5 spectrum Grootmoeder is vliegende keep rijtijd RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk Zaterdag 21 april 2012 Ze werken allebei. En soms zitten ze klem. De kleindochter van vijf wordt ziek, gemene kou, met snotneus en pips snoetje. Ja hoor, oma komt Oma sleept haar laptop en haar werkjes allemaal mee, plus een grote plak bittere chocola als pleister op iedere blauwe plek, zowel geestelijk als licha melijk. Ach, het is heerlijk om te zorgen voor een vijfja rig meisje, ook nog van eigen vlees en bloed! Zodra de ouders weg zijn, begin ik meteen een toverpannenkoek te bakken, een geklutst ei als omelet gebakken, met suiker! Nooit eten ze sui ker, behalve op mijn toverpannenkoek! De zieke knapt daarvan al aardig op. Vervolgens gaat oma zitten tikken op haar stroomloze laptop en klein dochter gaat kleien! Ik krijg vier felgekleurde klei-pannenkoeken en drieëndertig piepkleine klei-pofFertjes. Dan is het tijd voor de middagbo terham, ik maak nu een wentelteef, wéér met een geklutst ei met melk, nu met kaneel en sui ker. Ik noem het een versterkend middel, onge veer zoals Winnie de Poeh te pas en te onpas overal honing opsmeert. Ik maak ook een wen telteef voor mijzelf, ik ben ook aan een verster kend middel toe. Daarna gaan wij samen een dutje doen op de bank. Kleindochter slaapt maar liefst tweeëneenhalf uur, oma heeft genoeg aan een kwartiertje. Hierna spel ik in alle rust twee oude kranten en lees zo maar, midden op de dag, drie hoofdstuk ken in het nieuwe boek van William Boyd Wai ting/or sunrise, speelt voor en tijdens de Eerste Wereldoorlog in Wenen. Behalve de verkouden ademhaling van mijn diep slapende kleindoch ter, is het heerlijk stil. Een oase in een verder hectische week. Ze wordt wakker, ik schil een peertje en verstrek een sinasprilletje, het gaat al wat beter. Het is nu de hoogste tijd om voor te lezen, kleindochter zoekt twee boeken uit; één over een lawaaiige vogel, die Piet heet. En het boek met alle overbekende kinderliedjes, dat wij samen zingend doornemen. We kennen alle bei de meeste songs, van Hannes loopt op klom pen tot Poesje mauw. Nu komt haar vader thuis met de jongste, nog net geen drie jaar. Twee dagen geleden heeft zij haar eerste 'droge dag' beleefd, en alles netjes op de po gedaan. De grote drooglegging is begon nen, hoera! We eten nu met zijn vieren, mama is twee dagen weg voor haar werk, en pa neemt de huishoudelijke honneurs waar, kookt razendsnel en nog lekker ook, om weer haastig naar iets belangrijks te vertrekken. De dames liggen in bed. Dat is fase één. De da mes komen er nog ongeveer vier keer uit en na fase vier wordt er een hekje boven voor de trap gezet. Ik zit beneden en zet de tv aan. Geroep. Zacht ge snik. Oma loopt de trap op, maar kan niet over het hekje klimmen en krijgt het ook niet open! Het gesnik houdt aan. Ik begin achter het hek aan een recital van bekende slaapliederen. Het gesnik bedaart Ik zing door, achter het hek. Het werkt. Na ongeveer een kwartier oma-zang klinken er tevreden slaapgeluiden uit de bedjes. Oppassen! Zelfs zingend achter een hek, op de trap, een feest!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65