u Huisman met zeemansleven media Raiders of the lost ark TERUGGESPOELD media@wegener.ni 024-3650570 25 Zaterdag 21 april 2012 Komende zomer be ginnen de opnamen voor het achtste sei zoen van Kinderen geen bezwaar, de suc cesvolle Vara-come- dy met Alfred van den Heuvel en Anne-Mieke Ruyten. Dat worden drukke dagen voor Van den Heu vel. Vanaf mei (officiële première op 16 juni) vervult hij namelijk zijn eerste musicalrol ooit. In The little mermaid speelt hij Grimsby, de dienaar van de naar een echtge note hunkerende koningszoon, die onhandig genoeg verliefd wordt op een meisje met vinnen. Dat betekent dat Van den Heuvel in de zomerperiode, als de nieuwe reeks Kinderen geen bezwaar wordt opgenomen, overdag in de studio en 's avonds in het theater staat. Dat dubbelen is hij wel gewend, zegt hij na een lange repetitiedag. „Vroeger deed ik niet anders. Ik be gon als acteur bij de Haagse Come- die. Daar speelden we vaker twee stukken in dezelfde periode, soms terwijl we alweer aan het repete ren waren voor nóg een ander stuk. Dus dat moet lukken." Voor de acteur is het werken in de geoliede machine van Stage Enter tainment een openbaring. „Ik heb nog nooit gewerkt bij zo'n groot bedrijf dat alle theaterdisciplines in één productie bij elkaar brengt. Zang, acteren, dans, decors, tech niek, orkest: fascinerend! Ik ben bijna 60, wie begint op deze leef tijd aan iets totaal nieuws in zijn vak?! Het ensemble is zó ervaren, wat zij doen, dat kan ik allemaal niet! Staat Dick Cohen opeens een nummer te tapdansen, dan denk ik: waar heeft-ie dat dan geleerd? Alfred van den Heuvel, zorgende én zorgelijke huisman Gerard uit de Vara-reeks Kinderen geen bezwaar, kruipt tijdelijk in de huid van lakei, in zijn eerste musicalrol, in The little mermaid. „Ik leid een zeemansbestaan." door Monique Brandt Ik kan heus wel een potje acteren, daar ga ik niet minderwaardig over doen. Maar dit!" Bij het grote publiek is de acteur het bekendst door Kinderen geen bezwaar, veelbekeken Vara-reeks over de komische beslommerin gen van een doodgewoon gezin, geschreven door Haye van der Hey- den. Volgens Van den Heuvel is juist de herkenbaarheid aantrekke lijk voor de kijker. „Haye schrijft: heel dicht bij huis. Het gezeur van Gerard, het gedoe van Maud. Het basale geklier en gezeur. Er kijken een miljoen mensen per aflevering naar, gezinnen. De serie leeft echt, na afloop van de opnamen voor li ve publiek maak ik altijd een praat je. Er zijn er heel wat die de tek sten uit hun hoofd kennen en even wat pagina's citeren." Zijn tv-loopbaan (hij was eerder te zien in Ook dat nog!, Binnenland se Zaken en de Sylvia Millecam showontstond bij toeval. „Ik rol de erin. Blijkbaar ben ik een bruik baar acteur. En een geluksvogel. Misschien komt dat omdat ik niet zoveel ambities heb. Ik ben wel ambitieus in de zin dat wat ik doe góéd moet zijn en dat ik echt wil ontroeren met mijn spel. Maar ik word niet door ambities verteerd. „Ik dacht weieens: wat zou ik graag een echt grote rol willen doen. Fantastisch om een grote klassieke rol te spelen in een be langrijke voorstelling, natuurlek. Maar als het niet gebeurt? Nou, dan niet. Vroeger schaamde ik me er weieens voor: ben ik soms niet goed? Maar aan de andere kant: mij kun je voor alles inzetten." Van den Heuvel is gelukkig met zijn leven, zowel in Nederland als in Spanje, waar hij al zeven jaar met zijn echtgenote in de buurt van Girona een sfeervolle bed breakfast bestiert. Zijn ideaalbeeld is: een halfjaar werken in Neder land, een halfjaar in Spanje. Maar In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. De jaarlijkse filmmaand was een hoogtepunt op de middelbare school, elke week was in de aiila een bioscoopfilm te zien. Al wa ren het niet altijd de meest aansprekende ti tels. Wij wilden 'Vier vuisten hebben de tropenkolder' of'Rocky m', maar kregen 'Watership down' en de getekende verfil ming van 'The lord of the rings'. Toegang kostte bijna niks en je mocht chips en cola meenemen, maar aan het geklets, gejoel of gegeeuw in de zaal was te merken dat de smaak van de filmcommissie niet altijd strookte met die van een stelletje pubers. Bijna was ik dan ook niet naar 'Raiders of door Stefan Dölcken the lost ark' gegaan. Op advies van een klas genoot ging ik toch kijken, gewapend met een zak Pretletters en een fles Pepsi. Geluk kig maar! Niks kletsen, joelen of gapen: die avond zat de aula vol met jongens en meis jes die genoten van een van de beste avon turenfilms aller tijden. Ademloos. Er was na afloop zelfs applaus. Op weg naar huis praatten we opgewonden na over de avon turen van Indiana Jones. Over de openings scène, waarin de held bijna wordt geplet door een reusachtige, ronde rots. Of over het moment dat een kale boef in een hoop gehakt verandert, omdat hij in de draaien de propeller van een vliegtuig loopt. En over de scène waarin Indiana Jones maar net een vroegtijdige dood kan voorkomen door zich vast te klampen aan de grille van een rijdende vrachtwagen. Iedereen had zijn eigen favoriete moment, niemand werd moe erover te vertellen. Als regisseur Steven Spielberg en scenario schrijver George Lucas ons hadden gezien Alfred van den Heuvel kruipt tijdelijk in de huid van lakei, in de musical The little mermaid. foto Roy Beusker/CPD het loopt nogal eens anders. „Ik leid een zeemansbestaan." Ook dat is niet nieuw. Toen hij als middelbaar scholier besloot acteur te worden, wist hij dat hij niet me téén naar de toneelschool wilde. Hij werd matroos op een KNSM- schip. Daarna werkte Alfred van den Heuvel als arbeider bij de Hoogovens en ging hij in dienst. Na afgewezen te zijn in Amster dam, kwam hij in Maastricht op de Toneelschool terecht. Eind september staat hij weer als toneelacteur op het podium. In Midlife, een stuk dat speciaal voor hem wordt geschreven door Niek Barendsen. Het stuk gaat over een man in een acute midlifecrisis, die het van zijn vrouw maar een tijdje zelf moet uitzoeken. In maart, als Midlife voorbij is, zijn er wilde plannen voor een dolle variétévoorstelling over twaalf monniken wier klooster met slui ting wordt bedreigd. Mogelijk zul len ook Gijs Scholten van Aschat, Pierre Bokma, Porgy Franssen en Peter Blok zich hiervoor in een pij hijsen. Van den Heuvel laat het al lemaal op zich afkomen. „Het over komt me. Eén voordeel van het ouder worden, is dat je minder ver wachtingen koestert. Je maakt din gen af, geeft ook de dingen die je nog niet hebt verwerkt of niet be grijpt, een plek. Leven in accepta tie, zoiets. Dat maakt het leven een stuk makkelijker. En leuker." Kinderen geen bezwaar. Zaterdag op Nederland 1 om 19.30 uur. fgjjj Reageren? redactie.media@wegener.nl Harrison Ford speelt de stoere archeoloog In diana Jones in Raiders of the lost ark. en gehoord, waren ze vast zeer tevreden ge weest. Het was altijd de bedoeling dat het een ouderwetse, pretentieloze avonturen film zou worden, voor jong en oud. Span nend, mysterieus en vol humor. Gefilmd op prachtige locaties aan de Franse kust, in de woestijnen van Tunesië en de jungle van Hawaï. Met als troef Harrison Ford als de stoere archeoloog Indiana Jones die het samen met vrienden opneemt tegen snode nazi's die de legendarische Ark van het Ver bond willen roven om te misbruiken als su perwapen. Een rol die de acteur, al mate loos populair door zijn vertolking van Han Solo in 'Star wars', onsterfelijk maakte. De film (1981) werd wereldwijd dolenthou siast ontvangen. In Noord-Amerika bracht de film, gemaakt voor 18 miljoen dollar, 348 miljoen dollar in het laatje. Alleen de Fransen hadden problemen met Indiana Jo nes. Hij was, volgens recensies, niet meer dan een volwassen versie van Tintin, bij ons beter bekend als Kuifje. Spielberg had naar eigen zeggen nog nooit van Kuifje ge hoord voordat de naam opdook in kranten recensies van zijn Raidersfilm. Hij verdiep te zich in de strips en raakte gefascineerd door de avonturen van de jonge reporter. Met inmiddels bekend resultaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85