121 geloof Hoe God verdween uit de wereld Wereldwijd geloven steeds minder mensen in God, zo stelde een Amerikaans onderzoek afgelopen week. Wat zijn de verklaringen voor ons tanende religieuze gevoel? „We hebben te veel welvaart om God nog nodig te hebben." zaterdag 21 april 2012 =~^k reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Joost Bosman Langzaam maar zeker lijkt John Lennons droom, door hem be zongen in zijn Imagi ne, uit te komen: het einde van religie en God. Het is dat de vermoorde Beat- le er zelf niet in geloofde, anders zou hij nu in het hiernamaals min zaam glimlachend het rapport doorbladeren dat de Universiteit van Chicago deze week afscheid de. De belangrijkste conclusie: de laatste 20 jaar is wereldwijd het ge loof in God afgenomen. Niet spec taculair, wel hardnekkig. De onderzoekers bestudeerden de godsbeleving in dertig landen. Ze kwamen tot de slotsom dat die in de Filipijnen nog het sterkst is (94 procent zegt altijd in God te heb ben geloofd) en in het voormalige Oost-Duitsland (slechts 13 pro cent) het zwakst. Referentiejaren waren 1991,1998 en 2008. Frans Jespers, universitair hoofddo cent vergelijkende godsdienstwe tenschappen aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen is niet verbaasd over de onderzoeksresultaten. „Ge loof in God wordt individueler, los van georganiseerde religieuze ver banden. Daarnaast verandert ook het geloof in een persoonlijke god steeds meer in geloven in een ab stracte hogere macht, het 'ietsis me'. Alles wijst op verdamping van het geloof" Professor Hijme Stoffels, hoogle raar sociologie van kerk en gods dienst aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, zegt dat er een ver band bestaat tussen (het gebrek aan) welvaart en godsgeloof: hoe armer de mensen, hoe religieuzer. Daarnaast leidt beter onderwijs overwegend tot meer afvalligheid. Mensen krijgen meer kennis van de wereld en leren kritischer na denken. „Als de bestaanszekerheid laag is, wil je geloven dat er toch ie mand naar je omkijkt en dat je het in een later leven beter zult krij gen", aldus Stoffels. Volgens hem is uit eerder onder zoek gebleken dat agrarische lan den (Afrika en Azië) het meest godsdienstig zijn, vervolgens de in dustriële landen (Latijns-Amerika en Oost-Europa), en dat de postin dustriële landen (West-Europa) het minst religieus zijn aangelegd, met de Verenigde Staten als uitzon dering. Dat komt overeen met de uitkomsten van het voorliggende Amerikaanse onderzoek: ook daar uit blijkt dat Noordwest-Europa het meest van 'Hem' is losgeraakt. „We hebben te veel welvaart om God nog nodig te hébben", ver klaart Stoffels. „Alleen in gevallen van ziekte of dood doen we nog een schietgebedje." Stoffels zegt ook dat katholieke lan den minder vatbaar zijn voor ge loofsafval dan protestantse landen. Dat verklaart ook waarom de Fili pijnen (arm en rooms-katholiek) nog zo hoog scoort op de religie ladder en het voormalige Oost-Duitsland zo laag (protes tants). Bij de DDR speelt ook mee, dat zij ruim 40 jaar onder het com munisme aan een atheïstische ide ologie is blootgesteld. 'Alleen in gevallen van ziekte of dood doen we nog een schietgebedje' Stoffels stelt dat het onderzoek van de Universiteit van Chicago is geschreven door gerenommeerde bureaus uit de VS en Duitsland. Toch is er een vreemde tegenstrij digheid: want de grote wereldgods diensten zoals christendom, islam en hindoeïsme groeien nog steeds. Maar de onderzoekers zijn dan ook hoofdzakelijk te rade gegaan in de postindustriële wereld en niet in het Midden-Oosten (is lam), Afrika (christendom en is lam) en Azië (hindoeïsme, islam en christendom). Stoffels: „In het Midden-Oosten zijn mensen over wegend zeer gelovig, in India ook en dat land heeft ook nog eens een sterk groeiende bevolking. Als je de agrarische en industriële we reld bij het onderzoek zou betrek ken, krijg je misschien een heel an der beeld van het geloof in God." Het rapport suggereert ook dat godsbeleving in conflictgebieden heviger is dan elders. Het wijst op Israël (Joden tegen Palestijnen), Noord-Ierland (katholieken tegen protestanten) en Cyprus (Grieks-orthodoxe christenen te gen islamitische Turken). Is - om gekeerd - de kans op vrede groter, naarmate God uit de wereld ver- dwijnt? Godsdienstwetenschapper Frans Jespers gelooft er niets van. „Uit onderzoek is gebleken dat maar 6 procent van de oorlogen werd veroorzaakt door religie." Aan één conclusie hecht Hijme Stoffels geen waarde: dat geloof in God groeit naarmate we ouder worden, suggererend dat dat komt door de naderende dood. „Het heeft meer te maken met genera- tieverschillen dan met leeftijd. Ouderen zijn nog in de verzuiling opgegroeid, waarin religie vanzelf sprekend was, voor deze generatie geldt dat veel minder. Een Cana dees op leeftijd schreef in reactie op het rapport: ik word ouder, maar ook steeds atheïstischer." God schept de zon en de maan. Fres co van de beroemde Italiaans kunst schilder, beeldhouwer, architect en dichter Michelangelo op het plafond van de Sixtijnse Kapel in het Vati- caan. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12