'Alleen kleintjes smokkel gepakt' 190 Boeiend Hedwigedebat door Twitter verstoord Rory Block speelt nu ruiger dan vroeger 261 zeeland Cel voor overvallers Goes Uitvoer illegale sigaretten vrijdag 20 april 2012 Advocaat Van Hasselt verwijt jus titie dat het alleen maar 'kleine stumperds' heeft gepakt en niet de organisatoren van sigaretten smokkel. Desondanks eiste de officier toch celstraffen. door Emile Calon MIDDELBURG - Een fax van de Brit se ambassade naar het Douane In formatie Centrum met gedetailleer de informatie over sigarettensmok kel zorgde ervoor dat op 20 augus tus 2009 bij een loods in Sint Phi- lipsland een Brit en twee mannen uit West-Brabant werden aange houden. De drie waren op dat mo ment bezig met laden van een vrachtwagen met ruim vijftien mil joen illegale sigaretten. Het was de bedoeling dat die sigaretten naar Londen zouden worden vervoerd waar volgens officier van justitie W. van 'Horen zeer fors wordt be taald voor een pakje sigaretten. De mannen uit Roosendaal (46) en Hoogerheide (32) zaten gisteren voor de Middelburgse rechter. De MIDDELBURG - Een 25-jarige Vlissin- ger die betrokken is geweest bij de (achtste) overval op de Goese ta bakswinkel van de 84-jarige Jo Kalmthout, is daarvoor gisteren veroordeeld tot een gevangenis straf van 42 maanden. De Middelburgse rechtbank vindt dat de man een leidende rol heeft gespeeld. Er was vier jaar cel tegen hem geëist. Zijn maat, een 31-jarige man uit het Belgische Jette werd conform de eis veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf De vriendin (21) van de man uit Jette, die niets van de overval wist, werd conform de eis veroordeeld miljoen euro kost het ontpolderings- plan van het kabinet En niet meer, aldus staatssecretaris Henk Bleker. Brit (57) was niet op komen dagen. De officier stelde dat de man uit Hoogerheide de loods had gere geld, zijn streekgenoot was alleen maar gevraagd te helpen bij het la den en kreeg voor die klus een be drag van, welgeteld, 125 euro. Raadsman G. van Hasselt stelde dat de verdachten een stelletje stumpers waren die voor een ge ring bedrag hadden meegewerkt. De advocaat gaf ook aan dat die lei ders worden gevreesd. De verdach ten waren dan ook zeer terughou dend toen de rechters naar die or ganisatoren vroegen. De officier eis te tegen de Britse chauffeur een cel straf van negen maanden. De man uit Roosendaal moet een straf krij gen van acht maanden waarvan drie voorwaardelijk en zijn streek genoot een van elf maanden en drie voorwaardelijk. De officier liet ook weten dat het vermoedelijk niet ging om een eenmalig trans port. In de woning van de man uit Hoogerheide waren sigaretten ge vonden die afkomstig waren van een eerder transport. Van Hasselt vroeg de Roosendaler een werkstraf te geven. Een politiek boeiend Kamer debat, verandert door Twit ter radicaal van toon. Er volgt een schorsing en beslo ten wordt volgende week verder te gaan. door Jeffrey Kutterink Vijfjaar en elf Kamerde batten later komt er een moment dat je de discussie moet afslui ten. Dat is nu. Twee derde van de Hedwige blijft droog. Dat is winst. Hoeveel pijn die een derde ook doet." CDA-Kamerlid Ad Koppejan uit Zoutelande weet als hij deze woor den uitspreekt nog niet dat twee uur later het debat wordt stilge legd. Via Twitter sijpelen berich ten door dat de Europese Commis sie helemaal nog niet akkoord is met het nieuwe alternatieve ont- polderingsplan van het kabinet. Dit in tegenstelling tot wat staatsse cretaris Henk Bleker niet zo lang ervoor heeft gezegd. In de Kamer ontstaat tumult en het debat wordt stilgelegd. Besloten wordt om Bleker uit te laten praten, de brief van Europa af te wachten en volgende week verder te gaan. Kop pejan baalt. Krijgt hij volgende week weer om zijn oren dat hij zich bij gedeeltelijke ontpoldering neerlegt. Tot die tijd is het een spectaculair debat. De oppositie geeft CDA, PW en Bleker van on der uit de zak. PvdA, D66, Groen- Links, Christenunie, SP en Partij voor de Dieren mikken het alterna tiefin de prullenmand. Ze vinden tot 32 uur taakstraf wegens witwas sen. Zij had met het gestolen geld benzine getankt. De drie waren op 16 januari naar Goes gereden om een bezoek te brengen aan de coffeeshop. De au to stond in de buurt van de tabaks zaak geparkeerd. Op de terugweg moesten de mannen nog even vloei voor de joints kopen en stap ten de winkel van Jo Kalmthout binnen. De vriendin was doorgelo pen en zat al in de auto. Bij de auto maakten de mannen rechtsomkeert, stapten de winkel binnen, dreigden met een pistool en vertrokken met de kassalade met daarin 200 euro. Commissaris van de koningin Karla Peijs en gedeputeerde Sjoerd Heijning zitten op de publieke tribune tijdens het debat. foto Roel Rozenburg/ANP dat het te veel geld kost en vrezen dat Vlaanderen niet zal meebeta len. CDA, WD en SGP eisen kei harde garanties (hierna nooit meer ontpolderen, geen extra kos ten bovenop de 190 miljoen), maar zullen akkoord gaan. De PW - fervent tegenstander - zet de draai in door een referendum te eisen. „Komt er geen referen dum, dan móet via een opinie-on derzoek worden onderzocht wat de Zeeuwen vinden", zegt De Mos ferm na afloop van het debat. Om te vervolgen dat hij 'een motie van wantrouwen tegen Bleker nooit zal steunen' en 'dat als dit plan door de Zeeuwen wordt gedragen, Bleker zijn zegen heeft'. Bleker zelf ziet het tumult met ver bazing aan. „De keus eenvoudig is: of de Hedwige gaat voor eenderde of helemaal onder water. Hierna wordt in Zeeland niet meer ontpol- derd." Verder natuurherstel kan met beheer- en buitendijkse maat regelen worden geregeld. Eén en ander wil hij vastleggen in een ak koord met de provincie. „Als mijn plan het niet wordt, dan hebben we een conflict met Europa én met Vlaanderen. Dan lopen de Zeeuwen het risico dat we worden gedwongen de Hedwige versneld helemaal onder water te zetten." Het debat gaat volgende week ver der. Ondertussen wacht de Kamer op witte rook uit Brussel. Bronnen in Brussel meldden donderdaga vond dat de brief van Eurocommis saris Potocnik vrijdag niet voor het eind van de dag te verwachten is. Europa zou onder voorwaarden ak koord gaan met Blekers plan. Maar het moet wel binnen een paar jaar worden uitgevoerd. Europa wil niet meer dat Nederland tijd rekt. door Peter Bruyn Rory Block foto Paul Bergen OOSTBURG - De fabelachtige blues- gitariste Rory Block is weer op tournee in ons land. Ze eert haar grote voorbeelden uit de Ameri kaanse muziekgeschiedenis, maar zingt ook haar Arbeidsvitaminen- klassieker Lovin' Whiskey. Van avond treedt ze op in Oostburg. Veenendaal, eerder deze week. Ro ry Block begint haar concert met een bluesklassieker: Death Letter van Son House. Eén gitaar op het podium. Eén stoel. Twee micro foons. Ze sleurt aan de snaren, stampvoet de maat en briest de tekst. De 'bottleneck' aan haar middenvinger vliegt over de gitaar hals als een slee die op de helling door z'n rem is geschoten. Het klinkt schitterend. „Ja, ik speel ruiger dan vroeger", had de Amerikaanse (62) een uur tje voor aanvang al gezegd. „Er was een tijd dat ik alles heel am bachtelijk en 'clean' wilde laten klinken, maar die obsessie ben ik kwijt. Ik ga het stampen, bonken op de gitaar en andere bijgeluiden niet meer uit de weg. Daardoor komt de muziek juist tot leven." De bijna een kwart eeuw oude klassieker Lovin' Whiskey zingt ze ook nu weer, vlak voor de pauze. En in een schitterende, opgefriste uitvoering. Alsof ze het afgelopen week geschreven heeft. Block vertelt veel bij haar liedjes, zowel op het podium als in de cd-boekjes. De muziek voor zich zelf laten spreken lijkt voor haar niet genoeg. De zangeres knikt. „Dat is op een of andere manier mijn natuur." Het verklaart ook haar drang het publiek kennis te laten maken met haar grote voorbeelden. Haar nieu we album, I belong to the Band, is een eerbetoon aan gospelblues man Reverend Gary Davis, die ze als New-Yorkse tiener opzocht in The Bronx. Afgelopen jaren droeg ze ook reeds platen op aan delta blueszanger Mississippi Fred Mc Dowell en de al genoemde Son House. Albums die ze samen 'The Mentor Series' noemt. En daar vóór, in 2006, speelde ze ook reeds een cd vol met songs van oerblues- man Robert Johnson. „Ik heb die platen in de eerste plaats gemaakt voor die muzikanten die mij als jonge zangeres en gitarist zo geïn spireerd hebben. Pas daarna werd ik mij bewust dat ik daarmee ook een stukje Amerikaans cultureel erfgoed in leven hield." De songs van Robert Johnson be schouwt Block als 'moderne Ame rikaanse klassieke muziek'. Van daar dat ze zijn werk op 'The Lady and Mr. Johnson' zo exact moge lijk naspeelt, zonder vrije interpre taties. „Als kind leerde ik partitu ren lezen. Dan zie je dat klassieke componisten boven de notenbal ken ook met symbooltjes aange ven dat iets luider, zachter of plots sneller moet worden gespeeld. En dan moet dat precies zo gespeeld worden. De muziek van Johnson kent ook dergelijke nuances. Die wilde ik exact doorgronden. Ik wil de de code kraken." Tijdens haar eerste tournees nam ze vaak enkele muzikanten mee, inmiddels treedt Block al ruim tien jaar solo op. Ook aan haar al bums komen amper andere musi ci te pas. „Een natuurlijke ontwik keling. Ook de oude bluesmuzikan ten die ik bewonder speelden meestal solo. Daar moet je ook geen economische motieven ach ter zoeken. Ik ben er gewoon ach ter gekomen dat dit 'mijn ding' is." Rory Block, vanavond in Ledeltheater in Oostburg. Aanvang: 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54