Rel over datum stemmen Obstakel minder voor Diederik Samsom Krappe meerderheid WD, SP en PvdA wil voor de zomer al verkiezingen, kleine partijen woest Dode baby gevonden in vuilniszak Duits-Oostenrijks consortium wil gieterij Zalco uw MENING 638 reacties Wilders valt niets te verwijten DINSDAG 24 april 2012 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren 254e jaargang nr, 97 - los nummer 1,60 - zaterdag 2,40 jrt I Bewolkt en regen, 13 SPORT Koeman vindt terugkeer bij RKC logisch BUITEN BINNEN Een knipoog naar de zichtlijnen 24 en 25 Op de dag dat premier Mark Rutte het ontslag van zijn kabi net indiende bij koningin Bea trix, maakte de Tweede Kamer meteen al ruzie. De vraag op welke datum nieuwe verkiezin gen moeten worden gehouden, leidde tot grote onenigheid. DEN HAAG - Nederland gaat moge lijk al op 27 juni naar de stembus. Een krappe meerderheid van WD, PvdA en SP zal daar van daag op aandringen bij het debat over de val van het kabinet. Een aantal kleine partijen is woest dat de partijen die er het best voor staan in de peilingen hun zin wil len doordrijven. Ook de Kiesraad is kritisch over de vroege datum. Minister-president Mark Rutte bood maandag het ontslag van zijn kabinet aan koningin Beatrix aan. Zij houdt dat 'in beraad', zo als dat officieel heet. In de Tweede Kamer overlegden de elf fractievoorzitters over een verkiezingsdatum, maar die beslo ten bijeenkomst eindigde in ruzie. WD, PvdA en SP bezetten samen 76 van de 150 zetels en zijn daar mee doorslaggevend. Andere par tijen, zoals het CDA, willen echter liever vlak na de zomer verkiezin gen, om nieuwkomers de mogelijk heid te geven onder een eigen naam mee te doen. Weer anderen, zoals D66 en Christenunie, vinden dat de Ka mer eerst een pakket bezuinigin gen moet vaststellen waarmee Ne derland kan de voldoen aan de EU-eisen. Pas daarna kan de cam- pagnestrijd losbarsten. DEN HAAG - PvdA-leider Diederik Samsom is een stap dichter bij het lijsttrekkerschap van zijn partij. Het idee om net als de socialisten in Frankrijk een open verkiezing te houden waaraan ook niet-leden mogen meedoen, is van de baan. Voor dit voorstel van partijvoorzit ter Hans Spekman is te weinig tijd, aldus ingewijden. Omdat de PvdA nog voor de zo mervakantie verkiezingen wil, is haast geboden. Het partijbestuur kwam maandagavond bijeen om de procedure te bepalen. Wie lijst trekker wil worden van de PvdA kan zich tot 4 mei 12.00 uur mel den. Daarna volgen interne verkie- De Kiesraad vindt 5 september een 'reële datum'. PvdA-leider Die derik Samsom hecht er niettemin aan dat een nieuw gekozen Twee de Kamer over de begroting van 2013 stemt. „De Kiesraad zegt niet dat verkiezingen niet voor de zo mer kunnen", merkte hij op. Het kabinet wil woensdag een glo baal pakket maatregelen naar de Tweede Kamer sturen. Daarin moet staan hoe het volgend jaar zingen, mits er twee of meer kan didaten zijn. Dat meldde Hans Spekman maandag via Twitter. De partij is statutair verplicht een interne lijsttrekkers verkiezing te houden 'als minstens twee geschik te kandidaten beschikbaar zijn om uit te kiezen, die elk voldoende worden ondersteund' binnen de partij. Zo niet, dan vervalt de le denraadpleging en is Samsom au tomatisch aangewezen als lijsttrek ker. De populaire Amsterdamse wet houder Lodewijk Asscher maakte dit weekend al kenbaar niet mee te doen. Ronald Plasterk heeft zich nog niet uitgesproken. een tekort van maximaal 3 procent gaat halen. Volgens bronnen rond de coalitie zal dat pakket grotendeels zijn ge baseerd op het conceptakkoord uit het Catshuis. Het zal echter min der gedetailleerd zijn ingevuld. Dat hoeft ook niet, zeggen de bron nen. Nederland moet elk jaar rond deze tijd de globale plannen voor de volgende begroting indienen. Die worden met Prinsjesdag pre- LIEMPDE - Het lichaam van de do de baby die zondagochtend door een voorbijganger werd gevonden in het Brabantse Liempde, lag in een vuilniszak. Dat heeft de politie maandag bekendgemaakt. De zak lag aan de oever van de Dommel, onder een viaduct bij de Ai. Na de vondst meldde zich zondag een vrouw uit Liempde bij de poli tie. Zij was vrijdagavond aange sproken door een verwarde vrouw. Die zocht hulp omdat ze 'iets ergs' had gedaan. Naar de ver warde vrouw wordt nog gezocht. De politie heeft nog geen idee wie de ouders van de baby zijn. cies ingevuld, onder voorbehoud dat de Kamer met de plannen in stemt. De Tweede Kamer zal don derdag over het voorlopige pakket debatteren. De komende weken zal het kabinet verder met fracties onderhandelen om een pakket sa men te stellen dat voldoende steun geniet en aan de Brusselse eis voldoet. Omdat de kans dat de SP steun biedt klein is, zijn er grof weg twee mogelijkheden: de PvdA wmgmmmmmmmmmmsmmimsmmjw&wm VLISSINGEN-OOST - Een DuitS-Oos- tenrijks consortium wil de gieterij van de in december failliet gegane aluminiumfabriek Zalco in Vlissin- gen-Oost overnemen. De groep die belangen heeft in de aluminiumindustrie zegt dat in de gieterij meteen vijftig mensen aan de slag zouden kunnen. Op ter mijn groeit dat aantal naar 150 ar beidsplaatsen. Ook voor de anode- fabriek is een gegadigde. Woens dag wordt duidelijk of onderdelen van Zalco kunnen doorstarten. De kans dat de herstarts mislukken, is nog steeds aanwezig. pagina 2: erop of eronder voor Zalco steunt de plannen, en dan ligt een meerderheid binnen handbereik. Haakt de PvdA af, dan kan de zoge heten Kunduz-coalitie (CDA, WD, CU, D66 en GroenLinks) voor een meerderheid zorgen. Kredietbeoordelaar Moody's heeft laten weten dat Nederland snel voor stabiliteit moet zorgen. pagina 3: commentaar pagina 4,5,6 en 7: val kabinet foto Robin Utrecht/ANP DE STELLING Ik weet nu nog niet op wie ik straks ga stemmen Reageer op pzc.nl eens obhuemi 36% oneens |64% Premier Rutte verlaat Paleis Huis ten Bosch na een bezoek aan koningin Beatrix. Rutte bood het ontslag van het kabinet aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1