Controle bij grens België b kwiek buitenland I n Mooi makkelijk zo'n sta-op stoel Nieuwe gevechten laaien op in Syrië IT Links icoon Wallraff bladdert af jL Zuiderbuur reageert op Nederlands coffeeshopbeleid, Den Haag werkt mee dinsdag 24 april 2012 A DAMASCUS - Twee dagen na het be sluit van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om meer waarne mers naar Syrië te sturen, houdt het geweld in het Arabische land aan. In de buurt van de hoofdstad Damascus kwam het maandag tot hevige gevechten tussen het rege ringsleger en rebellen, meldde de Syrische oppositie vanuit de Liba nese hoofdstad Beiroet. In Damas cus zelf waren tien zware explo sies te horen. In de stad Hama, een bolwerk van oppositie tegen president Assad, zijn maandag bij gevechten zeker 28 burgers omge komen. De waarnemers van de Verenigde Naties gaan volgende week naar Syrië. VN-chef Ban Ki-moon vindt dat de driehonderd inspec teurs veilig kunnen werken, en heeft maandag daarom definitief ingestemd met de missie. De inter nationale inspecteurs moeten toe zien op een staakt-het-vuren. Syrische regeringstroepen hebben zondag een groep van zo'n negen honderd Syriërs die naar het buur land Jordanië wilde vluchten on der vuur genomen. Tientallen mensen liepen brand- en schot wonden op. Dat heeft de Jordaan se liefdadigheidsorganisatie Kitab en Sunna maandag gemeld.Vol- gens de Jordaanse autoriteiten heb ben inmiddels 110.000 Syriërs hun toevlucht in Jordanië gezocht. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - De Duitse journalist Günter Wallraff (69) heeft voor zijn beroemde onthullingsboek 'Ik (Ali)' samengewerkt met een infor mant van de Oost-Duitse geheime dienst Stasi. Dat blijkt volgens de krant Die Welt uit Stasi-documen ten. De affaire toont hoe ver de arm van de Stasi in West-Duits- land reikte. Maar ook hoe dicht een deel van.de West-Duitse link se intelligentsia tegen het Oost-Duitse regime aanschurkte. De journalist Frank Berger (55), die Wallraff in de jaren tachtig met het boek hielp, blijkt tevens 'IM' (inofftzieller Mitarbeiter) van de Stasi te zijn geweest. Hij schreef zelfs enkele hoofdstukken. Vol gens Wallraff heeft de man slechts onderzoek gedaan en wist hij van diens contacten met de Stasi niets af Wallraff wérd in 2003 al eens be schuldigd van banden met de Sta si. Bij de Oost-Duitse geheime dienst bleek hij bekend als IM 'Wagner'. Maar Wallraff ontkende in alle toonaarden. Hard bewijs dat hij daadwerkelijk iets voor de Stasi had betekend was er niet. De nieuwe aanwijzingen brengen Wallraff nu wederom in het nauw. België vreest toename drugs runners als vanaf 1 mei Neder landse coffeeshops niet meer aan Belgen mogen verkopen. Ook toename drugsproductie in België kant gevreesd. door onze correspondent Eric Bracke BRUSSEL - België gaat vanaf 1 mei extra controleren langs de grens met Nederland om drugshandel en drugstoerisme aan te pakken. Dat heeft minister Joëlle Milquet (Binnenlandse Zaken) besloten. Met de maatregel anticipeert de minister op het verbod voor Bel gen en andere buitenlanders om zich te bevoorraden in de Neder landse coffeeshops. Vanaf 1 mei mag dat niet meer in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en in 2013 geldt het verbod voor het he le Nederlandse grondgebied. Als de coffeeshops alleen maar mo gen verkopen aan mensen met een Nederlandse identiteitskaart verwacht Milquet dat drugskoe riers actiever zullen worden aan de Belgische kant van de grens. Te gelijk vreest ze dat daardoor ook de drugsproductie in België zal toe nemen. Volgens woordvoerster Lie- selot Bleyenberg is er vooraf over leg geweest met de Nederlandse overheden om gecoördineerd en krachtdadig te kunnen optreden. Daar is besloten om de politie-aan- wezigheid te verhogen en de infor matie-uitwisseling te verbeteren. Deze week praten de Belgische en de Nederlandse politiediensten met elkaar. De versterking van de politie komt aan beide kanten van de grens. Aan Belgische kant wil de minis ter meer agenten van de lokale en federale politie op de wegen en in de treinen zien. Duidelijk zichtba re controle-acties in samenwer king met de Nederlandse overhe den moeten illegale drugshande laars ontmoedigen. De Nederland se overheid begint binnenkort ook in de Belgische grensstreek met een campagne die informeert over het nieuwe coffeeshopbeleid. Een vraag die onbeantwoord blijft, is waar de manschappen vandaan moeten komen. „De minister is het aan het bekijken", zegt Bleyen berg. „Meer kan ik daar op dit mo ment niet over zeggen." Nog maar enige weken geleden stond België in rep en roer na een geval van dodelijke agressie bij de Brusselse vervoersmaatschappij. Aan de daaropvolgende staking kwam pas een eind nadat minister Milquet aanzienlijke politieverster- king had beloofd. De honderd extra agenten werden vooral gere kruteerd uit de zogenoemde fede rale reserve: agenten die ter be schikking staan van de vaak onder- bemande politieregio's. De beslis sing van de minister ontlokte toen kritiek bij onder anderen Daniël Termont, burgemeester van Gent. „Ofwel hebben we een nieuwe mi nister die kan toveren, ofwel gaat het om 'steekvlampolitiek' waar vooral de andere politieregio's de dupe van zullen zijn." Al jaren studeren in België te wei nig agenten af aan de politiescho len. Om budgettaire redenen is hun aantal beperkt tot 1000 per jaar, terwijl er jaarlijks 1450 nieu welingen nodig zijn om de politie korpsen op peil te houden. pagina 22: bezoekers coffeeshop moe ten hun ID tonen 00K voor 4 Heerlijk comfortabel zitten en dan weer moeiteloos opstaan. Dat is wat een Kwiek® fauteuil u biedt. Als u de kans krijgt van uw kleinkinderen natuurlijk, want die vinden de Kwiek® fauteuil minstens zo 'handig' als u. Kwiek, specialist in gezond zitten en opstaan. Bel 070 - SOS OS 20, vraag de gratis zitwUzer aan en bekük onze uitgebreide collectie! JÉ-- Jfï, stuur mij de gratis zitwijzer Naam Adres Postcode Plaats j Telefoon E-mail Zonder postzegel opsturen naar: Kwiek, Antw. nr. 149, 2502 WB Den Haag Vraag de gratis Demonstratie zitwijzer aan bij u thuis Vraag de gratis uitgebreide zitwijzer aan, Daarin leest: u j alles over gezond zitten en kunt u onze collectie bekijken, j maat te geven. O Kwiek komt kosteloos en vrijblijvend bij tl thuis met 5 modellen om advies op Gezond zitten en opstaan !J vmdt Kwiek dealers PlPf door heel nederland. fVyK Kijk op de website of bel070 - 205 05 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11