een knipoog naar de hele discussie over het uitzicht en het behouden van de zichtlijnen", zegt de kunstenares. "Het landschap is zo belangrijk. Dat moet je kunnen zien." Om het onzichtbare zichtbaar te maken reiken links en rechts van de opening gebogen lijnen twintig meter omhoog. Ze zijn gemaakt van gemoffeld staal en in zijn geheel met een convoi exeptionelle aangevoerd. De groenge- lakte sprieten zijn zo subtiel dat ze overdag nauwelijks opvallen, 's Avonds is dat anders, dan verspreiden ze een ze zacht groen licht en vallen deze 'wimperharen' beter op. In de berm, aan de kant van de woonwijk, ligt de oogbol. Een ovaal met schelpjes verbeeldt het oogwit. Middenin ligt een heuveltje bedekt met imitatiebasaltsteentjes, de donkergrijze iris. Een ledlampje geeft het oog 's avonds een glinstering. "Over het kunstwerk is veel te doen geweest. De provincie wilde niet dat het licht van de wimpers vanaf de weg te zien zou zijn. Dat zou automobilisten uit hun concentratie halen. Uiteindelijk zijn we in goed overleg tot de zachte glasfiberverlichting gekomen." Als je op de verhoging gaat staan, kijk je kilometers ver over het landschap. Je tuurt als het ware door de verlichte wimpers en ziet behalve de uitgestrekte landbouwgronden de lichtjes van de televisietoren in Goes. Als je je omdraait kijk je de wijk in langs een waterpar tij. Even verderop de kerktoren midden in de dorpskern. "Met het oog op de toekomst is niet alleen een knipoog, het is ook een venster op de wereld. Met zichtlijnen, precies zoals architecten en stedenbouwkundigen het bedoeld hebben." Elian van 't Westeinde Badende Beelden in Vlissingen. Een standbeeld van Jacob Cats in Groede. Eb en Vloed bij de dikke toren van Zierikzee. Het zijn voorbeelden van kunst in de openbare ruimte. In een serie artikelen belichten we tel kens een kunstwerk in één van de dertien gemeenten in Zee land. Vandaag Met het oog op de toekomst. Het staat aan de rand van Heinkenszand. Loes Heebink realiseerde dit werk in opdracht van de gemeente Borsele. In maart 2009 is het kunstwerk officieel in gebruik genomen. .;c"r~4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36