Radar gaat op in één grote scholenkoepel 241 zeeland PZC Tweede jaar Uitdaging bij 't Kofschip zit er op Onderzoek naar fusie in Midden-Zeeland Vrijwilligers Langs bunkers en historie in de Zeepeduinen 1 vrijdag 20 april 2012 Vrijwilligers vormen samen de kurk waar de Wereldwinkel Zierikzee op drijft. De winkel in hartje Zierikzee wordt bij toerbeurt door vrijwilligers bemand. De vrijwilligers worden ook betrokken bij de inkoop van producten. Motto van de Wereldwinkel is Fair Trade ofwel eerlijke handel. De makers van de producten krijgen er een eerlijke prijs voor en kunnen hun producten verder ontwikkelen. door Nadia Berkelder ZIERIKZEE - De Schouwen-Duive- landse scholenkoepel Radar gaat mogelijk op in één grote christelij ke onderwijsgroep. Vier besturen van christelijke en katholieke basi- sischolen in Zeeland doen onder zoek naar fusie. Als de fusie door gaat, ontstaat een groep van 35 scholen in Midden-Zeeland met ongeveer vijfduizend leerlingen. Het gaat behalve Radar (zeven scholen) om de Alpha Scholen- groep (zestien scholen op Zuid-Be veland) en VPCO Tholen (vier scholen op Tholen en Sint Philips- land). De vierde beoogde fusiepart- ner is Prisma met acht scholen op Zuid-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duiveland, waaronder de katholieke basisschool St. Willi- brordus in Zierikzee. De twee onaf hankelijk protestant-christelijke ba sisscholen op het eiland, Op Dreef in Bruinisse en de School met de Bijbel in Nieuwerkerk, vallen bui ten de fusie. Eind juni moet duidelijk zijn of een fusie voordelen biedt. Daarna wordt een besluit genomen over fusie of een andere vorm van sa menwerking. Het is niet de bedoeling om scho len samen te voegen, zegt bestuurs lid Anko van Hoepen van Alpha, die namens de vier schoolbestu ren het woord voert. „Ouders en leerlingen merken er niets van. Het is een bestuurlijke samenwer king. De school blijft gewoon de school." Dorpen met twee scholen van de nieuw te vormen koepel hoeven - in ieder geval voorlopig - niet te vrezen dat er één dicht gaat als de fusie doorgaat. Samenwerking moet een meer waarde hebben, zegt Van Hoepen. „Anders doen we het niet. Het is ook niet noodzakelijk. We praten uit luxe. We zijn nu tevreden over de kwaliteit van het onderwijs en over hoe we alles geregeld hebben, maar dat willen we zo houden: we moeten het in de toekomst met minder personeel en minder geld doen. De vraag is of we de kwali teit beter kunnen handhaven als we samen gaan." Binnen een groter samenwerkings verband zijn scholen beter in staat om schommelingen in het perso neelsbestand op te vangen, beleids medewerkers kunnen gespeciali seerder werk doen en de interne begeleiding van leerkrachten kan beter worden georganiseerd. „Maar om interne begeleiding te kunnen betalen, moet je samen werken." Van Hoepen erkent dat een fusie ook valkuilen heeft. „Ons uitgangs punt is om de overhead, de kosten die niet aan onderwijs worden be steed, te verminderen. Bovendien mag de afstand tussen het bestuur en de school niet te groot worden. We willen de verantwoordelijkhe den laag in de organisatie blijven leggen. Dat kun je organiseren", denkt Van Hoepen. Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl mmmmmmmmmmmmmmsemmsasm BURGH-HAAMSTEDE - Natuurmonu menten begint zondag 29 april weer een reeks excursies langs bun kers in de Zeepeduinen. Daar lig gen circa 40 bunkers. Samen vor men zij het meest complete bun kercomplex van de hele Atlantic Wall. Deze is in de Tweede We reldoorlog gebouwd en loopt van Spanje tot Noorwegen. Veel van de bunkers zijn door Natuurmonu menten speciaal ingericht voor vleermuizen. Bij de grote comman dobunker met dennenbos op z'n rug wordt speciaal uitleg gegeven. De start is bij het hek van Slot Haamstede om 10.00 uur. Deelne mers krijgen het advies een zak lamp mee te nemen en stevige wandelschoenen aan te trekken. Belangstellenden moeten zich aan melden bij www.natuurmonu- menten.nl, of via de VW Haam stede aan de Noordstraat 45a. door Esme Soesman Met een voetbaltoer nooi voor mensen met een beperking op het veld van voetbal club MZC in Zierikzee heeft Oba- seschool 't Kofschip onderwij spro- ject de Uitdaging voor dit jaar afge sloten. Wat coach Adrie Tange van Zeeuwland betreft: „Volgend jaar zeker weer." Hij hoopt op meer deelnemende scholen en meer bedrijven en orga nisaties die coaches willen leveren. Het eerste jaar werd de Uitdaging alleen door 't Kofschip gedaan, met Zeeuwland en Welzijnshuis als leveranciers van coaches. Dit jaar is het onderwijsproject ook omarmd door Radarschool Onder de Wieken, de gemeente Schou wen-Duiveland en de Rabobank. Uitgangspunt van de Uitdaging is dat kinderen gestimuleerd worden een sociale droom te realiseren. Het team van Bowien, Io, Nicole, Jeffrey en Quinten wilde iets leuks voor de 'buren' van Gorslocatie B rugzicht doen en zette een ge mengd voetbaltoernooi op poten. Hoewel zwaar verregend is er toch nog zo'n 80 euro aan entreekaart jes en sponsorgeld binnengehaald. „Dat geld wordt geschonken aan de stichting orgaantransplantatie", geeft Tange aan. Tange is zelf als coach voor het tweede jaar betrokken bij de Uitda ging. „En ik vind het nog steeds heel leuk om te doen. Het is heel leerzaam." Voor kinderen zelf om dat ze leren iets te organiseren, er varen dat ze écht iets kunnen be reiken. „En omdat het ook leuk is iets voor anderen te kunnen doen." Maar ook voor coaches is de Uitdaging meer dan even uitbre ken uit de normale werksituatie. Zelfs werkgevers hebben volgens Tange baat bij het project. „Je doet veel ervaring op als coach en het is een vorm van maatschappelijk on dernemen." De voetballers van Gors en de leerlingen van 't Kofschip in de kantine van voetbalclub MZC in Zierikzee. foto Adrie Tange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52