Het sporten zelf leidt nooit tot hartfalen sport 41 SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport |?Gezondheid zaterdag 21 april 2012 SAKHIR De Formule 1-renstal van Force India reed vrijdag zijn bolides niet naar buiten voor de tweede vrije training van de Grand Prix van Bahrein, en dus bleef in de controlewagen van de groen-oranje formatie. De renstal van de coureurs Nico Hiilkenberg en Paul di Resta be sloot uit veiligheidsoverwegingen de middagsessie op het Sakhir-circuit over te slaan. Bij Force India zit de schrik er goed in na een incident op donderdag. Vier monteurs van de renstal raakten betrokken bij een protestactie langs de weg naar het circuit, waarbij een ben zinebom ontplofte. Twee leden van het team hebben uit vrees voor geweld Bahrein al verla ten. In het oliestaatje is het bijzonder onrustig. Veiligheidstroepen drukken hardhandig demon straties tegen het soennitische regime de kop in. foto Srdjan Suki/EPA Een sportkeuring, met als onderdeel een hartfilmpje, is sinds 1983 niet meer verplicht. foto Koen Suyk/ANP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 31hartfalen. door Roeland van Vliet De marathon van Rot terdam werd zondag overschaduwd door de dood van een veer tienjarige jongen. Hij zakte in el kaar nadat hij een wedstrijd over tien kilometer - een bij nummer - had gelopen en was niet meer te helpen. In Italië was er een dag eerder al het tragische overlijden van Livorno-verdediger Pierma- rio Morosini, die tijdens het duel met Pescara bezweek. Beiden hadden hoogstwaarschijnlijk een hartstilstand. In Nederland krijgen jaarlijks tus sen de 150 en 200 mensen een hartstilstand tijdens het sporten, zo schat de stichting Sportcor. De ze organisatie doet hier sinds 2008 onderzoek naar. Dat ge beurt aan de hand van de gege vens die de sporters - als ze het overleefd hebben - of nabestaan den via de site www.sportcor.nl aan de Utrechtse stichting ver strekken. Omdat registratie op vrijwillige basis gebeurt, zijn er geen exacte cijfers bekend. Margriet de Beus, arts-onderzoe ker bij de Universiteit van Utrecht, is nauw betrokken bij Sportcor. Zij promoveerde in 2010 op het onderwerp 'plotselin ge hartstilstand bij sporters'. Vol gens haar is het zeker niet zo dat het sporten zelf het hartfalen ver oorzaakt. „Er is altijd sprake van onderliggend lijden van het hart, zonder dat daar al symptomen van te zien waren. Je kunt hoog uit zeggen dat het sporten het hartfalen getriggerd heeft", vertel de ze na haar promotie. Wat dat 'onderliggend lijden' pre cies inhoudt, verschilt nogal. Bij sporters van boven de 35 jaar is een hartinfarct (verstopte krans slagader) bijna altijd de oorzaak. Bij jongere sporters is er „een va- Tips? mail naar sport@pzc.nl riëteit van onzichtbare aandoe ningen". Wanneer (bekende) sporters tij dens hun sportbeoefening overlij den, komt altijd de vraag op: zou niet elke sporter gekeurd moeten worden voordat hij actief wordt? Tot 1983 was er een verplichte sportkeuring in Nederland. Sinds dien is het voornamelijk aan de sporter zelf of die zich laat testen. Slechts in een paar takken van sport heb je een goedkeuring van een sportarts nodig. Professione le sporters ondergaan ook vaak keuringen. De Beus, die nationaal wordt ge zien als een expert op het gebied van sterfgevallen op het sport veld, meent dat de verplichte sportkeuring niet terug hoeft te komen. Het preventief maken van een hartfilmpje geeft geen ga rantie voor de toekomst, rede neert zij. Als het beeld van zo'n ECG goed is, denkt de sporter dat het allemaal prima is. Maar ondertussen kan er best al iets sluimeren. In Nederland wordt dit idee breed gedragen. In diverse ande re landen niet. In Italië bijvoor beeld hebben onderzoekers tus sen 1979 en 2004 aangetoond dat het aantal in het harnas overlijd ende sporters licht daalt als je ie dereen van tevoren screent. Het Hollandse antwoord daarop is: de kosten wegen niet op tegen de baten en bovendien wordt er schijnzekerheid gegeven of juist onnodige onrust veroorzaakt. Artsen vinden dat sporters zelf moeten oppassen. Risicofactoren zijn oververmoeidheid en griep. Ook dienen sporters zichzelf de vraag te stellen: komt hartfalen in de familie voor? Zo ja, dan kan een medische keuring geen kwaad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41