Het mag wel wat minder 21 zeeland Ontpoldermoeheid zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Staten willen zout in Volkerak en Zoommeer zaterdag 21 april 2012 door Maikel Harte Bij mij speelt ontpolder moeheid op. Ik ben het nieuws daarover beu. Wat een klucht Stop er alsjeblieft mee. In 2005 is er ingestemd met de ont- poldering, zeven jaar later zijn we nog bezig. Had dan beter opgelet voor er werd ingestemd. Ik moet er niet aan denken dat België straks ook op afspraken terug wil komen. Dat als straks de bouw van de nieuwe zeesluis bij Terneu- zen begint, ze niet bijna alles zoals nu, maar nog maar eenderde wil len meebetalen. Ik snap ook zo'n Koppejan wel, dat hij nu met het alternatief instemt Het moet een keer klaar zijn. Er is gestreden en in het leven moet je ook kunnen verliezen. Dat Wilders Koppejan verwijt dat hij van standpunt ver andert is dan ook niet op zijn plaats, te meer omdat Wilders zelf ook zijn handtekening vóór ont- poldering heeft gezet en nu tegen is. Althans de PW wil een referen dum onder de Zeeuwen. Moet dan iemand in Dreischor naar een stembus over een lap grond die drie eilanden en twee rivieren ver der ligt? Dat slaat toch nergens op. „Het gaat om het principe", zei ie mand tegen me. Wat nou princi pe? Er gaan, ook in deze tijden, miljarden subsidie naar de land bouwsector, en daar zal best iets voor te zeggen zijn, maar als dan gevraagd wordt om een keer iets in te leveren, zijn we principieel tegen? Ik vind het jammer voor de boer in de Hedwigepolder als hij tegen zijn zin (deels) wegmoet, maar valt er niet te praten over een regeling? Met het geld dat dit hele circus kost en gekost heeft, kunnen we hem en heel wat ande re ondernemers helpen. Nee, kom er bij mij niet mee aan dat Zeeuw en fundamenteel tegen ontpolde- ren zijn. Iedere Zeeuw zijn me ning, maar de meesten van ons wonen in nieuwbouwwijken op ontpolderde landbouwgrond. En ook de strijd tegen het water zit volgens mij niet in ons bloed. Straks liggen vele Zeeuwen bij 30 graden weer aan het strand. Ik ook, en dan ik moet er echt niet aan denken dat ik hiervoor nog naar een stembus moet Laat het alsjeblieft Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veidzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever -Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Familieberichten: 088- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nazs) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) O ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening et persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere informatie aan. W'i 9 'Ik zit af en toe met gekromde tenen als er een internationale ster naar Zeeland komt en ik zie dat de zaal maar voor de helft vol zit' Ben de Reu, cuftuurgedeputeerde Forse bezuinigingen dwin gen tot scherpe keuzes in de Zeeuwse cultuursector. Ge deputeerde Ben de Reu vindt dat niet alleen noodza kelijk maar ook gewenst. door Rolf Bosboom Afgelopen dinsdag trak teerde hij in de vergade ring van Gedeputeerde Staten op gebak, omdat hij een jaar provinciebestuurder is. De voorbije twaalf maanden heeft Ben de Reu onder meer gebruikt om zich intensief te verdiepen in de Zeeuwse cultuursector. „Ik heb een jaar nodig gehad om een beet je een beeld te krijgen van wat er allemaal gebeurt in Zeeland. Dat is echt ongelooflijk veel. Ik heb me nooit gerealiseerd dat het zo breed en divers is en vaak ook verras send van kwaliteit." Hij heeft zich voorgenomen voor al vanuit de consument naar cul tuur te kijken. „Ik wil een gedepu teerde van en voor het volk zijn, niet van de experts en culturele in stellingen. Ik zie dat er op een aan tal terreinen - zoals podiumkun sten, musea, beeldende kunst - ei genlijk te veel in Zeeland is en dat het best wat minder kan. Er zitten wel heel veel takken aan de boom. Moeten die er echt allemaal zijn of kan er wat van af?" „Ik zit af en toe met gekromde te nen als er een internationale ster naar Zeeland komt en ik zie dat de zaal maar voor de helft vol zit. We moeten ons realiseren dat we een kleine provincie zijn en dat als je veel concerten organiseert, er niet voortdurend 500 man op afkomt. Het mag dus allemaal wel wat min der, wat bescheidener." De publieke belangstelling is niet altijd maatgevend, nuanceert De Reu. Er moet ook ruimte zijn voor dat wat vernieuwend en afwij kend is. „Je hoeft niet altijd naar bezoekersaantallen te kijken, maar daar helemaal niet over spreken, dat gaat me ook te ver." Er zal gesnoeid dienen te worden, hoe dan ook. „Maar ik wil niet de afbraakgedeputeerde worden. Er moet wel, in alle sectoren, voor de bewoners en bezoekers genoeg te doen blijven van voldoende kwali teit. Dat dat minder zal zijn dan nu, lijkt me evident." De Reu wil scherpe keuzes, geen halfslachtige oplossingen, geen kaasschaafmethode. Dat er organi saties en initiatieven sneuvelen, is vrijwel onafwendbaar. „Soms ver dwijnt er iets. Tja, het zij zo, al zijn dat voor de populariteitsprijs geen goede acties." Met schaalvergroting valt al veel winst te boeken. Zo praten diverse musea op eigen initiatief over ver regaande samenwerking. Een goe de zaak, vindt de gedeputeerde. „Nu zijn de Zeeuwse musea toch een beetje een lappendeken van al les en nog wat. Vanuit het oog punt van de bezoeker stel je jezelf dan de vraag: hebben we dat wel zo handig aangepakt? Hebben we, in die enorm concurrerende markt waarin zó veel te doen is, ook iets waar de mensen echt naar toe willen? Daar moeten we het met elkaar over hebben in zo'n kleine provincie. Dat besefis er nu. Dat kan betekenen dat we een herschikking van de musea krij gen. Ze moeten kiezen voor een scherp profiel, zoals het Waters noodmuseum en het Bevrijdings museum doen." Al langer lopen er gesprekken over bundeling van zowel de instellin gen voor beeldende kunst als de muziekpodia op Walcheren. Dat zijn lastige processen, erkent de ge deputeerde ('Jepraat toch met de kalkoen over het kerstmenu'), maar er komt nu schot in. „Het gaat nu echt gebeuren. We hebben er flink druk op gezet, zodat er niet alleen 'ja' gezegd wordt, maar ook 'ja' ge daan." De Reu hoopt onder meer dat de fusie van de instellingen voor beel dende kunst ertoe leidt dat er een in de Timmerfabriek in Vlissingen een expositieruimte komt die een uitstraling heeft voor de hele pro vincie. Er ligt, zo zegt hij, nu een concreet verzoek van de gemeente Vlissingen voor een financiële bij drage. „Of het lukt, weet ik niet, maar ik ga me er wel voor inspan nen om dat voor elkaar te krijgen." MIDDELBURG - Het Volkerak-Zoom meer moet zout worden en de pro vincie moet daarvoor het voor touw nemen. Met deze uitspraak sturen de Staten van Zeeland (al leen de PvZ was tegen) het dage lijks provinciebestuur op pad. De motie was een reactie op de neiging van staatssecretaris Atsma het Volkerak-Zoommeer zoet te willen houden. De drie provincies in zuidwest-Nederland sturen al lang op verzilting van het rand meer aan. Voorwaarde daarbij is wel dat de zoetwatervoorziening voor de landbouw, zoals op Tho- len en in de Reigersbergsche Pol der, wordt veiliggesteld. Maak van jouw bezoek een persoonlijk sprookjesboek! Van elk bezoek aan de Efteling heeft de Schrijfkabouter jouw herinneringen opgetekend. Er was eens een sprookje over jou... rSpcwkjtó. beaUitui" 7:^.| (Pftpling mdeEfteli, 1 efteling.com/persoonlijksprookje en lees jouw bezoek terug in een persoonlijk sprookjesboek.' jJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2