zeeland23 Landje van Cadzand Liefde voor de regio spat van aquarellen Massaal protest tegen bouw van complex IJzerenhandstraat Hulst 'Geen groot gebaar, ik hou het klein' Honderden leerlingen met hun school in actie Marianne de Jong geeft workshop Beelden van De Smit te zien in bibliotheek Matthijs Faber is nu doctor in Geneeskunde donderdag 19 april 2012 Kitty Gillissen-de Die: „De tekeningen die ik maak als ansichtkaart of voor boekjes zijn uitingen van mijn liefde voor het Landje van Cadzand. Knotwilgen, dorpsgezichtenhet strand, het Zeeuwse licht; prachtig allemaal." Aquarelleren heeft Kitty Gillis sen-de Die altijd graag gedaan. In korte tijd maakte ze, op aan dringen van zoon Peter, drie mi niboekjes over de streek. Vorige maand verscheen 'Langs de oevers van het Zwin', weer een uiting van liefde voor de streek. door René Hoonhorst Verder dan familie, vrienden- en kennis senkring kwamen de pennen- en penseel- vruchten van Kitty tot voor een paar jaar geleden nooit. Ze had het ook veel te druk met werk en gezin. Geboren in Biervliet, maar na haar huwelijk naar Noord-Holland getrokken omdat man Daan (een Vlissinger) daar een betrekking vond als hoofd van een school. In vakanties werden de banden met Zeeuws-Vlaanderen immer aangehaald. Een huisje op cam ping De Zwinhoeve wakkerde de liefde voor de voormalige zeearm, de natuur er omheen en het hele landje van Cadzand verder aan. Hoewel goed geworteld in West-Friesland, trokken de Zeeuw se roots het echtpaar na de pensio nering weer naar Zeeuws-Vlaande- ren. Het landschap, het Zeeuwse licht, het huisje aan de rand van het Zwin en de zee aan tijd gaven Kitty alle ruimte haar aquarelleer- bloed te laten stromen. Prachtige, scheefgegroeide knotwil gen inspireerden haar een oud idee voor een sprookje op papier te zetten. Met haar kleinkinderen in gedachten schreef en aquarel leerde ze 'Het geheim van de Zeeuws-Vlaamse knotwilgen'. Zoon Peter, die een uitgeverijtje in Zuid-Limburg bestierf, vond het zo aardig dat hij er een boekje van 'Genieten van de kleine dingen. Een grillige, knoestige knotwilg, een mooie zonsondergang' Ze aquarelleert al ruim zes tig jaar, maar is nog altijd niet zeker van haar werk. Pas als een ander zegt dat Kitty Gil lissen-de Die de sfeer van een land schap of dorpsgezicht goed heeft getroffen, durft ze haar penseel neer te leggen. Want Kitty weet wèl dat de kunst van het weglaten een groot goed is. Haar gebrek aan zelfvertrouwen, of beter haar behoefte aan bevesti ging, komt voort uit het feit dat ze nooit een opleiding aan een kunst academie heeft gevolgd, denkt Gil lissen. Toen ze 16 werd, kreeg ze een aquareldoos van haar vader, zelf ook een verdienstelijk kunst schilder. De verfdoos was de kata lysator die haar liefde voor teke nen en schilderen nodig had. Een klein blaadje in een schrift of schetsboekje was genoeg om Kitty tot tekenen aan te zetten. Waarom ze haar schetsen, tekenin gen en aquarellen bijna altijd op klein formaat uitwerkt, heeft ze zich niet eerder echt afgevraagd. „Ik denk dat er vaak maar een klein plekje op tafel was. In plaats van de tafel leeg te ruimen, begon ik gewoon in een schetsboekje met een kroontjespen of klein pen seeltje", zegt ze na even nadenken. De tijd die ze over een schets doet, verschilt nogal. „Soms zet ik de he le voorstelling in een paar streken op papier, zet kleuraanduidingen in een paar vlakken en aquarelleer het thuis af Een andere keer blijf ik maar priegelen." Het liefst schetst Kitty haar werk rechtstreeks in de buitenlucht. Maar na het overlijden van haar man en met het klimmen der ja ren komt ze niet zo makkelijk over al meer. „Dus teken ik steeds meer na van af foto's, meestal gemaakt door mijn zoon Peter. Dat gaat ook pri ma." door Sheila van Doorsselaer HULST - De aanpassingen in hun voordeel ten spijt, omwonenden van het toekomstige appartemen tencomplex op de hoek van de IJ- zerenhandstraat en de Zoutestraat in Hulst dienen toch massaal be zwaren in tegen het bouwplan. Niet minder dan 263 zienswijzen verzamelden 'overbuurmannen' Taelman en Burm de afgelopen week. De bezwaarschriften wer den deur aan deur opgehaald in de wijk Nieuw Hulst, Glacisweg en Zoutestraat. De indieners age ren tegen het nieuwe bestem mingsplan voor de bouw van twin tig appartementen (eerder zouden het er dertig zijn) -deels- voor cliënten van Emergis, gebouwd door Woonstichting Hulst. „Het gaat ons niet om de mensen van Emergis, het gaat ons om hoe veel het er zijn. Bij twintig is er geen sprake van integratie, maar van concentratie", zegt William Taelman. De zienwijzen zijn woensdagoch tend overhandigd aan wethouder Diana van Damme. Nooit eerder nam zij zoveel bezwaarschriften in ontvangst. „Deze boodschap kan ik niet naast mij neerleggen. Ik wil dan ook een gesprek met de Woonstichting. maakte. Hij zette zijn moeder ook aan West-Zeeuws-Vlaamse dorps gezichten te schilderen en schreef er zelf teksten bij. Met 'Waar 't ge krijs der meeuwen' kregen moe der en zoon de smaak te pakken, zodat vorige maand het derde boekje in een ringband verscheen: Langs de oevers van het Zwin. Kitty maakte overzichtstaferelen van de geul, het fietspad over de Internationale Dijk, de wallen en straten van Retranchement, het Hazegras bij Knokke, gezichten op Sint Anna ter Muiden en Sluis. De meeste plaatsen bezocht ze zelf, an dere tekende ze na van, door Peter gemaakte, foto's. Een aquarel van Gillissen moet na- tuur- en waarheidsgetrouw zijn. Maar dat betekent niet dat elke grasspriet of steen in haar werk te rug te vinden is. De miniatuurtjes moeten vooral de sfeer van dorp, landschap of natuurgebied weerge ven. „Schetsen, tekeningen en an sichtkaarten moeten mijn liefde voor de streek en speciaal het Landje van Cadzand uitstralen." De jongens van Op Dreef uit Aardenburg (groen shirt) in actie tegen obs Breskens. Op Dreef werd derde, obs Breskens tweede. foto Peter Nicolai Maar liefst veertig teams van scholen uit de ge meente Sluis kwamen gisteren in Oostburg in actie tij dens het jaarlijkse voetbaltoernooi voor basisscholieren. Ze streden in vijf categorieën. In Kloosterzande werden regiofina les gespeeld, nadat eerder de voor ronden waren afgewerkt. En in Terneuzen waren de meisjeszeven tallen aan de beurt. Bij de jongens plaatsten Sint Jan (Sluis) en De Schakel (Vogelwaar de) zich voor de Zeeuwse titel strijd, volgende maand. Bij de meiden mogen obs Bres kens, Heidepoort (Heikant), De Kreeke (Westdorpe) en De Meer paal (Terneuzen) meedoen aan de Zeeuwse finalewedstrijden. Uitslagen Oostburg: Jongens hoofdpoule: 1. Sint Jan (Sluis), 2. obs Breskens, 3. Op Dreef (Aardenburg). Jongens reserve en kleine scho len: 1. De Drieklank (Oostburg), 2. Oranje-Nassau/J.W Friso (Ret- ranchement/Nieuwvliet), 3. Op Dreef 2 (Aardenburg). Meisjes hoofdpoule: 1. obs Bres kens, 2. J.H. van Dale (Sluis), 3. Sint Bavo (Oostburg). Meisjes reserve en kleine scho len: 1. Sint Jan (Sluis), 2. Oranje- Nassau/J.W. Friso (Retranche- ment/Nieuwvliet), 3. Het Tij (Cad zand). Gemengde teams: 1. Molenbol- werk 2 (IJzendijke), 2. Molenbol- werk 1 (Ijzendijke), 3. Prinses Irene- school (Schoondijke). Uitslagen Kloosterzande: Jongens: 1. De Schakel (Vogelwaar de), 2. Ter Duinen (Kloosterzan de), 3. Ter Doest (Graauw). Meisjes: 1. Heidepoort (Heikant), 2. De Kreeke (Westdorpe), 3. De Warande (Axel). Uitslag Terneuzen: Meisjes: 1. De Meerpaal (Terneu zen), 2. Oude Vaart 2 (Terneuzen). TERNEUZEN Kunstenaar Marianne de Jong expo seert tot 19 mei in de Kunstuitleen Terneuzen aan de Bellamystraat Vanmiddag geeft ze daar ook een workshop 'mixed materials'. De Jong werkt met allerlei materiaal, zoals sloopstukken. De workshop begint om 14 uur, deelname gratis. mmssmmmém® De Woonstichting kreeg twee jaar geleden een vergunning voor de bouw van dertig appartementen. Buurtbewoners kwamen in het ge weer tegen de bouwhoogte, de kor te afstand van de bebouwing aan de straat en een aantal zat niet te wachten op zoveel' buren van Emergis. De kwestie werd uitge vochten tot bij de Raad van State en die oordeelde dat Hulst het huiswerk moest overdoen. De corporatie schrapte op eigen initiatief tien appartementen uit het bouwplan. De omwonenden vinden dit nog niet genoeg. Tael man zegt de gang naar de rechter zeker weer te maken. MEEST CELEZEN 1. Surseance voor De Feijter Groep. 2. Verwarring Feyter en FeijterGroep. 3. Parkeerplaats Oostburg aangepakt. KLASSENWERK Lees alle vorige afleveringen van de rubriek Klassenwerk op de website. www.pzc.nl/klassenwerk TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto OOSTBURC In de bibliotheek in Oostburg zijn tot en met 27 april beelden te zien van Johnny de Smit. Ze zijn uit één stuk vervaardigd uit speksteen, al bast en serpentijn. De Smit heeft zijn beelden vormge geven door de stenen te beitelen, slijpen en schuren. wasB&amaesmiMwawmmawmmmmmKm TERNEUZEN - Oud-Terneuzenaar Matthijs Faber is aan de Erasmus Universiteit Rotterdam gepromo veerd tot doctor in de Geneeskun de. Faber, oud- leerling van het Zel- denrust-Steelant College, voltooi de zijn proefschrift tijdens zijn hui dige opleiding tot trauma-chirurg. Titel van het proefschrift: Right Ventricular Pressure Overload: he modynamic and proteomic chan ges. Het beschrijft de effecten van langdurige drukoverbelasting van de rechter hartkamer. Aangeboren hartafwijkingen komen frequent voor en hebben derhalve gevolgen voor het ziektecijfer en het sterfte cijfer bij kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71