van Thermphos bij Thermphos ontbreekt'. Er waren bij voorbeeld geen metingen van risicostoffen danwel de luchtkwaliteit verricht. Zo kon het gebeuren dat twee werknemers onbe schermd een bloedgevaarlijk ovenvat ingin gen en ze dat met de dood moesten beko pen. Citaten uit het rapport: - „Thermphos heeft niet alle maatregelen getroffen om een een zwaar ongeval te voorkomen." - „Vooraf zijn geen risico-analyses van de ovenstop gemaakt." - „Thermphos heeft geen onderzoek ver richt naar de fosforoven voordat werkne mers het ovenvat gingen betreden." - „Het veiligheidsbeheersysteem was niet of onvoldoende ingevoerd." - „Er zijn handelingen verricht of nagela ten die in strijd zijn met de Arbeidsomstan dighedenwet." Het Openbaar Ministerie legt Thermphos 'dood door schuld' ten laste en overtredin gen van de Arbeidsomstandighedenwet en het Besluit Risico's Zware Ongevallen (BZRO). Omdat het bedrijf als werkgever aansprakelijk wordt gesteld, maar nie mand in persoon, zal de straf uit een boete bestaan als de rechtbank 'dood door schuld' bewezen acht. De Ondernemingsraad (OR) van Thermp hos International reageerde afgelopen week op het nieuws over de strafvervol ging van Thermphos. De OR 'betreurt' dat ongeval, maar zegt dat er sindsdien flinke stappen zijn gezet om de veiligheid te ver hogen en de uitstoot van gevaarlijke stof fen en metalen terug te dringen. Als het gaat om de uitstoot zijn er onder druk van de provincie, die erop toeziet dat Thermphos de milieuwetgeving naleeft, in derdaad stappen in de goede richting ge zet. De uitstoot is volgens de provincie met negentig procent teruggedrongen. Toch zijn er sinds de nieuwe milieuvergun ning in 2010 van kracht werd, 36 mi lieu-overtredingen geconstateerd. Dat heeft in één geval geleid tot een boete van 50.000 euro (voor een te hoge cadmiumuit- stoot). Wat betreft de in- en externe veiligheid is er nog werk aan de winkel. De Inspectie Leefomgeving en Transport tikte de direc tie van Thermphos onlangs op de vingers. Het bedrijf damt volgens de inspectie risi co's met gevaarlijke stoffen onvoldoende in. „Thermphos belooft veel, maar doet te weinig om het veiligheidsbeheersysteem te laten voldoen aan de BZRO-normen", zegt een woordvoerder van de inspectie. Het BZRO geldt voor risicovolle bedrijven. Als ze de veiligheidsvoorschriften negeren, kan dat tot grote rampen leiden, heeft de brand bij Chemiepack begin vorig jaar on barmhartig aangetoond. Thermphos wil niet inhoudelijk reageren. Het bedrijf verklaart: „Thermphos neemt afstand van de inhoud van dit verhaalHet bedrijf laat weten dat de inhoud van het strafdossier dat is opgesteld door het Openbaar Ministe rie leidend is en niet het rapport van de In spectie, zoals nu gesuggereerd wordtTherm phos overweegt op basis van de dagvaarding een tegenonderzoek te laten verrichten, wat nodig is voor een volledige beeldvorming. Vanzelfsprekend zal Thermphos vervolgens inhoudelijk commentaar geven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67