61 binnenland Albayrak moet Directeur die boven veld ruimen PW-ers distantiëren zich van houding Geert Wilders weekendcompany0 De op non-actief gestelde algemeen directeur van het COA hoeft niet aan een terugkeer te denken. Een onderzoekscom missie kwam gisteren met een vernietigend rapport over haar. V aoia www.weekendcompany.nlJ donderdag 19 april 2012 Salaris Albayrak Stijging van 76% over 8 jaar 2004 €120.215 2005 €149.947 2006 €167.632 2007 €184.499 COA-directeur Nurten Albayrak creëerde een Ze hanteerde een verdeel- en heerspolitiek bij het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers, Zorg de voor een angstcultuur, ver diende boven de Balkenende norm, regelde een te dure dienstauto en sjoemelde met het gebruik daarvan. den haag - Nurten Albayrak, de al gemeen directeur van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) die op non-actief was ge steld, wordt ontslagen. Dat gebeurt op basis van de conclu sies van de commissie-Scheltema. Dat heeft de bestuursvoorzitter ad-interim van het COA, Harry Paul, woensdag bekend gemaakt. De commissie-Scheltema velt in het rapport een vernietigend oor deel over Albayrak. Haar bestuurs stijl had voor een gevoel van 'socia le onveiligheid' gezorgd in het COA en voor 'een verdeel- en heerscultuur'. Er werd door niemand in de op- vangorganisatie voor asielzoekers voldoende tegenwicht geboden aan de dominante algemeen direc teur, stelt de commissie vast. Veel directeuren van het COA zijn de af gelopen jaren vertrokken vanwege hun verstoorde verhouding met Al bayrak. Ingrijpen was in de eerste plaats de taak van de raad van toezicht Maar die had te veel afstand tot het COA om op de hoogte te kun nen zijn van het werkklimaat en de gevolgen van de bestuursstijl van de algemeen directeur, oor deelt de commissie. De raad van toezicht greep ook niet in toen het ministerie bezwaar maakte tegen het hoge salaris dat Albayrak ont ving, bijna 13.500 euro bruto per maand. De leden van de raad heb ben inmiddels hun ontslag aan mi nister Gerd Leers (Asiel) aangebo den. De PW heeft het ministerie van Immigratie, Integratie en Asiel ver zocht om aangifte te doen van fraude tegen Albayrak. Het CDA, PW en PvdA vinden dat Albayrak te veel verkregen inkomsten moet terugbetalen „Dit rapport is glas helder. Albayrak heeft zichzelf on terecht allerlei privileges toegeëi gend, gefraudeerd met kilometer administratie en kan verantwoor delijk worden gehouden voor de angstcultuur die heerste binnen het COA", aldus CDA-Tweede Ka merlid Raymond Knops. De WD spreekt van een 'vrij hef tig' rapport. Tweede Kamerlid Co- ra van Nieuwenhuizen gaf aan het vooral kwalijk te vinden dat Albay rak achteraf afspraken liet opne men in haar agenda die nooit plaatsvonden, om zo verkeerd ge bruik van de dienstauto te verbloe men. Ook de Christenunie steunt het ontslag van Albayrak. Volgens de partij mag ze geen royale ontslag vergoeding krijgen. 1\veede Kamer lid Martij n van Dam van de PvdA vindt dat gekeken moet worden of Nurten Albayrak strafrechtelijk ver volgd kan worden voor haar 'gesjoemel'. Nurten Albayrak zal vandaag inhoudelijk reageren op het onderzoeksrapport. Naar aan leiding van een conceptversie van het rapport noemde ze de onder zoekers 'vooringenomen, inconsis tent en onvolledig'. angstcultuur, kleineerde directeuren, vond dat de regels niet op haar van toepassing waren. Nurten Albayrak, de op non-actief gestelde be stuursvoorzitter van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA), heeft voor een cultuur gezorgd waarin het personeel zich sociaal onveilig voelde. Volgens de onderzoekers zijn voor sociale veiligheid vier elementen van belang: vertrouwen in de lei ding, goed voorbeeldgedrag van het hogere management, vertrou wen in de kwaliteit van de besluit vorming en bevordering van on derlinge samenwerking. Op geen van deze punten werd een vol doende gescoord. Albayrak zat de directieraad voor en nam vervol gens de belangrijke besluiten zelf in een vergadering enkele dagen la ter. Besprekingen in de directie raad werden door haar gedomi neerd. Veel van de directeuren spraken van een 'verdeel en heers' tactiek. Ze voerde veelvuldig bila terale gesprekken met de directiele den, waarin ook het functioneren van andere directeuren aan de or de kon komen. Enkele directeuren hadden een nauwere band met haar dan de andere. Hen werd soms gevraagd om in de directie raad hun pijlen te richten op een mededirecteur die in de ogen van Albayrak niet goed functioneerde. In de directieraad was Albayrak niet alleen dominant, maar ze kon Albayrak en haar advocaat bij de rechtbank in Den Haag waar ze onlangs inzage ook een directeur op een zodanige manier aanspreken dat dit als deni grerend en vernederend werd erva ren. De directeuren spraken dan van 'de beurt krijgen'. Het kwam voor dat daarbij geen inhoudelijke argumenten werden gebruikt, maar een stuk of presentatie met een wegwerpgebaar van tafel werd geschoven. Als iemand 'de beurt' kreeg, kwamen de andere directie leden doorgaans niet tussenbeide, mede omdat Albayrak niet open stond voor kritiek. Een gesprek waarin kritiek naar voren werd ge bracht, kreeg regelmatig een on aangename wending. En opmer kingen over haar werden al snel als kritiek opgevat, en dat kon con sequenties hebben. Het gedrag van Albayrak werd door het overgrote deel van de COA-medewerkers niet gezien als voorbeeldgedrag. Integendeel: voorschriften en regels die voor een ieder golden, leken voor haar niet altijd op te gaan. Zo stond zij erop haar personeelsdossier ter be schikking te krijgen, terwijl een dergelijk dossier niet buiten het toezicht van de personeelsafdeling mag geraken. Toen een medewer- den haag - Gedoe in de PW leek woensdag een schaduw te werpen over het bezoek van de Turkse pre sident Abdullah Gül, maar voorals nog brengt de opstelling van de PW geen blijvende schade toe aan de relatie tussen Nederland en Turkije. Gül benadrukte woensdag dat de uitspraken van PW-leider Geert Wilders de 'goede vriendschap' tussen Nederland en Turkije 'niet in de weg staan'. Voorafgaand aan het driedaagse staatsbezoek gooide Wilders de knuppel al in het hoenderhok. Hij twitterde: „Turkse humor: chris- ten-pester, koerden-mepper, ha- mas-vriend en islamist Gül klaagt over tolerantie." Hij reageerde op een interview van Gül waarin die hem islamofoob had genoemd. De uitspraken en het beleid van de landelijke PW zijn in ieder ge val voor het Drentse Statenlid Frans van Rhee reden om de PW vaarwel te zeggen en als eenmans fractie Groep Van Rhee verder te gaan. Hij zei zich woensdag te schamen voor de standpunten van de PW. Ook in Limburg veroorzaakt het bezoek van de Turkse president ge doe. De Statenfractie van de PW haalde dinsdagavond fel uit naar de eigen gedeputeerden Antoine Janssen en Theo Krebber, omdat die aanschuiven bij een lunch met de Turkse president in het gouver nement donderdag. De PW eist dat de twee daar wegblijven, maar ze gaan toch. Dat zet weer kwaad bloed bij coali tiegenoten CDA en WD in Lim burg. Fractievoorzitter Martij n van Helvert (CDA) noemde de eis van de PW om donderdag weg te blij ven 'schandalig'. Zijn collegavoor zitter bij de WD, Erik Koppe, was ook niet blij: „Het wordt tijd dat de PW volwassen wordt." President Gül en zijn echtgenote Hayrünissa zijn in ons land in het kader van 400 jaar onafgebroken diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. De president bezocht woensdag Den Haag en had een ontmoeting met premier Mark Rutte, de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer en enkele parlementsleden. Ook bezochten Gül en zijn vrouw de Weekend Academie, een project van het Oranje Fonds om kinderen in het weekend te hel pen bij hun schoolactiviteiten. Korting 31% van £-4097- Reserveren via. 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur-16.00uur zo 12.00 -16.0 Prijs o.b.v. 2-persoonsbezeömg en exd. reservenngsfcosten 1250 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 19 april tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6