VS willen dinervoorkeur weten De Fransen hebben een duidelijke keuze buitenland 7 Akkoord over uitwisseling passagiersgegevens Europa en Verenigde Staten Docente weg om Atoombomvader' Kahn gepolst voor politiek rol in porno-film 0 1 1 vrijdag 20 april 2012 Dertig miljoen Fransen brengen zondag hun stem uit, maar een kwart weet niet op wie. Geen wonder: Nicolas Sarko- zy, de zittende president, is onge liefd, maar kan zijn socialistische opponent Frangois Hollande met de economie worden vertrouwd? De uitkomst heeft implicaties tot ver buiten de landsgrenzen. Frank rijk is de op vier na grootste econo mie ter wereld, Nederlands derde exportmarkt. Als Frankrijk instort, valt ook de euro. Wie Frankrijk met Nederland vergelijkt, ziet ver schillen. De meeste cijfers zijn slechter in Frankrijk: handelstekort in plaats van overschot, groter tekort op de begroting, hogere staatsschuld. Niettemin ontbreekt in Frankrijk de crisisstemming. Reden: de hui zenmarkt is stabiel gebleven - in Parijs dalen de prijzen pas sinds kort. Die daling heeft nergens geleid tot negatief vermogen. Het was altijd onmogelijk een ioo-procents hypo theek te krijgen, omdat banken een inleg van 10 procent eigen geld eisten. Aflossingsvrije hypo theken bestonden niet. Consump tie heeft stand gehouden, en an ders dan Nederland verwacht Frankrijk dit jaar economische groei. Het probleem zit elders, bij de staat, en dat is waar de verkie zingen over gaan. De laatste keer dat Frankrijk een begrotingsoverschot noteerde, was in 1974. De staatsschuld ligt nu op 90 pro cent van het bbp, en kan de ko mende jaren boven de 100 procent komen. En Fransen betalen nu al 56 procent van hun inkomen aan de staat, het hoogste percentage in de EU. Sarkozy is ongeliefd, maar krijgt steun van de geldmarkten. Een zege van de socialist Hollande zou tot een hogere obligatierente kunnen leiden, ofwel extra uitga ven van 10 miljard euro voor elke procent meer rente. Na jaren controverse en overleg over de privacy van vliegtuigpas sagiers is gisteren eindelijk een akkoord bereikt tussen Europa en de Verenigde Staten. Het uit wisselen van passagiersgegevens moet helpen in de strijd tegen terrorisme. STRAATSBURG - Luchtvaartmaat schappijen worden voortaan ver plicht informatie over onder meer de geboortedatum en het credit cardnummer van alle passagiers van en naar de VS door te geven. Ook maaltijdvoorkeuren tijdens de vlucht zullen worden uitgewis seld. De inlichtingendiensten ge bruiken de gegevens om tijdig po tentiële criminelen en terroristen te weren. Volgens Europees Commissaris Ce cilia Malmström (Binnenlandse Za ken) kan onder het akkoord ook drugs- en mensenhandel opge spoord worden. Tegenstanders zijn bang dat de Amerikanen de gegevens ook voor andere doeleinden gebruiken. Eén van hen is Sophie In 't Veld van D66, die als rapporteur haar me de-Europarlementariërs had voor gesteld tegen het akkoord te stem men. In 't Veld besloot na de ja-stem voor het akkoord haar naam van het rapport te laten ver wijderen. „D66 is bereid tot com promissen, maar niet tegen elke prijs. Fundamentele rechten, zoals de rechtsbescherming van EU-bur- gers, zijn ononderhandelbaar." Brussel moet zich volgens PW-Eu- roparlementariër Auke Zijlstra niet met deze kwestie bemoeien. „Persoonsgegevens zijn alleen van het individu, niet van bedrijven en zeker niet van Brussel." Ook GroenLinks is gekant tegen het ver zamelen van passagiersgegevens. Europarlementariër Judith Sargen- Drukte op Schiphol tijdens de zomervakantie van vorig jaar. tini sprak van 'signaalpolitiek in plaats van efficiënte terrorismebe strijding'. Naast naam, geboortedatum, adres, telefoongegevens en credit kaartinformatie gaat het om infor matie over de vlucht zoals bestem mingbagage en stoelnummer, evenals informatie over de maal- tijdkeuze of een verzoek tot medi sche assistentie aan boord. De in formatie wordt gebruikt voor het opsporen, voorkomen en vervol gen van terrorisme en zwaar grens overschrijdende criminaliteit zoals drugs- en mensenhandel. Onder een tijdelijk verdrag uit 2007 wer den al dergelijke gegevens uitgewis seld. Maar het Europees Parlement vond dat verdrag ondermaats en stuurde in 2010 de Europese Com missie terug naar de onderhande lingstafel. Het Europarlement had met name vragen over de bescher ming van de privacy en over de op slagtermijn. In het nieuwe ak koord is dit nader afgesproken. De informatie wordt maximaal 5 jaar in een actieve databank opge slagen. Al na 6 maanden wordt al le informatie waaraan iemand geï dentificeerd kan worden, zoals naam en contactgegevens, afge schermd. Na die 5 jaar kunnen de gegevens maximaal 10 jaar worden opgeslagen in een slapende data bank die alleen door een beperkt aantal gemachtigde ambtenaren te bekijken is. Daarna wordt alle in formatie geanonimiseerd. Gegevens waaruit de geloofsover tuiging, politieke opvatting of ge zondheidstoestand is op te maken (aan de hand van maaltijdkeuze of medische bijstand), kunnen alleen in bijzondere omstandigheden worden gebruikt. Bijvoorbeeld als de persoon in levensgevaar is. Per foto Lex van Lieshout/ANP geval wordt dan toegang tot de ge gevens verstrekt. De informatie wordt bewaard in databases van luchtvaartmaat schappijen. Deze verstrekken de gegevens aan het Amerikaanse mi nisterie van Binnenlandse Veilig heid (Homeland Security). Iedere burger kan bij het Amerikaanse ministerie inzage krijgen in de ge gevens die over hem of haar be kend zijn om te controleren of de informatie juist is. Bij vermoeden van misbruik kan een burger een klacht indienen bij de autoriteiten. OXNARD - Een lerares natuurkun de in het zuiden van Californië is haar baan kwijtgeraakt omdat ze heeft geacteerd in een pornofilm. Vorige maand dokende beelden op van Stacia Halas. Sindsdien zat ze met onbetaald verlof thuis. Ha- las acteerde in de video, die te zien is op pornowebsites, voordat ze le rares werd in 2009. Volgens het schoolbestuur is het echter geen goed idee als Halas terugkeert voor de klas. door onze correspondent Harald Doornbos ISLAMABAD - De vader van de Paki staanse atoombom, de omstreden wetenschapper dr. Abdul Qadeer Khan, wil een politieke carrière be ginnen. Khan wordt door Neder land verdacht van diefstal van nu cleaire geheimen bij Urenco in Al melo in de jaren zeventig. Khan is volgens de krant Express Tribune gepolst door cricketlegen de Imran Khan om de bescherm heer te worden van zijn PTI-partij, een nationalistische, anti-Ameri kaanse beweging. De PTI zou vol gens de laatste peilingen de groot ste partij van Pakistan worden bij verkiezingen. Imran Khan wordt al genoemd als premier. De terugkeer van dr. Khan in de schijnwerpers is opmerkelijk. Hij wordt niet alleen door Nederland beschuldigd van diefstal, ook de Amerikanen hebben nog een ap peltje met hem te schillen. In 2004 bleek dat de wetenschapper nucle aire geheimen had doorverkocht aan Noord-Korea, Iran en Libië. De toenmalige president, Mushar raf, ontsloeg hem als hoofd van het nucleaire programma en plaats te hem onder huisarrest. De wetenschapper leeft met z'n Nederlandse vrouw Henny onder bewaking afgeschermd van de bui tenwereld in zijn villa in Islama bad. Khan mag slechts een klein aantal familieleden en vrienden ontvangen. Interviews geven of naar het buitenland reizen is ver boden. Velen hadden de 76-jarige Kahn al afgeschreven. Op het mo ment dat de PTI de verkiezingen wint, zal Khan's huisarrest wor den afgeschaft is het vermoeden. Imran Khan gokt er met het aan trekken van de wetenschapper op veel rechtse, nationalistische stem mers te trekken. Abdul Qadeer Khan wordt nog altijd beschouwd als een held. Er bestaat zelfs een mogelijkheid dat Abdul Qadeer Khan via de PTI Pakistan's volgen de president wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7