Sudans lijken klaar voor oorlog 81 buitenland Breivik was Duizenden herdenken Holocaust veel meer van plan Door Arabische Lente massa's ontheemden KfAS.NL [TarlFli BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm vrijdag 20 april 2012 OSLO - Anders Breivik had liever veel meer slachtoffers gemaakt. Dat bleek donderdag tijdens het proces tegen de Noor. Breivik was eerst van plan drie bommen te laten ontploffen in Os lo. Vervolgens wilde hij schietend door de stad trekken. Uiteindelijk parkeerde hij één busje met 950 ki lo explosieven voor het kantoor van premier Jens Stoltenberg. Nadat de bus was ontploft, bleek al snel dat het hem niet was gelukt om volgens plan de hele regering om te brengen. Op de radio hoor de Breivik dat 'slechts' één per soon was omgekomen. Als hij min der dan twaalf mensen zou do den, vond hij de aanslag een fias co. Daarom ging hij naar het eiland Utoya om zijn 'operatie' voort te zetten. Jonge sociaaldemocraten hielden op het eiland een zomer kamp. Aangekomen op Utoya, moest Breivik zijn verwachtingen bijstellen. Hij wilde alle 565 men sen op het eiland vermoorden. De Noor had het vooral gemunt op voormalig premier Harlem Brundt- land. Hij wilde haar ontvoeren en onthoofden. Maar Brundtland was er niet. Breivik bereidde zich op de aanslagen onder meer voor met computergames. Hij 'trainde' als een speler van World of Warcraft. GENÈVE - Door de gevechten tij dens de Arabische Lente, waarbij dictatoriale regimes in de Arabi sche wereld werden verdreven, zijn circa 830.000 mensen op de vlucht geslagen. Dat blijkt uit don derdag gepubliceerde gegevens van de Verenigde Naties. De meeste ontheemden bevinden zich in Libië. Door de strijd vorig jaar tegen de Libische dictator Kad- dafi sloeg een half miljoen men sen op de vlucht. Wereldwijd leefden eind vorig jaar 26,4 miljoen mensen als vluchte ling binnen de grenzen van hun ei gen staat, meldt de VN-vluchtelin genorganisatie UNHCR. In de lan den waar de Arabische Lente heer ste, steeg het aantal vluchtelingen met een factor zes. Ook in Afgha nistan, Colombia en Somalië steeg het aantal ontheemden. WARSCHAU - Jongeren uit Israël, de VS en andere landen zijn donderdag van Auschwitz naar Birke- nau gelopen, de twee delen van het voormalige nazi-vernietigingskamp, als eerbetoon aan de mil joenen mensen die tijdens de Holocaust om het leven kwamen. Ongeveer tienduizend jonge men sen, sommige gehuld in de Israëlische vlag, na men deel aan de Mars der Levenden. De herden king vindt jaarlijks plaats op Holocaust Memorial Day. De deelnemers liepen de ongeveer drie kilo meter van Auschwitz naar Birkenau waar de na zi's joden, zigeuners en anderen vergasten. Aan de mars namen ook enkele overlevenden van de Holocaust en veteranen van het Amerikaanse le ger deel. foto Andrzej Grygiel/EPA door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - President Omar al-Bas- hir van Sudan heeft zijn zuider buur min of meer de oorlog ver klaard. Troepen en materieel wor den samengetrokken aan de grens. „Het is tijd dat we de insecten in Zuid-Sudan vernietigen en het land bevrijden", aldus Al-Bashir, doelend op de Zuid Soedanese Be vrijdingsbeweging (SPLM) die de regering vormt in Juba. In de negen maanden dat Zuid-Su- dan nu onafhankelijk is, is het geen moment rustig geweest aan de grens. Aanvallen van rebellen over en weer hebben aan honder den mensen het leven gekost. De legers van beide landen deden er regelmatig een schepje bovenop. Maar de afgelopen weken is het conflict geëscaleerd. Sudan bom bardeerde doelen in het zuiden en Zuid-Sudanese troepen bezetten land in het noorden. Door steeds weer een nieuw front te openen, hebben de twee landen aangege ven dat er geen weg terug meer is: opnieuw oorlog. Toen er in 2005 een vredesak koord werd getekend door Khar toem en de SPLM kwam er een eind aan ruim 22 jaar burgeroorlog en kon Zuid-Sudan onafhankelijk worden, wat in juli 2011 een feit was. Dat er toch geen vrede kwam, heeft te maken met een aantal heikele kwesties die nog steeds niet zijn geregeld, zoals het verloop van de grens, de status van de olierijke regio Abyei, en de kosten van de doorvoer van olie van het zuiden naar de noordelij ke havenstad Port Sudan. Over de olievelden in Heglig, die sinds vorige week in handen zijn van het Zuid-Sudanese leger, be staat echter wel een internationale uitspraak. Het Hof van Arbitrage in Den Haag weekte Heglig in 2009 los van Abyei en plaatste het onder de controle van de Sudane se provincie South Kordofan. Juba heeft zich altijd verzet tegen die regeling. Dat zijn troepen nu juist zijn verslagen bij Heglig - de belangrijkste oliebron (zo'n 50 pro cent van de totale productie) die na de onafhankelijkheid nog in handen bleef van Khartoem - bete kent groot gezichtsverlies voor Al-Bashir. Die tegelijkertijd te kam pen heeft: met groeiende politieke spanningen in zijn land en onvre de over snel stijgende inflatie. Met zijn oorlogsverklaring aan Ju ba, waarin hij zweert de olieplaats als eerste te zullen heroveren, hoopt de Soedanese leider het volk weer verenigd achter zich te krijgen. In de lucht is Khartoem oppermachtig, met oude Sov jet-bommenwerpers en -gevechts vliegtuigen. Maar op de grond heb ben de Zuid-Sudanese strijdkrach ten steeds vaker de overhand. Het Sudanese leger is duidelijk overbelast, naast de grensoorlog le vert het ook strijd in de provincies Darfiir, Blue Nile en South Kordo fan. Dat hij het zuiden wel even zal bevrijden, is daarom vooral grootspraak van Al-Bashir. Maar ook Juba kampt met proble men. Door in januari de oliepro ductie stil te leggen (vanwege een betalingsconflict met Khartoem) loopt het straatarme land al maan den 98 procent van zijn inkom sten mis. Een oorlog kan het zich daarom slecht permitteren. Toch lijkt ook de bevolking er klaar voor, burgers melden zich in gro ten getale aan bij het leger. Vele gegarandeerde vertrekdata. Persp tien KENIA TANZANIA Incl. entreegelden t.w.v. 520! Zie www.kras.nl/36217 Zie www.kras.nl/25059 Zie www.kras.nl/36167 waarom zou je meer betalen 9-/15-/17-daagse vlieg-/rondreizen 5 daëen met 3-daagse safari in het schitterende Tsavo West met o.a. Pretoria, Kruger Park, Panoramaroute, Zululand, Nationaal Park en stranddagen nabij Mombasa Durban, Port Elizabeth, Knysna en Kaapstad inclusief vlucht, verblijf, vele maaltijden, excursies, inclusief rechtstreekse vlucht per KLM, rondreis per bus, NL- gamedrives en entreegelden nationale parken sprekende reisleiding, verblijf, ontbijt en excursies met o.a. Nairobi, Lake Nakuru, het Masai Mara National Park, Serengeti en de Ngorongoro-krater inclusief vlucht per KLM, verblijf, gids, vele maaltijden, excursies, gamedrives en entreegelden nationale parken Sj Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveririgskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8