'Bij Philips waren ze verbaasd' werken 13 zaterdag 21 april 2012 In overleg met de projectgroep. foto's Ruben Oreel Als ware liefhebber van koffie zal de snelheid van het Senseo-apparaat je misschien best wel kunnen bekoren. Maar ja, dan heb je wel zo'n bakje 'koffiepadsleut'. Niet te ver gelijken met een pot échte troost. Was er dan ook maar een koffiezetter net zo rap als de Senseo, maar wel eentje waar je een paar scheppen geurige snelfil- terkoffie in kunt doen, verzucht de fijnproever dan. „Juist die doelgroep willen wij met ons ontwerp be reiken", zeggen HZ-studenten Alexander Bol en An ne van Benthem. Het grote Philips ziet hun 'uitvin ding' intussen helemaal zitten. In opdracht van Philips Consumer Lifestyle werk ten de studenten van de opleiding Engineering, De sign en Innovation (ED8cI) in groepjes van twee aan het herontwerp van een befaamd koffiezetappa raat: de Café Gourmet. Alexander (20) uit Yerseke en Anne (21) uit Goes hebben tien weken aan hun apparaat gesleuteld. Ze kwamen met een lumineus idee: een inductiekookplaatje toepassen in hun ma chine. Nog nooit vertoond. „Daarmee kook je het water zes keer sneller dan een gewoon koffiezetappa raat", legt Alexander uit. „Je hebt dus wel de snel heid van een Senseo, maar ook de drup van echte koffie." Bovendien is het apparaat van de studenten veel mi lieubewuster en ook nog economisch interessant, legt Anne uit. „Hij is namelijk sneller te assemble ren, dus dat levert Philips een extra winstmarge op. Daarnaast verbruikt inductie dertig procent minder energie." De studenten hebben hun ontwerp vorige week aan de ontwikkelaars van Philips laten zien. „Én die waren heel nieuwsgierig", glundert Alexander. Het ontwerp viel zo in de smaak dat Philips er aan denkt om de studenten verder te helpen met de ont wikkeling hun ontwerp. „Bij Philips waren ze hele maal verbaasd. De projectleider van Philips gaf aan dat aan het concept om inductie toe te passen nooit is gedacht en dat ze het project misschien financieel willen ondersteunen om het verder uit te werken", vult docent Jeffrey Dam aan. „Dan mag je als eerste jaars trots op jezelf zijn." Het zou dus zo maar eens kunnen dat over een jaar of twee de 'HZ-koffiezetter' ook daadwerkelijk in de winkel te koop is. „Hopelijk krijgt het project een vervolg", dagdroomt Anne, „en hebben we straks een bijbaan bij Philips." De nieuwe opleiding Engineering, Design en Inno vation begon in september met veertig studenten. 39 jongens en maar één meisje: Anne dus. „Ik heb ontwerpen en techniek altijd al fantastisch gevon den. Ik speelde vroeger het liefst met blokken, pop pen had ik niet. Ik vond het leuk dingen te stapelen, dingen na te tekenen." De opleiding ED&I is erg geschikt voor vrouwen, werpt ze zich op als ambassadrice. „Deze studie is niet alleen voor rastechneuten. Er komt ook veel creativiteit bij kijken. En meiden, techniek is hele maal niet eng of moeilijk." „Het is de creatieve kant die deze opleiding juist zo leuk maakt", vult Alexander aan. „Ik heb vroeger heel veel met lego gespeeld. Lego is ook met vormge ving bezig zijn en problemen oplossen. Zo is het ei genlijk ook met het ontwerpen en ontwikkelen van een product. Het spelletje blijft in feite hetzelfde." In eerdere lesblokken zijn de studenten ook in de weer geweest met het ontwerpen van producten, onder meer voor ouderen of kinderen. Alexander bedacht een keukentrapje speciaal voor senioren. Een stabiel, opklapbaar trapje met bredere en lagere treden, waarop ouderen zich veel veiliger voelen dan ook een gewoon keukentrapje. „De vergrijzing neemt toe en ouderen wonen steeds langer zelfstan dig. Dus ik denk dat er een grote behoefte is aan zo'n seniorentrap", stelt Alexander. Anne ontwierp een loopwagen waarin kinderen, hangend in een tuigje, kunnen leren lopen. Die wagen kun je ook gebruiken als kinderwagen. En hij is zo ontworpen dat ouderen er makkelijk achter kunnen lopen. De kinderwagen geeft namelijk ondersteuning en werkt als een soort rollator. „Steeds meer grootou ders passen op bij hun kleinkinderen. Dat is dus een doelgroep die groeit", legt Anne uit. De Goese wil later vooral producten ontwerpen waarmee ze mensen kan helpen. „Ik denk dan aan chirurgische instrumenten of protheses. Aan de an dere kant vind ik het ook interessant om iets heel technisch te gaan doen/Bijvoorbeeld camerasyste men ontwerpen voor lopendebandsystemen in fa brieken. Ja, het zijn twee uitersten. Maar dat is het mooie van techniek." Alexander, een fervent zeiler en buitensportman, ziet grote uitdagingen in de outdoorbranche. „Bij klimgereedschap kun je bijvoorbeeld wel een klim- haak maken die onbreekbaar is, maar als-ie twintig kilo weegt, heb je er niets aan. Die spanning tussen duurzaamheid en lichtgewicht en steeds meer de grenzen verleggen, vind ik super boeiend." Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51