'Sarko regeert als spectrum 10 Mopperkont In Frankrijk staat 58 procent van het volk als rechts te boek. Voor Nicolas Sarkozy zouden de presidentsverkiezingen van morgen (zondag) een bagatel moeten zijn, temeer omdat de belangrijkste concurrent, de socialist Francois Hollande, zelfs in eigen parochie voor dwerg doorgaat. Maar Sarko staat óp verlies. Zaterdag 21 april 2012 STANDPLAATS door Jan Albert Hootsen Ouwe Popo is chagrijnig. Sinds een paar dagen zie ik hem, als de luchtvervuiling meevalt, vanaf het dak van ons huis sto men. Popocatéptl, 'Rokende Berg', is Mexi co's op één na hoogste vulkaan. Hij is na een jaartje slaap met het verkeerde been uit bed gestapt. Eerder deze week werden de eerste mensen in de dorpjes rondom Popo al geëvacueerd. Er is nog geen pa niek, maar het is duidelijk dat de ouwe mopperkont op springen staat. Mijn schoonmoeder stond maandag naast me, toen Popo even in de verte zichtbaar was. Ze schudde het hoofd. „Eigenlijk ben ik het zat hier. Straatrovers, asociale automobilis ten en corrupte politieagenten kan ik hebben, maar hem." Ze knikte in de richting van Popo. „Hem kan ik niet de baas." Mexico Stad roept normaliter beel den op van luchtvervuiling, auto's, drukte en onveiligheid. Dat is deels ook zo, maar de dagelijkse frustraties van het urenlang vastzit ten in het verkeer en de eindeloze mensenmassa's vallen in het niet bij de strijd tegen de elementen. In Nezahualcóyotl, de buitenwijk waar ik woon, hebben we dit jaar alleen al twee overstro mingen, drie flinke aardbevingen en meer dan vierhonderd na schokken gehad. Net nu de aarde een beetje tot rust lijkt te zijn ge komen, is Popo weer boos. Als we pech heb ben, krijgen we straks nog een laag as op ons hoofd ook. Alle grootstedelijke irritaties wennen na verloop van tijd, maar het natuurgeweld nooit Mijn vriendin werkt in een kan toorgebouw op de Paseo de la Reforma, de imposante boulevard in het centrum van de stad. De afgelopen weken kwam ze regelmatig huilend thuis van haar werk. Lichte aardschokken van pakweg 5.0 op de schaal van Richter merk ik op mijn kantoortje op de begane grond niet, maar zij op de twaalfde verdieping des te meer. „Het is verschrikkelijk, iedere keer denk ik dat het gebouw instort als er weer een aardbeving is." De bewoners van de stad die 30 jaar of ouder zijn, hebben de aardbeving van 1985 meegemaakt, die een groot deel van het centrum verwoestte en duizenden mensen het leven heeft gekost. Jongere hoofdstedelingen herinneren zich de laat ste grote uitbarsting van Popo in 2000, toen ook onze wijk werd bedekt met een laagje as en spaarbekkens buiten de stad geel uitsloegen van de zwavel. Zelf heb ik inmiddels drie flinke aardbevingen mee gemaakt, waarvan die van eind vorige maand de eerste echt angstaanjagende was. Mexico Stad heeft meer dan 22 miljoen inwoners, maar toch is de natuur altijd dwingend aanwezig. Iedere hoofdstede ling leeft met de sluimerende angst dat aarde, water en vuur op ieder moment kunnen toeslaan. Wie dat onverhoopt mocht vergeten, hoeft op een kraakhelde re dag alleen even naar zijn dak te gaan en de blik op het zuidoosten te richten. Daar staat ouwe Popo, de omineuze brom pot die ons er bij tijd en wijle aan herin nert dat Mexico Stad kan groeien wat het wil, maar nooit groter zal worden dan de natuur zelf. door Cees van Zweeden foto ANP In Oost-Frankrijk ligt een dorp waar iedereen voor Sarkozy is. De restauranteigenaar stemt op hem, de winkelier, de hoteleigenaar, de verkoper van gebraden kippen. De burgemeester heeft een spandoek tussen stadhuis en kerk gespan nen om haar steun aan de 'president- kan didaat' te betuigen. Waarom? Het dorp Fessenheim heeft be halve enkele schamele straten een kerncen trale. De socialist Hollande wil die centrale sluiten. Sarkozy wil hem nog twintig jaar openhouden. Dat maakt de keuze gemak kelijk in Fessenheim en omstreken, waar ie dereen atomen splijt. Dit is Sarko-land. „Hollande wil Fessenheim sluiten nadat een tsunami problemen had veroorzaakt in Fukushima", roept 'Atomic Sarko' tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Nancy. „Toen ik dat voor het eerst hoorde, dacht ik dat er iets aan mijn geografische kennis schortte. Fessenheim ligt in de Elzas. Waar is het strand?" De zaal ligt plat. Tranen lopen over wan gen, veelal beschilderd met de driekleur. Vlaggen gaan omhoog, handen op elkaar. „Hij is een man die voor ons land staat", zegt een meisje in een T-shirt met de woor den 'Studenten voor Sarkozy'. Het is niet moeilijk aanhangers te vinden van Sarkozy als de laatste woorden van de Marseillaise zijn weggestorven. De parkeerplaats heeft een hoog Audi-gehalte. Sarko-land, Elzas-Lotharingen, is niet groot. De aanhang van de president dunt uit zodra de laatste vakwerkhuizen van dit welvarende stukje ex-Duitsland in de ach teruitkijkspiegel verdwijnen. Vakwerk maakt plaats voor tekort aan werk. Bij Lyon zoekt het oog vergeefs naar een bord 'Clermont-Ferrand', de miserabele hoofd stad van Gentraal-Frankrijk. Alleen Marseil le en Grenoble staan aangegeven. Na 'afslag 33' openbaart zich een grauwe streek vol roestige ex-fabrieken met zwij gende schoorstenen van rode steen. Een plaatsje vol vervallen gebouwen begroet de automobilist met een bord: 'Deze stad ver keert in levensgevaar'. Bij een benzine pomp een handgeschreven waarschuwing: 'Betaling is in euro's'. Alsof de franc nog be stond. Feurs, een uur westelijker, heeft twee ho tels. Het ene zit vol met miezerig ogende handelsreizigers uit een voorbije tijd. Het andere, gelegen aan de Chemin du Bout du Monde (Weg naar het einde van de we reld), heeft nog één bedompt kamertje. De spoorlijn loopt door de voortuin, maar ver oorzaakt volgens de eigenaar geen overlast. „Dit is een lijn van nergens naar nergens. Er komt 's avonds maar één trein, en die is al geweest." Is dit vergeten deel van Frankrijk jachtter rein van links? „Van oudsher niet", zegt Monsieur Foulon, hoteleigenaar. „Het Fran se platteland stemt rechts. We hebben hier veel kastelen met oude aristocraten." Foulon houdt zijn politieke voorkeur voor zich. Maar hij prijst zich gelukkig de morsi ge buitenwijken van Parijs te zijn ont vlucht. En de president heeft wel erg wei nig aan het 'immigrantenprobleem' ge daan. Een eindje verder doemt de Auvergne op, waar Valérie Giscard d'Estaing zijn machts basis had. VGE, rechts, was president tot 1981. De Auvergne, in Midden-Frankrijk, fungeerde als springplank voor zijn politie ke loopbaan en dat zou hij nooit vergeten. Wie de A89 naar het westen volgt, ziet de vrucht van die dank: het pretpark Vulca- nia. De Auvergne heeft 37 vulkanen. Het idee er een 38e bij te bouwen, leek bizar. Maar de regio vaart er wel bij. Het park trekt jaarlijks 350.000 toeristen naar een ge bied dat niet bekend staat om zijn zon. Nog iets verder, ook langs de A89, staat een intrigerend bordje: 'Sarran, Musée du Président'. Sarran is een nederzetting van honderd huizen, een museum en een kas teel. De bewoners van Chateau Bity zijn rechts, maar slechts één van hen steunt Sar kozy. Bernadette Chirac volgt als een over jarige groupie zijn tournee. Jacques Chirac, de voorganger van Sarkozy, stemt op Hol lande. De gendarmerie verspert de weg naar het kasteel, althans voor journalisten. Maar ge zeten in een lederen stoel die een groot deel van zijn kamer beslaat, wil de burge meester van Sarran wel zijn oordeel geven. Michel Poincheval: „Sarkozy heeft geen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70