Bauke Mollema uit het niets kanshebber voor zege in Luik Sporting op karakter langs Athletic Bilbao 301 sport vrijdag 20 april 2012 'Ik win liever Luik-Bastenaken-Luik dan de Ronde van Romandië, die ik straks rijd. In het wielrennen telt dat toch meer dan een gemiddelde rittenkoers.' Bauke Mollema gaat zondag voor de zege in de Belgische klassieker Als ronderenner heeft Bauke Mollema zich lange tijd niet thuisgevoeld in eendagskoersen. De Waalse Pijl heeft zijn beeld drastisch veranderd. Zondag gaat hij als kanshebber van start in Luik-Bastenaken-Luik. „Mijn basisniveau is omhoog gegaan." door Geert Langendorff MAASTRICHT - Zijn hart klopte nooit een tel sneller, als het pelo ton in het voorjaar de klassiekers in Vlaanderen en Wallonië aan deed. Bauke Mollema voelde zich als ronderenner niet thuis in de koersen, waarin specialisten de fi nales kleur geven. De Waalse Pijl veranderde zijn beeld drastisch. Af gelopen woensdag kwam hij als ze vende boven op de Muur van Hoei. Dat resultaat gaf hem moed voor Lu ik-Bastenaken-Luik, waar in hij als kopman van Rabobank begint. Napuffend van de inspanning klonk hij opgetogen en verrast Zijn positionering bij het ingaan van de laatste bocht kon beter. Niettemin vloeide de energie niet uit zijn benen. Hoe steiler de klim, hoe beter hij zich voelde. Terwijl menig coureur verzuurde en stil viel, hield hij keurig zijn ritme. „In de laatste tweehonderd meter had ik nog iets over", glunderde Molle ma. „Om in de toekomst een mooiere uitslag neer te zetten moet je dit een keer hebben mee gemaakt." Het hoge woord kwam er terloops uit. Mollema keert volgend jaar te rug om een gooi te doen naar de eindzege in een wedstrijd die hij nooit eerder aankruiste als speer punt. In één moeite door stelde hij zijn verwachtingen voor mor gen, als L-B-L voor de 98e maal wordt verreden, bij. Mollema wil daarin hoger eindigen dan in de Waalse Pijl. Gezien het parkoers, meer op zijn lijf geschreven, kan hij in zijn huidige vorm wellicht eindigen op het podium. Zijn opmars kwam niet toevallig tot stand. Mollema reed vorig jaar zowel de Tour de France als de Vuelta. In Spanje eindigde hij als vierde en bemachtigde hij de groe ne trui. De belangrijkste winst kwam later. Geprikkeld door de loodzware arbeid kon zijn lichaam ineens veel meer aan. „Mijn basis niveau is omhoog gegaan. Dat merk ik nu. In deze periode was ik niet eerder zo goed. En mijn condi tie gaat zeker nog groeien." De prestaties tot nu toe bevestigen zijn verhaal. In de Ronde van Bas kenland (derde) toonde hij aan met de besten mee te kunnen. Zijn uitslag in de Amstel Gold Ra ce (tiende) was minstens zo knap, al gaf hij er zelf niet hoog van op. „Die klimmetjes in Zuid-Lim burg... De Eyserbosweg en de Keu- tenberg zijn lastig, maar de rest stelt weinig voor. Die duren maxi maal een minuut. Veel renners kunnen die aan. Ik kan het ver schil maken op lange klimmetjes. Versnellen als iedereen kapot zit." Na de Waalse Pijl moest hij deze stelling bijstellen. Mollema kan zich wel degelijk meten met man nen die zich onderscheiden met explosiviteit. „Sinds vorig jaar train ik in de winter in Spanje. Ik heb een appartement nabij Alican te. Daar doe je automatisch meer intervaltrainingen. Je gaat bergop en rust uit in de afdaling. Tot de Ronde van Baskenland zat ik daar veel. Nu minder. Wel heb ik de laatste twee weken tijd gestoken in explosies van één of twee minu ten." Dat zijn specifieke arbeid zich zo nadrukkelijk zou uitbetalen, kon hij niet bevroeden. Mollema, geen dromer, gelooft niet in wonderen. De Waalse klassiekers zijn normali ter een prooi voor een bepaald soort coureur. Rabobank mist in zijn ogen dergelijke types, waar door de kritiek op de prestaties van de ploeg in het voorjaar geen hout snijdt. Meer lef tonen, zoals Niki Terpstra (Quickstep) in de Amstel Gold Race liet zien, brengt daar geen verandering in. „Zijn aanval was kansloos. Dat weet je meteen. Misschien leuk om even in beeld te rijden, maar je brandt hoe dan ook op. Dan wacht ik liever om uiteindelijk als tiende te eindigen, in elk geval een resultaat. Wij hebben gewoon meer ronde- dan klassieke ren ners. En je moet geluk hebben of, beter gezegd, pech voorkomen. Een lekke band of een griepje maakt het verschil." Mollema erkent wel dat Rabobank zich beter had kunnen profileren. „We hebben geen slechte ploeg voor de klassiekers. In de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix zitten we bij de eerste tien. Als Lars Boom een goede sprint rijdt, eindigt hij in die laatste koers als tweede. Maar goed, in de periode daarvoor liep het wat minder. Bij sommige renners kwam het er niet uit. Aan een gebrek aan strijd lust of mentaliteit ligt dat niet. Al les moet gewoon meezitten." Zijn klinische analyse van klassie kers maakt helder dat Mollema zich liever in het hooggebergte be vindt onder aangename omstan digheden, op een terrein waarin hij steevast tot de kanshebbers be hoort. Ploeteren op nauwe wegge tjes onder een grauw wolkendek bevalt hem minder. Grijnzend: „Zuid-Europa ligt me qua omge ving beter. Nederland voelt nog wel speciaal, door het publiek en de mensen die je kent. Maar Bel gië is niet mijn favoriete koers- land." Voelt Mollema morgen dan geen kriebels bij de start in Luik? „Dat heb ik meer bij rondes. Maar ik win liever Luik-Bastenaken-Luik dan de Ronde van Romandië, die ik straks rijd. In het wielrennen telt dat toch meer dan een gemid delde rittenkoers. Maar voor mij blijven de grote rondes het belang rijkste. De status van Luik-Bastena ken-Luik vergoedt veel. De naam en historie doen me zeker wat. Het is en blijft een van de grote klassiekers." In zijn huidige vorm wil Mollema opnieuw zijn grenzen verleggen. „De Tour blijft het belangrijkste doel van dit seizoen. Maar die be gint pas over tweeënhalve maand. Je kan als renner op meerdere mo menten pieken." Althans, als je de inhoud hebt, waarover Bauke Mollema tot zijn plezier sinds kort kan beschikken. Schitteren in het voorjaar is haal baar, zoals blijkt uit de resultaten. „Verrassend, al heb ik meer dan voorheen naar deze periode toege werkt." Ricky van Wolfswinkel viert de gelijkmaker van zijn ploeggenoot Emiliano Insua (links) in het duel met Bilbao. foto Francisco Seco/AP door Norbert Kleinherenbrink LISSABON - Ricky van Wolfswinkel en Stijn Schaars mogen met Spor ting Portugal blijven dromen van een plaats in de .finale van de Euro pa League. Op karakter vocht de ploeg uit Lissabon zich in het ei gen Estadio José Alvalade in het laatste kwartier langs Athletic Bil bao (2-1). Daardoor is Sporting vol gende week tijdens de return in Spanje zeker niet kansloos. In de andere halve finale was Atle- tico Madrid met 4-2 te sterk voor Valencia, de ploeg die PSV en AZ uitschakelde. Bij Atletico was de Colombiaan Radamel Falcao op nieuw de gevierde man. De topsco rer nam twee goals voor zijn reke ning. Sporting, dat in elf opeenvolgende thuiswedstrijden op het Europese, podium ongeslagen was, had in de eerste helft dankzij een hartver warmende inzet een overwicht. De Portugese ploeg, met Schaars als nuttige middenvelder, verzuim de evenwel de score te openen. Van Wolfswinkel was voor de rust twee keer gevaarlijk. In beide geval len miste zijn doelpoging de juiste richting. Na rust kwam Athletic Bilbao be ter in de wedstrijd. Jon Aurtenetxe kwam in de 54e minuut tot scoren uit een vrije trap die door de de fensie van Sporting slecht werd weg gewerkt (0-1). Kort daarna schoot Fernando Amorebieta op de paal namens de aandringende bezoekers. Sporting toonde echter veerkracht en zag de comeback be loond met twee waardevolle doel punten. In het laatste kwartier bo gen Emilano Insua en Diego Capel de stand verdiend om in Portu gees voordeel: 2-1. In Madrid was Atletico de favorie te ploeg in het Spaanse onderons je met Valencia, waarbij voormalig Ajacied Hedwiges Maduro weer op de bank moest beginnen. De thuisploeg won op eigen veld de laatste acht duels op rij in de Euro pa League. Atletico kwam na ruim een kwar tier op voorsprong. Uiteraard was clubtopscorer Radamel Falcao de maker van het doelpunt. Op aange ven van Arda Turan kopte de 26-ja rige Colombiaan knap raak. Atletico was in de derde minuut van de extra speeltijd in de eerste helft even niet bij de les. Uit een hoekschop kon de Braziliaan Jonas daardoor van dichtbij de kostbare gelijkmaker verzorgen, 1-1. Na de rust zorgden Miranda, Lo pez en opnieuw Falcao (zijn tien de treffer dit seizoen in de Europa League) voor een goede uitgangs positie voor de return. Diep in de extra tijd deed de kopbal van Ricar- do Costa (4-2) de thuisploeg nog wel pijn. De return in Valencia lijkt daardoor toch nog interessant te kunnen worden. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30