281 zeeland Kookfanaat 'Als ik kook, word ik één met de keuken' Traplift huren? Oorkondes van Stad en Lande zijn voortaan voor iedereen zichtbaar Opslag radioactief materiaal bij Dow Stannah Alleen bij de beste! De fiscus betaalt mee, ook bij huur! zaterdag 21 april 2012 «Wg888aBe8SS6888SB88aaSiBigSBS888SSSe88ag8BaB door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Voor het eerst in de ge schiedenis van vereniging Stad en Lande regende het op de voorjaars vergadering schildjes. Eigenaren van monumenten of beeldbepalen de gebouwen die voor de fraai uit gevoerde restauratie onderschei den werden door de monumen tencommissie, moesten het jaren lang doen met een oorkonde van stevig papier. „Twee jaar geleden reikten we voor het eerst een fraaie foto van het pand uit, maar we wilden toch graag iets geven wat op het pand kan worden geschroefd", zegt Aize Meintema van de monumenten commissie. Stad en Lande liet daar om een emaille schildje maken met de tekst 'oorkonde gerestau reerd monument' en het embleem van de vereniging. Het eerste schildje ging vrijdag naar de Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland, eigenaar van de Stads- en Commerciewerf in Zierikzee. „Samen met de hoge loods vormen ze de houtloodsen, wij zien dat als één geheel." Ook het woonhuis van de boeren hoeve van de familie De Hulster aan de Dillingsweg 12 in Sirjans- land kreeg een oorkonde. „De fa milie heeft het begin jaren negen tig in erbarmelijke staat gekocht en helemaal opgeknapt. Een gran dioze renovatie." Voor woningbouwvereniging Zeeuwland waren er zeven schild jes voor de Noorse geschenkwo De Middelburger Roberto van L00 is een echte kookfanaat. Van jongsafaan heeft hij een passie voor koken. Vanaf maandag is hij te zien in Topchef de 12 provincies. Hij staat ach ter het fornuis samen met zeven anderen Zeeuwse kandidaten. Een week Zeeuws glorie. Op de voormalige houtloodsen aan de Visserdijk in Zierikzee mag binnen kort een schildje van Stad en Lande prijken. foto Dirk-Jan Gjeltema ningen in de Westhoek. „Vijf aan het Duinwegje in Burgh, één aan de Duinroosweg in Nieuw-Haam- stede en de Capelweg in Renesse. Het zijn geen monumenten, maar wel beeldbepalend. Zeeuwland is er behoorlijk in geslaagd om ze op authentieke wijze te restaureren", vindt Meintema. De laatste oorkonde mag aan de gevel van het woonhuis aan Ha ven Zuidzijde 4 in Brouwershaven worden geschroefd. „De familie Frankenhuis-van Nieuwenhuize uit Breda is de eigenaar van dit pand uit 1740." Niet alleen het pand zelf is mooi gerestaureerd, ook met het interieur is respectvol omgegaan. „In het pand was lang een manufacturenwinkel geves tigd. De uitrusting uit de jaren vijf tig is helemaal gespaard gebleven. En op een slaapkamervloer is een bijzonder kindvoetjesmotief ge schilderd. Daar zijn er nog maar enkele van in Europa." Na de uitreiking van de schildjes, werden ook twee projecten onder scheiden met een een 'eervolle ver melding'. De woningen aan de Poststraat 47 tot en met 53 vanwe ge de mooi opgeknapte gevels en de panden aan het Havenplein 9 tot en met 15 vanwege het interi eur. „Je kunt je twijfels hebben over de doorbraken tussen de pan den, maar men heeft de construc tie willen laten zien door bijvoor beeld oud metselwerk bloot te leg gen. Achterin nummer 9 is ook een mooi historisch tafereel van de familie Verton geschilderd." Hij heeft een passie voor koken, maar werkt niet meer in een keuken. Integendeel. Hij volgt een accountantsstudie. Maar ko ken, dat is is en blijft de grote liefde van Roberto van Loo. De Middelburgse kookfanaat is van af maandag te zien in Topchef door Annemarie Zevenbergen Zijn mimiek en lichaams taal veranderen op slag als hij over koken be gint. Roberto van Loo (22) is een andere man achter het fornuis. „Er gebeurt dan iets met me. Als ik kook, ga ik er helemaal in op. Dan is er niets anders dan de ingrediënten en mijn gevoel daarmee. Ik word één met de keu ken. Daarom ben ik de koksoplei ding gaan doen." De Middelburger is een van de Zeeuwse kandidaten in het tv-pro- gramma Topchef. „Een leuke erva ring, maar of ik het nog een keer zou doen...? Je moest iedere dag om half negen 's ochtends met de opnames beginnen. In Amster dam. Dat is vanuit Zeeland lastig, zeker omdat ik geen auto heb. Dus ik heb het goedkoopste hotelletje geboekt dat ik kon vinden. Flipper heette dat, ergens aan de Amstel. Een bizar hotel, gerund door Chi nezen. Ik kreeg wel ieder dag scho ne lakens, maar de veren puilden uit de matras. Wat ik wel heel ver velend vond, is dat ze daar een armband van mij hebben gejat. Die had ik van mijn moeder gekre gen, dus die was heel speciaal voor mij." „Met de kandidaten kon ik goed opschieten. Eén van de jongens kwam ook uit Middelburg. We hebben dezelfde vrienden, zonder dat we elkaar ooit gezien hadden. Met hem heb ik nog contact. Vol gende week gaan we samen eten." „Ik ben van jongsafaan gek op ko ken. Ik kijk alle kookprogramma's en ik geef altijd commentaar. Net zoals mannen die voetbal kijken. Maar ja, thuis op de bank is alles makkelijker. Dat bleek wel tijdens de opnames." De Middelburger is geboren in Bra zilië. Hij werd geadopteerd door een echtpaar uit Kruiningen toen hij een paar maanden was. Rond zijn elfde ging hij naar een pleegge zin. „Ik heb een moeilijke jeugd ge had, dat kwam door mezelf. Foute dingen heb ik gedaan. Op een gege ven moment had ik ook geen on derdak meer. Ik herinner me dat ik met kerst op een bankje in Vlis- singen sliep. Ik werd 's ochtends wakker en mijn broek zat vastge vroren aan de bank. Toen dacht ik, nu moet ik het anders gaan aan pakken. Ik heb kort daarop mijn vriendin Lexie ontmoet en haar ouders hebben me in huis geno men." Lexie schuift even aan: „Dat was in het begin moeilijk. Ik woon de thuis, want ik zat nog op school." Haar mobieltje klinkt en lachend zegt ze; „Hé, ik kan een week een topkok in huis winnen. Maar die heb ik al". Roberto: „Lexie en haar ouders zijn m'n redding geweest. Mijn le ven is nu op orde. Ik heb nu goed contact met mijn adoptiemoeder. Ik vind mezelf een goeie jongen. Ik heb stomme dingen gedaan en daar heb ik echt spijt van. Maar ik kan niets terugdraaien." „Naast mijn passie voor koken, ben ik ook gek op wiskunde en re kenen. Daarom doe ik nu een ac countantstudie. Als ik klaar ben, wil ik een jaar naar Brazilië. Een cliché maar ik wil op zoek naar mezelf. Terug naar het klooster waar ik als baby zat. Ik wil daar ko ken. Alle kindjes die daar komen, krijgen iedere dag te eten. Daar wil ik aan meewerken. En ik wil op zoek naar mijn familie. De enige vrouw die iets over mijn biologi sche moeder wist, is vorig jaar overleden. Ze heeft alles mee het graf in genomen." „In een gewone restaurantkeuken werken, wil ik niet meer. Dat wordt een sleur. Mijn koksoplei ding heb ik gewijd aan kreeft. Het is zo'n mooi beest en zo ongelofe lijk lekker. Het is wel een presti- ge-ingrediënt. Verse groente is voor mij heel belangrijk. Niet ge kookt, dan kan je het net zo goed aan je hond geven. Koken mislukt bij mij nooit. Ik voel wat bij elkaar past. Een eigen restaurant? Alleen als het heel bijzonder is. Dat je je gasten echt verrast. Er zijn al ge noeg standaardrestaurants." Zeeland aan de beurt in programmaTopchef Vanaf maandag is het de beurt aan Zeeuwse koks in het tv-program- ma Topchef van RTL 4. Voorgangers van Zeeland waren Zuid-Holland, Limburg, Noord-Bra bant, Noord-Holland, Groningen, Gelderland en Frieland. Iedere week doen acht deelne mers mee uit één provincie. De Zeeuwse deelnemers zijn: Leo nard Slabbekoorn, Willem Kother, Marcel Zwets, Danny Groen, Rober to van Loo, Ben Nokielski, Renske Verstraeten en Marlène van der Wekken. Van iedere provincie gaan twee winnaars naar de halve finale. Die halve finale levert kandidaten op voor de finale. Een van hen- wordt de nieuwe Topchef. De Zeeuwen zijn vanaf maandag te zien op RTL 5, om 19.0Ö uur. TERNEUZEN - De tekst voor de ver gunning aan AIB-Vincotte Neder land klinkt dreigend. Want wat be zielt de minister van Economische Zaken om op het Dow-complex opslag van radioactieve stoffen toe te staan? Maar de werkelijkheid valt mee. AIB-Vincotte controleert de deugdelijkheid van leidingen en installaties bij Dow. Dat doen ze met radioactief materiaal. „Zo als een tandarts om de zoveel tijd een röntgenfoto van je gebit maakt", aldus Drea Berghorst van Dow. Voor de opslag van die meet apparatuur is een soort bunkertje nodig. „Dat is veiliger dan met dat materiaal heen en weer te rijden" Informeer mij vrijblijvend over de f~j buitentraplift O traplift rechte trap Q traplift met 1 of 2 bochten C€ü! O BEL GRATIS 0800-0228-700 (toestel 2429) www.stannah.nl - info@stannah.nl 's Werelds meest gekozen en gewaardeerde traplift. Al sinds 1867 1 (Dhr/Mevr) 1 Adres PC Plaats t Telefoon Afd2429 Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah i Trapiiften B.V., Antwoordnummer 17006, 21 70 VB Sassenheim.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 128