over gebrek aan informatie Hellep, ik stae op 'feesboek' zeeland 131 We werken aan een betere weg www.westerscheldetunnel.nl Tijdelijke verkeershinder... -rn-rlte ■fcSF www.westerscheldetunnel.nl zaterdag 21 april 2012 V vincie en de brief die Gedeputeer de Staten naar - staatssecretaris Henk Bleker hebben gestuurd over het laatste alternatief voor de ont- poldering van de Hedwigepolder waren de druppels die de emmer lieten overlopen. De oppositiepartijen SP, D66, GL en PvZ hadden hoogleraar staats recht Douwe Jan Ezinga van de universiteit in Groningen in de arm genomen om duidelijk te ma ken dat het dagelijks provinciebe stuur met de 57-plus regeling hun boekje te buiten was gegaan. Diens opinie luidde dat personeel en organisatie wel tot de bevoegd heid van het dagelijks provinciebe stuur behoren, maar dat het recht op informatie en het begrotings- recht van de Staten met voeten zijn getreden. Gedeputeerde Ge orge van Heukelom (SGP, perso neel en organisatie) had zich van een second opinion van een andere hoogleraar staatsrecht verzekerd, Tom Barkhuysen van de universi teit in Leiden. Die oordeelde veel milder over het handelen van GS. Tot een grondige vergelijking van de verschillende hooggeleerde ar gumenten kwam het evenwel niet. Dezelfde vier partijen presenteer den ook een motie waarin ze de brief van het dagelijks provinciebe stuur over het natuurherstel in de Westerschelde veroordeelden. Die brief had niet geschreven mogen worden zonder er de Staten in te kennen, vonden ze. Van Heukelom loopt al even mee in de provinciale politiek in Zee land - hij werd statenlid in 1987. Dus kon hij met enig recht van spreken vaststellen dat hij nog geen statenperiode had meege maakt waarin zo wordt gehamerd op informatie over de dingen ar mee het dagelijks provinciebestuur bezig is. En dat terwijl er sinds een jaar of tien sprake van dualisme in de provinciale politiek, waarbij een nadrukkelijk onderscheid wordt gemaakt tussen de uitvoe rende taak van het dagelijks pro vinciebestuur en de controlerende functie van de Staten. De gedeputeerde toonde wel enig begrip voor de informatiehonger van de Staten. Nieuws gaat im mers snel vandaag de dag. Hij wees op het Kamerdebat donder dag over de Westerschelde, waarin één tweet vanuit Brussel de toon van de discussie in de Tweede Ka mer geheel veranderde. Het dagelijks provinciebestuur wil nieuwe afspraken maken met de Staten over informatievoorziening. Een aanzet daarvoor zal worden geleverd in het fractievoorzitters- overleg of in de commissie dualis me. Die vergaderen achter geslo ten deuren. Dat wel. smummm mbbmbbbbbbm M ensen, ik ebbe nooit kunne dien- ke da'k nog es te recht zou komme in het digitale prao- tuus van 'haives', 'twittere'of'fees- boeke'. Vö mien bin belle en maile de angeweze manieren om ies an andere deu te heven. Waerschu- wingen oorde en las ik in aole toönaerden; verslaving, tiedverspil- ling en het wi laete opleve van een eigenlijk a lang uutgedoofde 'ouwe vlamme', ik nam 't vö kennisge ving an. 'k Wier ook nie blie van de teksten, die 'k las bie anderen. Beroepsalve ao'k zelfs de neiging m'n rooie naekiekpenne te pak ken, mè dat schient nie van deze tied te wezen. De taal uut het praatuus is hlad nieuw, "kort- lands" genoemd. Mè 'k bin toch op feesboek terecht gekomme, in een boek vol gezich ten! Ik za julder 't èle verhaal be- spaere, mè uuteindelijk bin 'k inge- hae op een herhaalde vraehe van een kennis uut Madeira, een ei land erregens in d'Oceaan, deel van Portugal. Maile wou ze nie, te vee werk, mè op feesboek kon 'k ze ontmoete. Ik docht, dat het hin kwaed kon, wan Madeira is vère weg en niemand ken je di. Ik kon me d'r hin bule an valle. Dat ge voel wier nog versterkt deu de reactie; aoles in 't Portugees, een taal die 'k nie daegelijks spreke....! Mè mensen, 't was nie te hloven, binnen een weke ao'k meer dan tien Zeêuwse vrienden en vrien dinnen, die d'r eihen aol in 't Por tugees anmeldde! Deu inhriepen van onze schoönzeune wier 't nae tien daehen wi onze eihen taal en kreeg ik van z'n een andleiding vö 'dummies'. Eigenlijk bin 'k di ook nog te stom vö, mè m'n vrienden- schaere wier aolmè hröter zonder da'k zelf wat moest onderneme. Vee nieuwe 'gezichten' ao 'k ooit eên of meer jaeren as kind onder m'n hoede haod op de toen nog la- ohere schole. Dat maekte aoles toch wè leuk. Een wi zien van 'huus' uut vervlohe tieden. Dat rit- selige meisje van toen bleek in Afrika gewerkt t'ebben. 't Verlehe kind van toen tien jaeren is noe moeder van twi hröte huus. Die joen, die aoltied wi vee aandacht vroeg bliekt noe drie huus op te moete kwêken. En dat goedlach se onschuldige meisje uut de tach tiger jaeren is noe oma hore! Ook bin d'r nog verscheiene oud-leer lingen mee mekaore getrouwd of ies wat er hliek an staet! Ik ao 't nooit kunne dienke.J Zelf kan 'k nie vee op m'n eihen 'gezichtsbladzij', mè 't verleden hae toch wi leve. Verhete naemen duke wi op en belangrieke, mè vo- ral onbelangrieke zaken mag ik noe dêle mee personen, die noe je vriend bin en vroeger wè es doen- ker nè je keke! Wat te dienken van de mededêling, dat er eên d'r sleutels kwiet is...! Ik zou dan hae zoeke, zie zet dat eest op feesboek. En ook drek reacties van andere, die dat leuk of stom vinde. En nae een stuitje de verlossende zin, da de sleutels in de broodtrommel lae- he..! En wi drek mensen, die dat leuk of stom vinde...! Die zitte dienkelijks aol te wachten op be richten! Toen me drie weken nè Portugal hienge ebb'ik dat mè nie gefees- boekt, wan da's nie verantwoord in deze tied. Mè bie tuuskomst stonge d'r een eêl stel in de 'wacht' om opgenome toren in de vrien dengroep. En hliek de mededêling, da'k nog nie gekeken ao nè meer dan tien berichten van ouwe en nieuwe vrienden. Onze kleindochter wier m'n vuuftigste 'vriend'...! Ik za in dit soort praotuus wè vee 'feesboekstilte' ouwe. Tiedgebrek en onkunde bin d'oorzaeken. Mè leze doe'k het wè en ik lere "ff' vee nieuwe woorden, woorden die'k zelf de huus nooit biege- brocht ebbe. Over d's en t's praote me hlad nie mi...! Werkzaamheden tunnelweg Zeeuws-Viaanderen Tijdelijke omleidingsroute Let op: de Westerscheldetunnel blijft in beide richtingen beschikbaar 4, cjÉjgP 3 --.2£$ÉÈÊtMM -uJêêl u - -v Volgende week, van maandag 23 april tot zaterdag 28 april, worden er elke avond en nacht vanaf 21.00 uur tot 05.00 uur asfalteringswerkzaamheden uitgevoerd aan de westzijde van de tunnelweg in Zeeuws-Viaanderen. Om dit vlot en veilig te laten verlopen wordt er een wegomleiding ingesteld. Volg hiervoor de gele borden langs de weg. Voor het instellen van de omleidingsroute wordt de westbuis van de tunnel richting Terneuzen, elke keer van 20.30 uur tot 21.00 uur, afgesloten. Onze excuses voor het ongemak. Meer info: Kijk op www.westerscheldetunnel.nl en meldt u aan voor Mijn Tunnel, volg @WSTverkeer of stuur een e-mail naar: info@westerscheldetunnel.nl of bel Klantenservice vanuit Nederland: 0900 - 2358866 0,05/min.) vanuit België: 0031 - 113 232 844 WESTER JUIMNEL CHELDE ft\v\v\elwe^ Beveren en George van Heukelom, vrijdag in de Staten van Zeeland. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31