Ontslaggolf bij Zalco ijlt nog na Special: a,, nderrvemer 21 april 2012 deOndernemer m Diverse partijen in Zeeland zet ten zich in om de ontslaggolf door het faillissement van Zalco (Zeeland Aluminium Company NV) ongedaan te maken. Oud-medewerkers van de alumi- niumproducent moeten zo goed mogelijk ondersteund worden in het doolhof naar werk. Het gaat hierbij om mensen met achter gronden in met name de tech niek, logistiek, productie en ad ministratie. Vele van de 600 ont slagen werknemers hebben tien tallen jaren een stabiele functie ge had bij de aluminiumsmelter in Vlissingen Oost. Solliciteren is nooit aan de orde geweest. Nu in eens wel. Tekst: Henk van de Voorde MIDDELBURG - Waar moet een 55-jarige voormalige ovensmelter alle maal op letten bij het solliciteren? Fonriie Verstraeten en Aart de Zeeuw (projectleider respectievelijk be drijfsadviseur Mobiliteitscentrum Zal co) en Anita van Oqstrom, (Prior Per soneelsdiensten) bemiddelen bij het vinden van dé juiste match. Het was al geruime tijd bekend. Het ging de afgelopen jaren niet zo goed met Zalco, één van de leidende onder nemingen op het gebied van primair aluminium in Europa. De economi sche crisis, de hoge energiekosten en de lage prijzen van aluminium gooi den flink roet in het eten. Toch kwam het faillissement voor velen als een donderslag bij heldere hemel. Naast de 600 banen aan directe werk gelegenheid zijn er ook veel bedrij ven in de Zeeuwse havens, die als le verancier of dienstverlener een belang rijke klant kwijtraken. Ondertussen heeft een honderdtal oud-Zalco-men- sen een nieuwe baan gevonden. On der andere via de speciale banenmarkt die medio februari in het Mobiliteits centrum te Middelburg werd gehou den. „We proberen samen het pro ject te trekken. De ba nenmarkt was een be hoorlijk succes. Er waren zo'n veertig werkgevers aanwe Het verlaten Zalco in Vlissingen Oost. zig, variërend van uitzendbureaus tot grote industriële bedrijven", vertelt Fonnie Verstraeten. „Er waren in totaal 400 bezoekers en er werden vele gesprekken gevoerd met mogelijke werkgevers. De deelne mende bedrijven hebben we allemaal in een later stadium benaderd om een terugkoppeling te maken. Je hebt door het faillissement te maken met een soort rouwverwerking. Als je 55 bent, ineens geen baan meer hebt en nog nooit gesolliciteerd hebt, dan schrik je behoorlijk. Dan kun je het van onmogelijkheden. Waar moet je op letten nietje CV? Wij proberen de oud-Zalco-werknemers zo opti maal mogelijk bij te staan. Veel van hen werkten al zo.lang bij Zalco dat ze totaal niet weten wat er allemaal bij een sollicitatie komt kijken. In het mobiliteitscentrum kunnen ze daar een training voor volgen. Gelukkig zijn er inmiddels diverse gedupeerden weer aan dé slag", aldus Anita van Oostrom. Door het faillissement van Zalco ver loren ook diverse BBL-leerlingen van het ROC hun baan, „De Be roeps Begeleidende Leerweg om moeten deze mensen zo snel mo gelijk aan het werk geholpen worden, om in ieder geval hun opleiding af te kunnen maken; desnoods in de vorm van een stage met behoud van uitke ring", verklaart Aart de Zeeuw. Vers traeten, De Zeeuw en Van Oostrom pleiten voor een goede afstemming tussen onderwijs en arbeidsmarkt. „We hebben in Zeeland ondanks de ontslaggolf bij Zalco, bijna de laagste werkloosheid van Nederland. Dat is echter tegelijkertijd een bedreiging, vooral als de economie straks weer aantrekt. Er is nu al een tekort aan technische vakmensen voor bepaalde beroepen, maar ook in sectoren als de logistiek en de zorg dreigt er een te Foto's: Peter Nicolai paalde functie? Dat moetje als oud-werknemer van Zalco zien dui delijk te maken aan een aspirant werk gever. De afgelopen maanden heeft men kunnen deelnemen aan diverse workshops, zoals sollicitatietrainin gen. Verstraeten: „Hiermee hopen wij dat de werkzoekenden ook zelf standig hun pad weten te vinden op de arbeidsmarkt. Voor sommigen zal er ook scholing aan te pas moeten ko men zodat zij een concurrerende posi tie in kunnen nemen ten opzichte van andere werkzoekenden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 111