Van de metaal naar de zorg werken 15 Bemiddeling wordt moeilijker ZEELAND HELPT 1mmJ zaterdag 21 april 2012 Ex-Zalco-medewerker Erwin van Unen gooit het roer om. Hij kiest voor een baan bij zorgorganisatie SVRZ, waar hij een driejarige opleiding tot verzorgende zal volgen. Volgens Marianne Scherders (midden, personeelsfunctionaris bij het Gasthuis in Middelburg) en Ans Vleugel van het SRVZ-wervingsbureau Jobcare is Van Unen geknipt voor de zorg. foto Marcelle Davidse Erwin van Unen (46) uit Oost-Sou burg gooit het roer om. Hij was assis tent-ploegbaas in de ovenbouw bij de failliet gegane aluminiumfabriek Zal- co, maar gaat nu aan de slag in de ver pleeg- en revalidatiezorg. „Ik ben een mensenmens en ik wil werken." door Frank Balkenende Zijn carrière is enigszins curieus. Hij was administratief medewer ker, werd smelter en later onder houdsmonteur bij de aluminium fabriek en nu stapt hij de verpleegzorg in. Bij zorgorganisatie SVRZ begint hij 1 juli in een leerwerkbaan. Drie jaar moet hij studeren voor de opleiding verzorgende. „Omscholing tot verzorgende is een be wuste keuze. Ik werk graag met mensen, sta voor een ander klaar. Bij Zalco merkte ik dat collega's steun aan me hadden." Hij bedoelt dat hij sociaal vaardig en een teamspeler is. Die kwaliteiten en zijn Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in december vorig jaar betekende het grootste ont slag in de geschiedenis van de Zeeuwse econo mie: 480 vaste werknemers en 120 inleenkrach- ten verloren hun baan. De PZC besteedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zal co en de toekomst van de ontslagen werknemers. werk- en levenservaring vielen op tijdens de selectieprocedure van SVRZ. Hoewel de zorg om personeel verlegen zit, is de ballotage best streng. „We kunnen per jaar twintig tot dertig mensen een opleidingsplaats geven. Dit jaar hadden we daarvoor zo'n driehon derd aanmeldingen. Een leerwerkbaan is gewild, omdat je meteen al verdient. Al leen is niet iedereen geschikt voor dit werk. De mens staat bij SVRZ centraal. Je moet je kunnen inleven in de cliënt. Daar om houden we speedmeets om kandida ten voor een opleiding te leren kennen. Vinden we iemand geschikt, dan volgt daarna ook een competentie- en een capa citeitentest", zegt Ans Vleugel van JobCa- re, het wervingsbureau van SVRZ. Personeelsfunctionaris Marianne Scher ders van 't Gasthuis in Middelburg vult aan: „Het komt erop neer dat we mede werkers zoeken met hart voor de cliënt. Je kunt nog zo veel leren, maar als je dat niet van nature hebt, houdt het op." Van Unen is zonder veel weerstand door het SVRZ-filter gesijpeld. „Ik ben gestruc tureerd, gewend een stappenplan te ma ken en maak weloverwogen keuzes." De zorgorganisatie is blij met hem, want het is best lastig om aan goed gekwalifi ceerd personeel te komen en daarom lei den we behoorlijk veel mensen op, laat Vleugel weten. „Dat komt door ontgroe ning - er zijn minder jongeren - en door vergrijzing van ons personeelbestand. Ook moet je tegen de werkdruk kunnen. Die is best pittig in de zorg. Met name in Zeeuws-Vlaanderen is het momenteel moeilijk om gekwalificeerd personeel te vinden." Volgens recent arbeidsmarktonderzoek van onder meer onderzoeksbureau E'til is er dit jaar in Zeeland alleen banengroei in de sectoren zorg en welzijn. De keuze van Van Unen is dus helemaal niet zo gek. „Toen ik Zalco-collega's vertelde dat ik heb gekozen voor een leerwerkbaan bij SVRZ krabden sommigen zich eens ach ter de oren. Ze zien er ook wel wat in." De zorg kampt wel met het imago van noeste arbeid voor weinig geld. Scherders en Vleugel vinden dat een onjuist beeld, dat moet worden rechtgezet. „Een politie agent verdient niet meer dan een verzor gende en de secundaire arbeidsvoorwaar den zoals onregelmatigheidstoeslag en een goed pensioenfonds zijn prima. Bij SVRZ hanteren we bovendien een rege ling voor 35-plussers. Dat betekent dat je tijdens je opleiding meteen in de functie- schaal komt. Daarmee waarderen we de werk- en levenservaringen die 'oudere' werknemers inbrengen." Erwin van Unen zal wel iets in inkomen zakken, maar dat is voor hem absoluut geen breekpunt „Geld is niet alles. Ik wil wel een toekomst opbouwen in een baan waarin ik plezier heb." Hij wordt in drie jaar opgeleid tot verzorgende en hoopt als persoonlijk begeleider, het liefst in de revalidatie, zijn draai te vinden. „Ja, ik heb er zin in." Zalco-barometer te bemiddelen i vaste werknemers i I te bemiddelen I ■■■25 inleenkrachten aantal herplaatst aantal mensen I tffish 4 in de vut aantal mensen I MÜS21 in de ziektewet verhuisd I 11 Mensen van Zalco met de beste papieren en juiste functie heb ben sinds het faillissement in de cember in veel gevallen ander werk gevonden. Op eigen kracht of dankzij de inspanning van het speciaal voor de ont slagen werknemers en inleenkrachten van de failliete aluminiumfabriek opgerichte mo biliteitscentrum. De motor begint nu strope riger te lopen. Een flink deel van de nog 365 te bemiddelen mensen heeft geen of nauwe lijks diploma's, werkervaring waar geen vraag naar is en is groen als het gaat om sol liciteren. Deze groep is moeilijker te bemid delen. Het mobiliteitscentrum inventari seert binnenkort of er behoefte is aan scho ling dan wel omscholing, waarbij opleidin gen wel zullen moeten aansluiten bij de vraag van werkgevers. Over twee weken moet daarvan een beeld zijn. Op dit moment helpt de ontwikkeling van de werkgelegenheid niet mee. In alle secto ren krimpt het banenaanbod, behalve in zorg en welzijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53