Gestorven op de werkvloer 6 spectrum mm Zaterdag 21 april 2012 Het Openbaar Ministerie heeft fosforproducent Thermphos International BV in Vlissingen-Oost gedagvaard voor de dood van twee medewerkers in 2009. Uit onderzoeksrapporten van de Arbeidsinspectie en TNO blijkt dat de twee werknemers buiten bewustzijn raakten en vervolgens overleden door blootstelling aan fosfinedampen en een gebrek aan zuurstof in en bij een ovenvat. Het OM legt Thermphos 'dood door schuld' ten laste, omdat het bedrijf niet zou hebben gezorgd voor een veilige werkomgeving. Tussen de bevindingen van de Arbeidsinspectie en TNO lijkt geen speld te krijgen. door Frank Balkenende foto boven Johan van der Heijden foto rechts Sky Pictures De eerste zitting in deze straf zaak dient 18 oktober in Middelburg. Het gaat om een zogeheten regiezitting. Daarin kan de verdediging van Thermphos om aanvullend onderzoek vragen, als ze dat wil. De inhoudelijke be handeling volgt in een latere zitting. Dat het zolang heeft geduurd, komt vol gens een woordvoerder van het OM door dat het onderzoek" naar het fatale bedrijfs ongeval aanvankelijk deel uitmaakte van een groter, strafrechtelijk onderzoek naar milieuovertredingen van Thermphos. De fosforfabriek stootte in het verleden te veel dioxine en zware metalen uit. Later is besloten het bedrijfsongeval eruit te lich ten en als aparte strafzaak voort te zetten. Het onderzoek van het OM naar de mi lieuovertredingen loopt nog. Wat gebeurde er 15 mei 2009 rond een uur of half twee bij Thermphos? Twee werkne mers waren bezig met onderhoud van fos- foroven 2. Door de economische crisis was er in die periode minder vraag naar fosfor en was de oven stilgezet. De oven zou na onderhoud dezelfde dag nog in bedrijf worden genomen. De twee moesten al leen nog het vat leegruimen en de oven- wand herstellen. Zo moest er een ventielklep in de oven worden getakeld en bevestigd. Dat lukte alleen als één van de twee in de oven ging staan. Hij klom via een ladder het ovenvat in. De man kon nog net naar zijn collega roepen dat het niet veilig was. Vrijwel met een werd hij onwel en viel hij het ovenvat in. Zijn collega sloeg alarm, waarop drie an deren toesnelden. Eén van hen probeerde de bewusteloze col lega uit het ovenvat te halen, maar raakte zelf bedwelmd en tuimelde ook het oven- vat in. Beide werknemers overleden uitein delijk doordat in en om de oven de lucht maar zo'n 5,5 procent zuurstof en een ver hoogde concentratie fosfine bevatte. Dat bleek uit metingen van de bedrijfsbrand weer en onderzoek van de technische re cherche. Eén werknemer raakte gewond, maar overleefde het. Hoe kon het dat twee ervaren werkne mers op deze manier slachtoffer werden? Volgens de rapporten door een combina tie van fouten en nalatigheid. Een deel van de installatie was alweer aangesloten. Zo stonden de vlotters van twee flowmeters open, waardoor inert gas vrijelijk in het ovenvat kon stromen. Inert gas leidt in een besloten ruimte tot verstikking, omdat het zuurstofgehalte ook sterk daalt. Twee keer inademen en je bent bewusteloos, waarna de dood volgt. De combinatie van fosfine en zuurstofloosheid is de twee werknemers fataal geworden. De gastoe- voer had dicht moeten staan, constateren Arbeidsinspectie en TNO. „Het werk was riskant omdat er giftige stoffen konden voorkomen", zegt de Arbeidsinspectie. De nachtploeg was er niet van op de hoogte gebracht. Die ging er van uit dat ze in een open ruimte aan de slag ging, anders hadden de werkne mers wel met perslucht gewérkt. In het wachtverslag van 14 mei staat dat overdag al twee van de drie elektrodes van oven 2 waren teruggeplaatst, het slakkengat was gesloten en de slangen van de afzuiginstal latie waren overgebracht naar een andere oven. In de oven was er zo geen natuurlij ke ventilatie meer. In feite was een beslo ten ruimte ontstaan, zonder dat de nacht ploeg .het wist. De enige manier om erin te komen, was via een ladder in het gat van de derde elektrode. Tijdens de reddingsac tie bleek dat een extra hindernis. Onder het kopje 'vermoedelijke overtredin gen' conludeert de Arbeidsinspectie dat Thermphos de risico's onvoldoende in kaart heeft gebracht en onderkend. De ovenstop werd uitgevoerd door eigen per soneel in plaats speciaal daarvoor opgelei de inleenkrachten, die kort daarvoor van het werk waren gehaald. „Daardoor zijn mogelij kgevaren en risico's niet in beeld gebracht." De Arbeidsinspectie stelt dat in die perio de 'een systeem van risico-inventarisatie'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66