Tot het laatst de 61 werken pensioenzaken Jongeren in opstand tegen pensioenakkoordterecht? zaterdag 21 april 2012 door Theo Gommer Sinds medio vorig jaar, zijn diverse (politieke) jongerenorganisaties in opstand gekomen tegen het pensioenakkoord. Het is de vraag of zij een punt hebben. Al eerder schreef ik dat, nu we als ge volg van de vergrijzing een groot schalige pensioenuitkeringsfase tegemoet gaan, er generatiediscus sies gaan komen. Discussies zijn goed. We moeten er alleen wel voor zorgen dat er geen generatie conflict ontstaat Waarom maken jongeren zich zor gen? Hiervoor zijn een aantal re denen. Bij het pensioenakkoord is ervoor gekozen de pensioenleef tijd te verhogen. Dit treft voorna melijk de jongeren. Of het terecht is, weet ik niet, immers de oude ren van nu, zijn wel vaak al op hun 15e, 16e begonnen met wer ken. Maar het wekt wel wrevel. Daarnaast zal de druk op de beta ling van de AOW, die immers be taald wordt door de werkenden, groter worden gezien de toene mende vergrijzing. De maatrege len die zijn genomen om de AOW betaalbaar te houden, gaan daar om natuurlijk veel te langzaam. In plaats van een verhoging van de pensioenleeftijd in 2020 moet dat al direct in 2013/2014, een paar maanden per jaar, zodat ieder zijn deel neemt Vervolgens is de grote vraag wan neer en hoeveel pensioenfondsen moeten korten op de pensioenen. Natuurlijk gaat korten op pensioe nen en niet indexeren ten koste van de ouderen/gepensioneerden. De vraag is wel hoelang je door kunt gaan met het uitkeren, ter wijl het geld er niet is. Dit staat los van de discussie welke reken regels je moet toepassen. Al met al hebben de jongeren di verse terechte kritiekpunten op het huidige pensioensysteem, en met name ook de vernieuwingen daarin. Om eerlijk te zijn: de baby boomers houden de ontwikkelin gen tegen, en daar waar ze mee gaan, sorteert dat pas op termijn effect. Ik moet het in dit verband dan ook grotendeels met de jongeren eens zijn. De pensioenleeftijd moet dus veel eerder en sneller omhoog, de pensioenen moeten gekort als dat volgens de huidige regels nodig is, er moet sneller een professionaliseringslag ko men bij pensioenfondsen en er moet meer ruimte komen voor in dividualisering en flexibilisering. Dat deze 'wensen' ten koste gaan van de verworvenheden van oude ren is een feit. Maar het is of het een of het ander. Met de 'genoten' voordelen uit de riante sociale zekerheid, de hypotheekrenteaftrek, de con sumptie (en daardoor de schul denberg voor 'de komende genera ties'!) mogen de babyboomers zich inmiddels wel eens wat meer solidair opstellen. Maar ja, als solidariteit ten koste van de 'ei gen' portemonnee gaat, dan blijkt het een lastig in te vullen begrip. En laat nu juist solidariteit (ter wijl we dus niet weten wat het precies is) één van de drie pijlers, (voor grote groepen werknemers) zijn van ons pensioenstelsel. Dit naast collectiviteit en de verplich te pensioenopbouw. Ziet u het als een krukje met drie poten, waar bij er nu aan een poot wordt ge zaagd. Het zou daarom goed zijn als de verantwoordelijke minister, Henk Kamp, het heft echt in handen neemt en stevig sturend de pen- sioenkoers uitzet en bijstelt Tot nu toe mis ik dat. Het blijft polde ren met dus het risico dat de gene ratiediscussie uitmondt in een ge neratieconflict! Mr. Theo Gommer MPLA is partner bij Akkermans Partners Legal Ad vice te Tilburg, waar hij tevens direc- - teur van het Wetenschappelijk Bu reau is. Daarnaast is hij advocaat bij Gommer Partners Pensioen Advoca ten en voorzitter van de Nederlandse Orde van PensioenDeskundigen. Wie door een ongeluk, dementie of een beroerte getroffen wordt, kan soms zijn eigen zaken niet meer regelen, Een levenstestament zorgt dan voor duidelijkheid. door Yvonne Jansen illustratie Job van Gelder U denkt het netjes te hebben geregeld, met in de kluis een testament voor na uw verscheiden. Maar wat nu als u er zelf nog bent, en niet in staat bent om uw eigen zaakjes te regelen? Enkele jaren ge leden is daarvoor het levenstestament ont wikkeld, een uitgebreide volmacht, vastge legd in een notariële akte. Daarin zijn per soonlijke, zakelijke en medische wensen op geschreven, die spelen tijdens het leven van de ondertekenaar en niet na zijn dood. Ini tiatiefnemer is de Vereniging van Estate Planners in het Notariaat. Ineke Meuwese, kandidaat-notaris bij Dirkzwager Advocaten Notarissen in Arnhem, is lid van die vere niging en geeft samen met haar collega, kan didaat-notaris Eric Linde, regelmatig voor lichting over het levenstestament. Naarmate de vergrijzing voortschrijdt, groeit de belang stelling vöor dat onderwerp onder particu lieren en ondernemers, merken zij. Zolang u nog bij uw volle verstand ('com pos mentis') bent is er niks aan de hand, maar als dat - al is het maar tijdelijk - niet zo is, is het goed een ander aan te wijzen die uw zaken behartigt. Meuwese: „Veel mensen denken: ik ben toch getrouwd, mijn partner regelt alles. Maar de wet stelt dat niemand je zaken mag regelen namens jou, tenzij er door de rechter een curator of bewindvoerder is benoemd. Je kunt naar mijn idee beter vroegtijdig zelf het heft in handen nemen en iemand aanwijzen. Een volmacht op een papiertje volstaat in princi pe, maar achterafis moeilijk te bepalen of je die vrijwillig hebt geschreven en of je wils- bekwaam was, toen je dat deed. Met een le venstestament ben je ervan verzekerd dat jouw zaken worden behartigd door degene die je zelf aanwijst en dat zaken gaan zoals jij wilt. Je hoeft niet eens wilsonbekwaam te zijn. Er zijn ook wel mensen, vooral oude ren, die het prettiger vinden dat een ander hun zaken regelt." Een levenstestament (vanaf 575 euro) bevat één of meer volmachten voor het beheer van zaken en vermogen, maar ook wensen ten aanzien van (medische) verzorging, le venseinde en, indien gewenst, details over de uitvaart. Meuwese: „Het levenstestament kan een euthanasieverklaring bevatten. Bij een euthanasieverzoek - de wens tot voortij dige levensbeëindiging bij ondraaglijk en uit zichtloos lijden - is de beslissing aan de be handelend arts. Maar de patiënt heeft wel het recht op een behandelgebod of -verbod. Dat kan in het levenstestament worden op genomen, evenals een donorcodicil. Verder kunnen er allerlei praktische zaken in staan, zoals overzichten van bankrekeningen en verzekeringen, codes en wachtwoorden." Meuwese benadrukt dat iemand door het geven van een volmacht niet het recht ver liest z'n eigen beslissingen te nemen. De vol macht kan bijvoorbeeld pas ingaan op het moment dat een arts verklaart dat de tenaamgestelde zelf niet in staat is om te handelen. Eventueel kan een toezichthou der worden aangesteld, die de gemachtigde 'in de gaten houdt'. Nelleke S. uit Arnhem (68) liet vorig jaar een levenstestament opmaken. Toen ze met haar enige dochter en gezin op vakantie zou gaan, schoot haar door het hoofd 'wat-als ons allen iets overkomt?' Met Ineke Meuwe se liep ze haar testament nog eens na. Die wees haar ook op het bestaan van het feno meen levenstestament. „Ik vond dat een uit stekend idee," zegt ze. „Dat er nu zo'n docu ment ligt, geeft me enorm veel rust. Stel dat ik dement word. Mijn dochter heeft genoeg aan haar hoofd. Ik wil haar niet opzadelen met allerlei vragen over hoe ik het gewild zou hebben. En voor mijzelf is het ook pret tig te weten dat er gehandeld wordt in lijn met mijn eigen wensen. Mijn levenstesta ment bevat zakelijke elementen, maar ook bijzonderheden ten aanzien van mijn le venseinde. Een afschrift ligt behalve bij de notaris bij mijn dochter en bij de huisarts." Behalve een aantal 'zware' zaken heeft ze en kele details laten vastleggen, die voor haar belangrijk zijn. Ze ziet er uiterlijk verzorgd uit en wil dat ook blijven, mocht ze onver hoopt niet meer voor zichzelf kunnen zor gen. „Ik heb laten opschrijven dat ik ook dan nog regelmatig naar de kapper en de pe dicure wil, en niet met vlekken op mijn kle ren wil zitten. Mijn dochter, die ik volko men vertrouw en met wie het levenstesta ment uitgebreid is doorgesproken, zal daar op toezien. Alvorens een notaris een levenstestament opstelt, moet hij er zeker van zijn dat er geen sprake is van misbruik, verminderde bekwaamheid of wilsonbekwaamheid. Heeft hij het gevoel dat de voorgestelde ge volmachtigde niet zuiver op de graat is, of dat sprake is van druk of dwang, dan mag hij het document niet ter ondertekening aanbieden. De notaris treedt dan in zijn rol van hoeder van de rechtszekerheid van zijn cliënt. Af en toe is dat nodig, is de ervaring van Eric Linde. „Er is een groeiende groep S' Linkedln lanceert marketingtools bedrijven Linkedln heeft twee marketing tools gelanceerd voor gebruikers van bedrijfspagïna's om doelgroe pen beter te kunnen benaderen, meldt Emerce. 'Targeted Updates' stuurt berich ten naar specifieke volgers, op ba sis van beroep, geografie en sta tus. 'Follower Statistics' biedt gedetail leerd inzicht in het gebruik van de bedrijfspagina's. Cybercriminaliteit kost samenleving miljarden Cybercriminaliteit kost de Neder landse samenleving jaarlijks min stens 10 miljard euro mefdt Mana gement Team op basis van Brits onderzoek dat TNO heeft omge zet naar de Nederlandse situatie. Cybercrime veroorzaakt bij bedrij ven en overheden grote kosten posten in de vorm van schadever goedingen en boetes als schade door de consument wordt gele den en preventieve maatregelen. Zzp'er die er niet voor gaat schaadt imago zelfstandigen Volgens de voorzitter van het Plat form Zelfstandig Ondernemers, Esther Raats-Coster, doen zzp'ers er goed aan rekening te houden met hun imago. Onder zzp'ers zit ten ook zogenoemde 'schijnzelf- standigen'. Dat zijn mensen die niet echt voor het ondernemer schap kiezen, maar het noodge dwongen doen zonder er de capa citeiten voor te hebben. Dit kan zorgen voor een negatief imago. Helpdesk: Meest gemelde fraude is bankfraude Gedurende het eerste jaar van het bestaan van de Fraudehelpdesk hebben 14.500 personen de weg naar deze nieuwe hulpinstantie gevonden. Het gros van de meldin gen had betrekking op phishing en andere brankfraude, meldt Emerce. Het ging om 3600 geval len. Daarna volgen spooknota's (900 meldingen), oplichting door nepwebwinkels (720 keer). Zie: www.fraudehelpdesk.nl Baas Britse Barclays bank in opspraak om belastingschuld In het Verenigd Koninkrijk is op schudding ontstaan rondom Bob Diamond, de baas van het Britse Barclays, meldt Z24. Hij kreeg een speciaal soort bonus: zijn werkge ver nam een belastingschuld.van bijna 7 miljoen euro over. Dat is bij Britse beleggers in het verkeerde keelgat geschoten. Ze hebben aan de bel getrokken en willen dat er maatregelen ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54