Stichting wil kaartenbak UWV legen 26 land 1300 'kandidaten' Nog geen oplossing De Feijter 'Er is geen werk voor mij' Big Pete geen kleine jongen almanak Graatje II Politie krijgt stek in dorpshuis Kampioenschap beachvoetvolley bij Nieuwvliet zaterdag 21 april 2012 door Anoek de Gardeijn Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Remko Goossens uit de klas van 2001. Voor Remko Goossens is een terugkeer naar Zeeuws-Vlaanderen geen op tie, omdat er geen werk voor hem is. Al bijna tien jaar woont hij niet meer in Zeeuws-Vlaanderen. Slechts een jaar na de brugklas op het Zwin College ver trok Remko Goossens (23) met zijn ouders naar het Brabantse Best. „Toen vond ik het jammer om te verhuizen, maar nu zou ik niet meer terug willen." Het bedrijf waar de vader van Remko werkte, ging in 2003 fail liet. Hij vond in Brabant nieuw werk, dus verhuisde het gezin van Oostburg naar Best. Remko woont nu in Utrecht en loopt stage bij het Wilhelmina Kinderziekenhuis. Aan de Univer siteit van Utrecht volgt hij de mas- ter-opleiding Molecular and Cellu lar Life Sciences. Volgens Remko klinkt dat moeilijker dan het is. „Tijdens mijn stage doe ik onder zoek naar een bepaald eiwit dat een rol speelt in het immuunsys teem." Remko is net terug van een be zoek aan zijn vriendin in Grieken land. Hij leerde haar kennen tij dens een eerdere stage in 2010 op de afdeling celbiologie van het Utrecht Medisch Centrum. De Griekse Christina, die in Wagenin- gen studeerde, liep daar toen ook stage. Sinds september is zij klaar met haar studie in Nederland. Ze kon hier geen werk vinden en is daarom in december teruggegaan naar Griekenland. Ze kon aan de slag bij een onderzoeksinstituut in Athene. Remko: „Daar heeft ze geluk mee gehad, want de banen liggen daar zeker niet voor het op rapen." Remko Goossens (23), brugklas havo/vwo (2001), Zwin College. Voor de liefde was het alleen min der gelukkig. Remko ging vorige week nog naar Griekenland, maar het volgende bezoek vindt waar schijnlijk pas in de zomer plaats. „Nu de situatie zo is proberen we er het beste van te maken, maar zo'n langeafstandsrelatie zou ik niet willen aanbevelen." Zijn afstudeerstage wil Remko misschien in Canada doen. Verder heeft hij geen idee hoe de toe komst eruit ziet, maar Zeeuws-Vlaanderen zal het niet meer worden. Soms brengt hij er nog een bezoek aan zijn opa in IJ- zendijke, maar verder heeft hij weinig in de regio te zoeken. „In Zeeuws-Vlaanderen is er qua werk sowieso niks voor mij. Heel misschien dat ik er mijn oude dag ga slijten, maar dat denk ik eigen lijk ook niet." Tip? redactie@pzc.nl De verslaggeefster op de redactie in Zeeuws-Vlaanderen haalde vorige week al deze kolommetjes met haar gezonde dosis zelfspot waar het om overtollige kilootjes gaat. Ze ging bijna van haar graatje, toen ze om vier uur nog geen lunch had gehad, zei ze. Haar collega's geloof den daar maar weinig van. Nu moet ze het toch al niet zo van haar collega's hebben. Zo vergeleek ze vorige week tijdens een interview met een gitaarbouwer de vorm van een gitaar met die van een wulpse dame. „En dan heb ik het niet over mijzelf hoor", probeerde ze de foto graaf voor te zijn. Die had echter heel rap een scherpe opmerking in petto. „Nee, dat dacht ik al. Contra bassen maken ze ergens anders." TERNEUZEN - De verkoop van diver se grondpercelen op de Axelse Vlakte voor vestiging van een groot recyclebedrijf helpt grondver- zetbedrijf De Feijter Groep niet uit de problemen. Leden van de fami lie De Feijter hadden weliswaar privégrond in eigendom bij de Sas sing, maar de opbrengsten komen niet ten goede aan De Feijter Groep, verklaart bewindvoerder Jan de Meester van het Goese advo catenkantoor Olie 8c De Jonge. De Feijter Groep met vestigingen in Biervliet en Terneuzen kreeg vo rige week surseance van betaling. Het bedrijf heeft tot 24 april de tijd een doorstart te maken. Lukt dat niet dan behandelt de recht bank een faillissementsaanvraag. De verkoop van bijna twintig hec tare op de Axelse Vlakte leek De Feijter Groep kansen te bieden voor doorstart van een of meer on derdelen van het grondverzetbe- drijf De bewindvoerder boorde die hoop gisteren de grond in, maar meldt wel dat hij onderhan delt met kandidaten voor overna me van bedrijfsonderdelen. Of die besprekingen resultaat opleveren, moet begin volgende week blijken. Stichting WNV bemiddelt voor alle (ongeveer 1300) inwoners van de gemeen te Sluis die geen werk hebben, maar dat wel graag willen en kunnen. Het gaat dus om mensen met een beperking, maar ook om mensen in de bijstand. BIERVLIET - De politie Zeeland krijgt vanaf morgen een onderko men in het dorpshuis van Bier vliet. De ingebruikname van het kantoortje in het dorpshuis maakt het mogelijk dat de politie sneller aanwezig is bij een calamiteit in dit deel van Zeeuws-Vlaanderen. Het is volgens de politie niet de be doeling dat er een officiële post of steunpunt in het dorpshuis komt. De politiemensen künnen er - ook 's nachts - terecht voor administra tief werk, een hapje eten of toilet- bezoek. Beheerster Conny de Vis ser is er blij mee, want het bete kent extra inkomsten voor het dorpshuis. Voor de overige gebrui kers van het dorpshuis zal het even wennen zijn. „Ze moeten even kijken of er niemand meer is als ze de boel afsluiten." Inwoners van de gemeente Sluis die niet aan een baan raken maar wel willen werken, kunnen vanaf nu terecht bij de Stichting WNV. Die probeert hen onder te brengen bij bedrijven in de re gio. door Martijn de Koning Het gebeurt nogal eens: mensen die volgens het UWV niet in staat zijn om wekelijks 32 uur te werken, krijgen het stempel 'onge schikt' en zijn voor altijd verloren voor de arbeidsmarkt. Terwijl ze mogelijk wel in staat zijn om 8, 12 of 20 uur arbeid te verrichten. Jacques le Grand en Willem Behr storen zich er mateloos aan. Met de Stichting Combinatie Werken Naar Vermogen (WNV) proberen ze er iets aan te doen. Het idee is simpel: mensen die nu niet werken maar dat wel willen en kunnen, worden gekoppeld aan werkgevers die zulke mensen goed kunnen gebruiken. Het initiatief komt uit de gelederen van de Raad voor Maatschappelijke en Demo grafische Ontwikkeling Sluis (RM- DO), waarvan le Grand de voorzit ter is. „We constateerden dat nogal wat kinderen vanuit het speciaal onder wijs rechtstreeks naar de kaarten bak van het UWV gaan en daar nooit meer uitkomen" legt Le Grand uit. „De mensen komen in veel gevallen voor altijd in de dag besteding terecht." Vaak willen en kunnen zij best een paar uur per dag werken, ver klaart Le Grand. „Maar bedrijven willen zulke mensen niet aanne men. Het is te duur en te onze ker." De RMDO stelde zich ten doel voor die mensen een oplos sing te vinden. Die kwam er via de oprichting van de stichting WNV. „Wij gaan op zoek naar mensen die nu niet werken, maar dat wel willen", verklaart Behr. „Daarnaast zoeken we bedrijven die extra han den kunnen gebruiken. Die geven aan wat er moet gebeuren en voor hoeveel uur in de week ze werk aanbod hebben. En wij selecteren de juiste personen voor dat werk." Een bedrijf heeft geen invloed op wie er komt. „Sterker nog, als een werkgever zegt: we hebben werk voor 20 uur in de week, künnen wij ook twee mensen voor 10 uur sturen", licht Behr toe. Daarnaast mag een bedrijf nooit ultimatums stellen. „Dus niet: dit moet je dan en dan doen, en dat moet dan klaar zijn", legt Behr uit. „Het gaat erom dat mensen op hun eigen tempo de kwarweitjes kunnen aanpakken." Werkgevers betalen hun werkne mers een vrijwilligersvergoeding, waardoor die hun uitkering behou den. Volgens Behr kunnen ook stichtingen en verenigingen aan sluiten. „Een dorpsraad zou via ons iemand kunnen inzetten voor het doen van klusjes bij ouderen in het dorp, of voor onderhoud aan het dorpshuis", geeft hij als voorbeeld. „De kosten zijn immers beperkt." Misbruik door bedrijven ligt wel op de loer, erkent hij. „Daar moe ten we heel attent op zijn. Maar doordat het alleen om bedrijven uit de regio gaat, denk ik dat we heel goed vinger aan de pols kun nen houden." mms mmmmmmmmmsm NIEUWVLIET - Sportievelingen van 16 jaar en ouder uit heel Zeeuws-Vlaanderen kunnen op za terdag 12 mei meedoen aan het Zeeuws-Vlaams kampioenschap beachvoetvolley. Dat vindt plaats op het strand bij paviljoen De Boe kanier bij Nieuwvliet-Bad en is een initiatief van Stichting Wel zijn West Zeeuwsch-Vlaanderen, SportPunt Terneuzen en Stichting Welzijn Hulst. Teams bestaan uit twee spelers, eventueel aangevuld met één wisselspeler. Het toernooi duurt van 11 tot 17 uur. Inschrijven kan tot 27 april per mail: m.zegiri@welzijnencultuur.nl. Meedoen kost 5 euro per team. TERNEUZEN - Het stadium van 'kleine jongen' is Big Pete in de bluesscene allang voorbij. Het was ook niet voor niets dat de mondharmonicaspeler vrijdagavond in Porgy Bess de tiende editie van de jaarlijkse Bluesroute mocht openen. Na zijn show wandelden de bluesliefhebbers een route, die naar dertien cafés en evenzoveel bands leidde. foto Mark Neelemans Oostburg 2001-2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 142