binnenland 17 de wet stond Geestelijken stevig gestraft Buiige en warme zomer voorspeld Vandalen vernielen zeventig graven Ouders houden vast aan claims Robert M. Archief toont straffen jaren '50 en '60 Politie zet nephoeren in bij hoteltest Premie smartengeld holocaust-slachtoffers www.interieur-paauive.nl donderdag 19 april 2012 2008 2009 2010 2011 €185.355 €201.056 €209.437 €210.981 ker daarin een aantekening legde dat dit toch was gebeurd, werd die door haar verwijderd. De dienstauto's die zij aanschafte overtroffen de richtprijs die voor topambtenaren en ministers gol den. In 2006 werd een wagen van ruim 100.000 euro besteld en, te gen hoge kosten, weer afbesteld. Volgens het COA om aan de nieu we normen voor dienstauto's van het kabinet Balkenende III te vol doen, maar dat kabinet trad pas aan na de afbestelling. Ook liet ze zich in de weekeinden met haar familie door haar chauf- ASSEN Onbekenden hebben een ravage aangericht op de Zuiderbegraaf plaats in Assen. Volgens de ge- meente.zijn er zo'n 70 graven ver nield en omver getrapt. De gemeen te inventariseert nu wat de schade is. De politie is een onderzoek be gonnen. De begraafplaats is niet meer actief in gebruik. De graven die zijn vernield, zijn vaak oud. AMSTERDAM Ouders van kinderen die slachtof fer zouden zijn geworden van Ro bert M. houden onverkort vast aan de schadeclaims die zij eerder heb ben ingediend. Hun advocaat hekel de de raadsmannen van Robert M. en zijn partner in hun pogingen de schadeclaims van de ouders van tafel te krijgen. De ouders vorde ren ruim een miljoen aan smarten- geld. feur rondrijden in de auto van de zaak. Soms reed ze zelf. Over dit privegebruik zou Albayrak gelogen hebben. 'Albayrak heeft in dit ver band niet integer gehandeld', oor deelt de commissie. Ook plaatst de onderzoekscommis sie vraagtekens bij de hoogte van haar salaris. Dat groeide tussen 2004 en 2011 van 120.215 euro tot 210.981 euro, een stijging van 76 procent. zie onze websiterbinnenland Werknemer COA leest nog nieuwe zaken in rapport AMSTERDAM Hotelpersoneel is niet alert genoeg op illegale prostitutie. Dat blijkt uit een test met nephoeren (actrices) en agenten die zich voordeden als klanten in hotels rond Amsterdam. De actrices gaven signalen van ille gale prostitutie. Zo lagen in de ka mers veel gebruikte condooms en werden er extra handdoeken be steld. Het personeel deed niets. ARNHEM Holocaustoverlevenden die belas tingvrij smartengeld uit Duitsland krijgen, betalen daarover geen in komstenbelasting. Maar ze moeten daarover wel sociale premies blij ven betalen. Ook blijft de uitke ring, 270 euro per maand, meetel len als inkomen voor bijvoorbeeld zorg- of huurtoeslag. Dat is de uit komst van een rechtszaak hierover bij het gerechtshof in Arnhem. 54 misbruikzaken door geeste lijken opgedoken in gerechts archief in Den Bosch. Van 18 zaken is de afloop van de rechtszaak niet duidelijjk. Van de 36 zaken waarbij dat wel helder is, eindigden er 22 in celstraf, soms met tbr. door Ad Rijken DEN BOSCH - Geestelijken die zich in de jaren vijftig en zestig schul dig hadden gemaakt aan ontucht werden in meerderheid veroor deeld tot gevangenisstraf, soms ge combineerd met tbr, terbeschik kingstelling van de regering, zoals tbs toen heette. Dat blijkt uit cor respondentie die maandag is ge vonden in een archiefkast op het resortsparket in Den Bosch. De correspondentie werd gevon den na een verzoek van het Parket Generaal, de landelijke leiding van het Openbaar Ministerie, aan de OM-afdelingen bij alle vijf de ge rechtshoven om na te gaan of er nog informatie over misbruik door katholieke geestelijken voor handen was. Aanleiding voor dat verzoek was het voor gisteren ge plande verhoor van Han Moraal, lid van het College van PG's, in de Tweede Kamer. „We wilden alles op tafel kunnen leggen", aldus een Parket Generaalwoordvoerder. De in Den Bosch opgedoken cor respondentie gaat over onderzoe ken naar misdragingen door ge zagsdragers, zoals burgemeesters en notarissen, maar ook over sek sueel misbruik door katholieke geestelijken. Van die laatste catego rie zijn in totaal 54 zaken boven water gekomen. In alle gevallen ging het om ontucht met minder jarigen en in al die gevallen is vol gens de woordvoerder het OM be gonnen met de vervolging van de verdachten. Van achttien zaken blijkt niet hoe dat is afgelopen. Van 36 gevallen blijkt dat wel uit de archiefstukken. In 22 gevallen werd de geestelijke veroordeeld tot gevangenisstraf, soms met terbe schikkingstelling. Volgens Moraal blijkt uit de stukken dat de geeste lijkheid niet anders behandeld werd dan de burgerij. Het ging vol gens hem om 'stevige veroordelin gen'. Negen zaken eindigden in een technisch sepot, meestal vanwege onvoldoende bewijs. Vier keer werd de zaak voorwaardelijk gese poneerd, waarbij als voorwaarde bijvoorbeeld werd opgelegd dat de verdachte niet meer met kinderen mocht werken of zich moest laten behandelen. Een zaak werd gesepo neerd vanwege de gezondheidstoe stand van de verdachte. Van de achttien zaken waarvan niet duidelijk is geworden hoe de zaken zijn geëindigd, wil het Par ket Generaal dat nog proberen bo ven water te krijgen. ZEIST - Weeronline.nl verwacht een zomer die iets warmer dan normaal wordt en stevige buien kent. De oorzaak: het momenteel relatief warme zeewater. „Een wat warmere zomer met stevige lokale buien die voor de nodige overlast kunnen zorgen, allerminst saai dus", vat weerkundige Hans Roozen samen. De overgang van lente naar zomer zal minder ex treem Zijn dan vorig jaar, toen het weer half juni ineens omsloeg en er een natte en koele zomer volg de. Het warme zeewater zorgt voor een onstabiele atmosfeer, en dus meer kans op buien. Volgens de weerkundigen zal ook Nederland door de klimaatverandering steeds vaker te maken krijgen met stevig ere buien; echte stortbuien blijven vooral een lokaal fenomeen. Die kunnen ook in droge tijden wa teroverlast veroorzaken. Wat de lopende lente betreft, voor ziet Weeronline.nl geen herhaling van de droge en zonnige lente van vorig jaar. De door het weerbu reau gehanteerde seizoensmodel len gaan uit van normale tempera turen en neerslag. Dit voorjaar kan hooguit iets dro ger en warmer dan gemiddeld ver lopen. De maand mei moet dan warmer dan normaal verlopen om het frisse aprilweer te compense ren. De modellen lijken dit verhaal te ondersteunen. fmspiferendet"it\«fnetde' KooklaTbui«nkeukenS Grandbö» tot,6-.oouur 1 Mte,do9^*00,°l Kijk ook op onze site Voor vragen en online support: chat line met e'e'n uan onze adviseurs Zonnemaire ligt ulakbij Zierikzee; 50 autominuien van Rotterdam, Roosendaal en Trineuzen. eiste in het materiaal van de commissie-Scheltema. foto Phil Nijhuis/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7