Nog meer foute foto's leger VS Overgewicht? buitenland 19 Haaranalyses van de FBI waren jarenlang onbetrouwbaar Vro di mcd 7 nvesb health beauty succes verzekerd! 040-2074400 donderdag 19 april 2012 Militairen poseren met lichaamsdelen aanslagplegers Afghanistan De Amerikaanse minister van De fensie Panetta heeft een sterke veroordeling doen uitgaan van foto's die Amerikaanse militai ren van zichzelf maakten op mis sies in Afghanistan. Ze staan te lachen bij losgerukte ledematen van tegenstanders. LOS ANGELES - Amerikaanse militai ren hebben geposeerd met de ver minkte lijken van Afghaanse ple gers van zelfmoordaanslagen en daar foto's van genomen. De foto's zijn terechtgekomen bij de Los An geles Times, het dagblad heeft er twee van gepubliceerd. De Amerikaanse minister van De fensie Leon Panetta heeft het ge drag van de militairen sterk veroor deeld. Hij liet via zijn woordvoer der weten dat een onderzoek naar de zaak is geopend. Panetta zei ook teleurgesteld te zijn dat de Los Angeles Times een verzoek van zijn ministerie heeft genegeerd om de foto's niet te pu bliceren. De achttien foto's met de vermink te lijken zijn twee jaar oud. Het gaat om twee incidenten waarbij Amerikaanse militairen in allerlei poses naast de lijken van de ple gers van zelfmoordaanslagen staan.. Zo staan ze grinnikend naast Af ghaanse agenten die de benen van een lijk omhooghouden. Op een andere foto is te zien dat ze de hand van een lijk vasthouden en zijn middelvinger opsteken. De mi litairen waren naar de plek ge stuurd om vingerafdrukken en iris scans van de aanslagplegers te ne men. De publicatie van de foto's kan de Amerikaanse militaire aan wezigheid in Afghanistan verder onder druk zetten. Eerder richtte een Amerikaanse militair een moordpartij aan onder Afghaanse burgers en waren er incidenten zo als de verbranding van korans op een NAVO-basis in het Aziatische land. Ook kwamen video's naar buiten waarop te zien is hoe Amerikaan se mariniers hun blaas legen op een dode Talibanstrijder. De inci denten leidden tot grootschalige protesten in Afghanistan en aansla gen op Amerikaanse doelen. Volgens de Los Angeles Times had den de militairen, waarvan nog niet is achterhaald wie het precies zijn, collega's zien sneuvelen als ge volg van de aanslagplegers. De krant verdedigt publicatie van de foto's uit Afghanistan door te zeggen dat het zich verplicht voelt over alle aspecten van de Ameri kaanse missie te berichten. NAVO-topman Anders Fogh Ras mussen heeft het maken van de fo to's gisteren veroordeeld. Hij bena drukte dat het om een geïsoleerd incident gaat van enige jaren gele den en hoopt dan ook dat het geen nieuwe escalatie van geweld zal veroorzaken. De NAVO zal het incident in elk geval onderzoeken en de nodige stappen ondernemen om de ver antwoordelijken ter verantwoor ding te roepen. De feiten staan haaks op de waarden en principes die de NAVO hanteert in Afghanis tan, beklemtoonde de Deen. Ruim 130.000 buitenlandse manschap pen werken er dag,in dag uit sa men met meer dan 300.000 Af ghaanse militairen. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Santae Tribble dacht dat de politie hem wilde spreken omdat hij een paar parkeerbonnen niet had betaald. In plaats daarvan werd hij opgesloten en bleef hij 25 jaar vastzitten voor een moord die hij niet had gepleegd. Het bewijs: een haar die werd gevonden in de kous die de dader over zijn gezicht droeg toen in 1978 een taxichauf feur uit Washington werd beroofd en doodgeschoten. Volgens haaranalyse van de FBI destijds kwam de haar van het hoofd van de toen 17-jarige Trib ble, die voor het moment van de moord een alibi had. Ruim 30 jaar later blijkt uit DNA-onderzoek dat geen van de dertien in de kous ge vonden haren van Tribble is. Het ministerie van Justitie stelt in een nu uitgelekt rapport dat het FBI-laboratorium bij haaronder zoek slordig en onbetrouwbaar werk leverde. Door fouten zijn on schuldige mensen ter dood ge bracht of soms tot levenslange cel straffen veroordeeld. Justitie was al sinds 2004 op de hoogte van het slordige FBI-werk, maar lichtte alleen de aanklagers in, niet de advocaten van de ver dachten. Zegslieden van het depar tement beweren dat er volgens de regels werd gehandeld: advocaten hoefden niet ingelicht te worden. In het rapport van het ministerie gaat het om microscopische haar analyses die in de jaren negentig werden uitgevoerd. Volgens de Washington Post, die de zaak ont hulde, werden ook al vóór de ja ren negentig verdachten veroor deeld op basis van onbetrouwbare haaranalyses. Zo bleek onder ande re dat haren die volgens de FBI af komstig waren van een mens, van een hond waren. Haaranalyses waren destijds bij strafprocessen wat DNA-testen nu zijn: overtuigend en betrouwbaar bewijs. De uitslagen werden vaak tijdens het proces onder ede beves tigd door een onderzoeker. Nie mand had reden daaraan te twijfe len. In het geval-Tribble werd hij binnen veertig minuten schuldig bevonden. Nu blijkt dat het FBI-laboratorium geen wetenschappelijke protocol len hanteerde en dat onderzoekers wisten dat hun analyses niet altijd betrouwbaar waren. De FBI over weegt nu alle zaken van destijds opnieuw te bekijken. Tribble, nu 51, is inmiddels vrij en probeert nu met nieuw DNA-bewijs zijn naam te zuiveren. De aanklager heeft zijn verzoek in behandeling. Door persoonlijke begeleiding van één van onze diëtistes en met behulp van het unieke Prodimed proteïnedieet helpen wij u van uw overgewicht af, zonder jojo-effect. Almere Amersfoort Apeldoorn Arnhem Breda 's-Hertogenbosch Ede Groningen Hengelo Hilversum Voor meer informatie: www.bodyinvest.nl Hoofddorp Leeuwarden Maastricht Nijmegen Rotterdam Rijswijk Utrecht Valkens Waard Venlo Zwolle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9