Luwte in de stralingsscan Neeltje Jans tegen molens zeeland 123 Oproep: meld je als je examen doel! Pontjes gaan weer aan seizoen beginnen Ronald Pieterse naar landelijke pleitwedstrijd Conferentie over toerisme van Scaldis Academy Straling dinsdag 24 april 2012 'Een schilder die op een paar nieuwe blikken verf wacht, kan soms beter een paar meter opzij gaan, waar minder straling is' Frans Kamping, hoofd stralingsbescherming kerncentrale Borssele Bij een splijtstofwisseling en de daarmee gepaard gaande inspectie- en onderhouds beurt liggen systemen in de kern centrale open die afgesloten zijn wanneer de nucleaire stroomfa- briek elektriciteit produceert. Dat betekent dat ook meer bronnen van radioactieve straling niet op dezelfde manier zijn afgeschermd als anders. Kamping en de zijnen zorgen ervoor dat geen van de werknemers tijdens de stop een te hoge stralingsdosis oploopt en dat de totale doses van alle werkne mers samen beneden de normen blijven. Die normen zijn laag in de kern centrale Borssele. Lager dan in kerncentrales in Duitsland, Frank rijk en België. Kamping onder streept dat het een voortdurend streven is de stralingsdosis van in dividuele werknemers en de collec tieve stralingshoeveelheid verder naar beneden te brengen. Nieuwe technieken spelen daarbij een belangrijke rol. Met behulp van laserstralen maken de mede werkers van de stralingsbescher ming een driedimensionale scan van ruimten in het hart van de centrale, zodat precies in beeld kan worden gebracht waar sprake is van sterke straling en welke plek ken enigzins stralings-luw zijn. Kamping: „Als je dat weet kun je daar rekening mee houden bij de voorbereiding van een karwei dat moet worden uitgevoerd. Dan is misschien slim gebruik te maken van een loodscherm. Of een schil der die op een paar nieuwe blik ken verf wacht, kan beter een paar meter opzij gaan, waar minder straling is." Waar dat mogelijk is wordt ook gé bruik gemaakt van robottechnie ken. De pijpjes in de stoomgenera tor van de centrale worden door een apparaat gecontroleerd dat zichzelf verplaatst. Om die robot snel en met een zo laag mogelijke stralingsdosis te plaatsen, wordt dat tevoren uitvoerig geoefend op een even groot model. Een heel verschil met vroeger. In 1979 moesten in diezelfde stoomge nerator pijpjes worden afgestopt waarvan de wanden te dun waren geworden. Daar moesten toen hon derd gespecialiseerde Duitse tech nici aan te pas komen die ieder maximaal vijf minuten mochten werken. In die korte tijd hadden ze hun in die jaren nog veel hoge re maximale dosis opgelopen. Ook buiten een splijtstofwissel en onderhoudsstop houdt de afde ling stralingsbescherming de vin ger aan de pols. De maximale dag dosis van 0,05 millisievert is daar bij een goed instrument. Kam ping: „Als 90 procent van die dosis is bereikt, geeft iemands dosimeter een signaal en moet de betrokken werknemer het stralingsgebied uit. Dan is er nog absoluut niets aan de hand, maar als dat vaker voor komt, kan in onderling overleg worden bekeken of het werk bij voorbeeld door twee man kan wor den uitgevoerd, zodat de dosis wordt verdeeld." den haag - Windparkuitbater OSK snapt niet waarom educatie park Neeltje Jans zich opeens zo druk maakt om de natuur op het gelijknamige kunstmatige eiland in de mond van de Oosterschelde. „Omdat de natuur en het weidse duinlandschap belangrijke rede nen voor bezoekers zijn om naar Neeltje Jans te gaan. Daarbij pas sen geen windturbines .van 180 meter hoog,", zei de raadsman van Delta Park Neeltje Jans maandag bij de Raad van State. De provin cie Zeeland verleende eerder een natuurbeschermingswetvergun ning (NBW) voor de bouw van ne gen windturbines met een wiektip- hoogte van 180 meter en de aanleg van een stroomkabel door de Oos terschelde. Het educatiepark is fel gekant tegen het project. Delta Park vreest dat vogels en zeehon den door het megawindturbine- project van Neeltje Jans verdreven zullen worden. Delta Park kan zich niet voorstel len dat windturbines met een wiekspandiameter van 126 meter geen effecten op (trek)vogels zul len hebben. „Er moet meer onder zoek komen naar de effecten van de hoge wieken op hoger vliegen de vogelsoorten", meende de Neel tje Jans-woordvoerder. Een mede werker van Windpark OSK BV vond de houding van het Delta Park een beetje merkwaardig. „Je kunt mij niet vertellen dat de vele rondvaartboten van Neeltje Jans geen vogels en zeehonden versto ren en verjagen. Bovendien komen de windturbi nes op de dijken langs de oude ha ven waar de pylonen van de water kering zijn gemaakt. Een lijnopstel- ling langs de kust zou veel meer negatieve effecten voor de natuur hebben. Maar om die reden heb ben we het middenstuk van het ei land, waar de meeste natuur en duinen open zijn gelaten." De Raad van State vond het wel vreemd dat de provincie al een ver gunning heeft verleend voor de aanleg van een stroomkabel op de bodem van de Oosterschelde ter wijl er nog ruimte is voor een stroomkabel in de leidingentunnel in de waterkering. Leerlingen uit de hoogste klassen van de middelba re scholen zetten zich schrap. Op maandag 14 mei be ginnen de eindexamens. De PZC besteedt ook dit jaar weer uitgebreid aandacht aan de eindexamens, en wil enkele Zeeuwse leerlingen op de voet volgen. De redactie is daarom op zoek naar bijzondere exa menkandidaten, die gedurende de hele examenperiode over hun ervaringen willen vertellen in de krant. Heb je het helemaal gehad met studeren? Moet je alle zeilen bij zetten om te slagen? Doe je voor de tweede keer examen? Moet je per se een goed cijfer ha len voor een bepaald vak om aan je droomopleiding te kun nen beginnen? Of zijn de exa mens voor jou om een andere reden extra spannend? Stuur dan zo snel mogelijk een e-mail naar verslaggeving@pzc.nl. Ver tel ons daarin waarom jouw exa menperiode bijzonder is en ver geet niet om je contactgegevens te vermelden. middelburg - Het seizoen van de overtochten met de Zeeuwse fiets-veerponten staat weer voor de deur. De officiële aftrapdatum is dinsdag 1 mei. In totaal komen 17 veerponten in actie. De Almanak (met nuttige in formatie, zoals vaartijden, prijzen en telefoonnummers) verschijnt eind april en is dan verkrijgbaar bij de deelnemende pontjes, bij de VVV's in Zeeland en via de web shop van Promotie Zeeland Delta. Bij een aantal van de veerpontjes kan aan boord iets genuttigd wor den. Verschillende schepen zijn op hun eigen website op het internet te vinden.. middelburg - Ronald Pieterse, ad vocaat bij Adriaanse 8c Van der Weel Advocaten in Middelburg, mag de drie zuidelijke provincies vertegenwoordigen tijdens de Lan delijke Pleitwedstrijden, die op 15 juni aanstaande gehouden worden in Utrecht. Pieterse werd afgelopen zaterdag tweede tijdens de Zuidelijke Pleit- wedstrijden, waar jonge advocaten van zeven arrondissementen in Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en België aan deelnamen. Hij was de beste Nederlandse deelnemer. Pieterse won op 28 januari al de Zeeuwse pleitwedstrijden in Mid delburg. vlissingen - De Scaldis Academy van de Hogeschool Zeeland houdt woensdag een conferentie over Toerisme en ondernemerschap in Weiness. Dat gebeurt in het HZ-ge- bouw in Vlissingen. Op het programma staat een le zing van de lector Toerisme Jeroen Nawijn over de ontwikkeling van het toeristisch product. Daarna vol gen presentaties van internationa le studenten. Ook het project waterdunen komt aan de orde evenals de vraag waar om gasten kiezen voor de bestem ming Delta en Etten-Leur. De conferentie begint om 10.00 Ook bij de onderhoudsstop wordt er op gelet dat de medewerkers niet te veel straling oplopen. EPZ hanteert hiervoor normen die strenger zijn dan de wettelijke norm. De hoeveelheid straling wordt gemeten in sievert (Sv) en millisievert (mSv). mmssp Wettelijke norm voor radiologische werkers: EPZ-norm voor radiologische werkers: Streven bij EPZ: Maximale dagdosis bij EPZ: in millisievert p/j tenzij anders vermeld was 50, nu 20 was 30, nu 6 3 mSv p/j gemiddeld over 5 jaar 0,05 mSv per dag Willem Adriaansens bron EPZ en GN ledereen in de kerncentrale draagt een dosimeter bij zich. Deze meet de hoeveelheid straling die iemand oploopt. Komt die hoeveelheid boven een bepaalde grens, dan geeft de dosimeter een signaal af, en moet de medewerker naar buiten. Natuurlijke achtergrondstraling in Nederland: Toegestane extra dosis niet natuurlijke straling: Bouwmaterialen: Radon inwoningen: Medische toepassingen: Ertsverwerkende industrie: Fall out(Tsjernobyl): COVRA: Kerncentrale Borssele: Kosmische straling op zeeniveau: Skivakanties: Luchtreizen: Huishoudelijke apparatuur: Voedsel en lichaam (weefsel): tot 5 p/j 2 1 0.34 0,82 0,96 0,02 0,02 0,001 0,00001 0,3 0,008 p/w 0,0015 - 0,005 p/u; 0.0004 0,4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23