iol binnenland Jan Peter Balkenen de is terug op het Binnenhof Nu voor eeuwig. Don derdag werd het- schilderij van de oud-premier toege voegd aan de por trettengalerij van dertien na-oorlogse premiers in de Blau we Zaal van het Haagse regerings centrum. vrijdag 20 april 2012 Balkene Jan Peter Balkenende (rechts) met zijn opvolger minister-president Mark Rutte voor de portrettengalerij van oud-premiers. door Jan van Damme Staatsieportret na de onthulling van het schilderij in de Blauwe Zaal op het Haagse Binnenhof, met oud-premier Jan Pete Schoonheyt. Uiterst rechts Bianca Hoogendijk, echtgenote van de oud-premier. Naast haar Kajsa Ollongren, secreataris-gen< M ag ik u een ech te sportvraag stellen? „Dat hangt ervan af." Wat ging er door u heen toen u oog in oog stond met uw portret? „Ha ha." Dan: „Het is echt spannend om je eigen hoofd voor het eerst te zien. Maar ik kan uit volle overtuiging zeggen, dat ik er zeer ingenomen mee ben. Ik stond daar met één grote vraag: ben ik dat? Soms kijk je en voel je, hé, dat ooglid klopt niet. Maar daarvan is nu geen sprake. Alles klopt. Dus kan ik zeggen: ja, ik heb het gevoel dat ik dat ben. Het portret heeft bijna iets magisch- realistisch, werd er gezegd. Prachtig, toch?" Het is donderdag eind van de mid dag. We zitten in de ontvangst ruimte naast de Trèveszaal aan het Haagse Binnenhof Oud-premier Jan Peter Balkenende, zijn echtge note Bianca Hoogendijk, schilder Daan van Doom en zijn vrouw Ineke Schoonheyt. Een Zeeuws clubje, met Biezelinge als geboorte dorp van Balkenende, en Middel burg als woonplaats van Van Doorn. De feestelijke onthulling van het schilderij van de gewezen minister-president is net achter de mg. Het was een besloten bijeen komst, zonder pers of andere pot tenkijkers. Maar wel in aanwezig heid van de huidige premier Mark Rutte en verder vooral personeel van het ministerie van Algemene Zaken. In feite gaat het om een ritueel, dat sinds 1945 vast onderdeel is ge worden van de Nederlandse poli tiek. Van iedere oud-premier wordt een portret geschilderd, dat in de Blauwe Zaal wordt opgehan gen. Zo is daar dus een eregalerij ontstaan, met tot gisteren de der tien minister-presidenten, die sinds de Tweede Wereldoorlog in het Torentje hebben gezeten. Wim Kok hangt er, en Ruud Lubbers. En ook Wim Schermerhorn, Louis Beel en Willem Drees, mannen die echt al geschiedenis zijn. En nu aangevuld met nummer 14: Jan Peter Balkenende (1956), pre mier van Nederland van 22 juli 2002 tot 14 oktober 2010, verdeeld over vier kabinetten. De oud-pre mier vertelt dat hij zeer vertrouwd is met de portrettengalerij. De Blauwe Zaal grenst aan de Trèves zaal en wordt veel gebruikt voor besprekingen buiten het formele kabinetsoverleg. Hij heeft er vaak gezeten met uitzicht op zijn voor gangers. Nee, er zit voor hem geen duidelijke favoriet tussen. En ja, hij wist heel goed dat zijn hoofd daar ook zou komen te hangen. „Natuurlijk", zegt hij, „ik was er ook bij toen het schilderij van Wim Kok werd onthuld. Dus dan weet je hoe het in zijn werk gaat." Zijn echtgenote is eveneens vol lof over het schilderij: „Ik heb kritisch gekeken of het portret klopt. En dat doet het. Het is jammer dat on ze dochter Amelie er niet bij is, want die is nog strenger. Maar ook zij zou er blij mee zijn." Schilder Daan van Doorn (1958) volgt het gesprek nauwgezet. Ook voor hem is het een spannende dag. In principe werden alle vorige schilderijen welwillend ontvan gen. Behalve één. Het schilderij van oud-premier Ruud Lubbers is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10