mensenlevens 3 spectrum Zaterdag 21 april 2012 sparen De patiëntenkeuken in de huidige situatie. Over vijf jaar moeten zo'n 35.000 vrouwen in afgelegen dorpen in Malawi de dagelijkse warme hap bereiden op houtgestookte kookkacheltjes. Het scheelt mensenlevens, C02-uitstoot en een hoop bomen. Initiatiefnemer voor de introductie van een 'rookarme' kookmethode in het Afrikaanse land is gepensioneerd chemicus Giel de Pooter (66) uit Terneuzen. door Eugène Verstraeten Hij is sinds eind maart terug van een paar weken verblijf in Malawi, waar hij de kook kacheltjes heeft gedemon streerd in dorpen en gezond heidscentra rondom de hoofdstad Lilong we. De reacties waren zonder uitzonde ring positief. Dat geeft moed voor het ver volg van het project. Giel de Pooter is bij toeval in de ontwikke lingshulp 'gerold'. Aan een georganiseerde fietstocht door Rusland langs de Wolga hield hij een groep kennissen over, waar onder een inmiddels gepensioneerde huis arts en voormalig tropenarts. Die pakte zijn oude werk weer op, werkt nu jaarlijks een paar maanden in het St. Gabriels's Hos pital Malawi, richtte een gelijknamige stich ting op en was daarvan het enige bestuurs lid. Totdat Giel aanbood hem te helpen om de financiën te regelen. "Niet dat ik daar nou superveel vanaf weet, maar ik ben wel penningmeester geweest bij een vereniging." Als schatbewaarder van de stichting wilde Giel wel eens met eigen ogen zien waar het geld uit zijn boekhou ding precies heen gaat. En dus stapte hij op het vliegtuig. "Malawi is een van de armste landen ter wereld", weet Giel de Pooter. "De afwezig heid van delfstoffen, het ontbreken van een zeehaven, de traditionele gerichtheid op de verbouw van thee en tabak op plan tages samen met het lage opleidingsniveau van de bevolking maken de economische situatie dramatisch." Tachtig procent van de bevolking in Mala wi heeft geen elektriciteit en geen stro mend water en bereidt hun dagelijks voed sel op zeer ineffectieve houtvuurtjes. "De ze vuurtjes verbruiken onnodig veel hout terwijl vrouwen en kinderen blootgesteld worden aan de schadelijke invloeden van giftige rookgassen." In het ziekenhuis bij voorbeeld is het gebruikelijk dat vrouwen zelf voor de patiënten koken. Allemaal op een eigen houtvuurtje in de speciale patiën tenkeuken. Die staat vanwege de gebrekki ge afvoer de hele dag blauw van de rook. Giel de Pooter: "De vrouwen koken, zoals in heel Afrika, op houtvuurtjes volgens de zogenaamde drie-stenen methode. De ste nen worden neergelegd op de grond, daar op komt een pan te staan en daaronder wordt een houtvuurtje gestookt. Ik heb me de laatste tijd vooral bezig gehouden met het onderzoek naar mogelijkheden om een gezondere en efficiëntere kookme thode in Malawi te introduceren." Volgens de WHO (Wereld Gezondheids Organisatie) overlijden jaarlijks wereld wijd 1,6 miljoen mensen in de ontwikke lingslanden als gevolg van de blootstelling aan rook tijdens het koken. De Pooter: "De 'silent killer' noemen ze het. De slachtof fers zijn uiteraard vrouwen en kleine kin deren die tijdens het koken op de rug van moeder bungelen. Het aantal dodelijke slachtoffers is volgens de WHO gelijk aan het aantal mensen dat overlijdt ten gevol ge van malaria. Voor de bestrijding van Ma laria zijn miljoenen dollars beschikbaar, maar aan de negatieve gezondheidseffec ten van blootstelling aan rook wordt vrij wel geen aandacht geschonken." De Pooter heeft zich vooral gefocust op houtgestookte kookkacheltjes. Logisch zou zijn om op zonne-ovens te koken, maar die worden hooguit 150 graden heet, zodat het bereiden van een maaltje een langduri ge bezigheid is. Een Amerikaans team heeft een paar jaar geleden vijf kookkachel tjes getest in een vluchtelingenkamp in Ke nia. De resultaten hebben De Pooter doen kiezen voor de Envirofit, een kookkachel- tje dat op de markt wordt gebracht door een Amerikaanse non-profit organisatie. Hij heefthet eerst zelf getest. "Met dit ka cheltje hebben we in onze achtertuin een typische maispap bereid en we hebben ook een snelkookpan op druk gebracht. Hoewel önervaren met het bereiden van dit voedsel lukte het ons om binnen een kwartier een smakelijke maïspap klaar te maken. Alles met een minimaal houtver- bruik en vrijwel zonder rook. Het mooie is dat de vrouwen bij gebruik van dit kachel tje dezelfde afmetingen brandhout kun nen gebruiken als ze gewend zijn. De fabri kant claimt een vermindering van schade lijke stoffen tot wel 80 procent." Bij een af name van 1500 stuks ligt de prijs inclusief transportkosten in de buurt van de 35 eu ro. Giel de Pooter heeft deels voor eigen reke ning en deels met behulp van sponsors 54 kacheltjes laten invliegen en is met een deel daarvan tijdens zijn recente verblijf in Malawi de boer op gegaan voor een veld test. Samen met de Nederlandse pater Wil lem Kerkhof, die er al 40 jaar werkt. In twee klassiek Afrikaanse dorpen hebben vrouwen gedurende een week voor hun gezin gekookt met behulp van het rookar me kacheltje. Ook zijn er wat kacheltjes in afgelegen gezondheidscentra achtergela ten. Want als je er een drukvat op ver warmt kun je in een mum van tijd ook me dische instrumenten steriliseren. Alle reacties waren lovend. "Eén van de vrouwen in de dorpen zei dat ze met drie stukken hout haar maïspap en bonen kon koken en daarna ook nog water kon war men. Ze wil het kacheltje niet meer kwijt. Iedereen in het dorp wil nu wel zo'n kook- kacheltje." Een gemiddeld gezin heeft dagelijks vijf tot tien kilo hout nodig. Met het kacheltje is dat de helft minder. "Dus wordt er jaar lijks per gezin ongeveer 1500 kilo hout be spaard. En dus flinkt wat bomen. Door de besparing aan hout is de kachel binnen een jaar terugverdiend", weet de Pooter Op jaarbasis is de CO2 uitstoot door het ge bruik van het rookarme kacheltje zo'n 2000 kilo minder. Dat is ongeveer even veel als de gemiddelde CO2 uitstoot van een personenauto. De komende tijd worden met behulp van de ontwikkelingsorganisatie CADECOM (Catholic Development Commission) in verschillende dorpen demonstraties gege ven met de rookarme kookmethode. Uit eindelijk is het de bedoeling dat mensen zelf zo'n kacheltje gaan aanschaffen. "Door middel van een stappenplan willen we over vijf jaar 35.000 commercieel verkrijg bare kookkacheltjes in health centres en in afgelegen dorpen introduceren", zegt De Pooter. "Als je wat wilt bereiken moet je de lat hoog leggen." Als het doel wordt be reikt kookt aan het eind van 2016 de helft van de vrouwen in het Lilongwe Diocees hun voedsel op een meer efficiënte ma nier. Een prijs van 35 euro is voor de mensen in Malawi nog een heel bedrag. Nu de presi dent aan een herseninfarct is gestorven en is opgevolgd door vice-president Joyce Banda hoopt De Pooter dat de economie weer aantrekt. "De nieuwe president wil naar verluidt de banden met het buiten land weer aanhalen. Voor de mensen is de tabakshandel een belangrijke bron van in komsten. Als de markt goed is verdienen ze daar een aardige cent aan. Eind dit jaar hoop ik te kunnen zeggen dat we de markt zo hebben bewerkt dat er voldoen de vraag is naar de kacheltjes." Voorlopig probeert Giel de Pooter geld bij een te scharrelen om nog dit jaar twee dor pen volledig te voorzien. Hij heeft wel en kele sponsors, maar hoopt dat zich nog meer geldschieters spontaan melden. "Voor die twee dorpen praten we in totaal over 100 kacheltjes, dat moet toch zeker lukken.." Demonstratie van de kacheltjes. Democratische Republiek Zambia Zuid-Afrika Botswana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63