221 zeeland Zorg om toekomst van De Zuidhoek Andere Keet 'Verhaal van de soldaat' houdt publiek in de ban 'Foutje' kost bijna 4 ton Onderzoek naar de milieueffecten van windmolenpark Krammer Plan voor ruiterpaden rond Renesse krijgt vorm donderdag 19 april 2012 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De ondernemingsraad van sociaal werkvoorzienings schap De Zuidhoek in Zierikzee maakt zich grote zorgen over de toekomst. De OR vreest dat de in voering in 2013 van de Wet wer ken naar Vermogen het voorbe staan van De Zuidhoek ernstig in gevaar brengt. Dat meldt de OR in een brandbrief aan de gemeente Schouwen-Duiveland. De nieuwe wet Werken naar Ver mogen moet ervoor gaan zorgen dat zoveel mogelijk mensen met een 'arbeidsbeperking' aan de slag gaan bij reguliere werkgevers en niet terechtkomen bij de sociale werkvoorziening. De ondernemingsraad van De Zuidhoek ziet de nieuwe wet met angst en beven tegemoet. „De mo gelijkheid mensen in een vrij be drijf te plaatsen wordt door het ka binet zwaar onderschat", schrijft OR-voorzitter Jan Adriaanse in zijn brandbrief aan de gemeente. De Zuidhoek doet al jaren verwoe de pogingen werknemers elders te detacheren of begeleid te laten werken in een commercieel be drijf „De ervaring leert dat dit een moeizaam proces is. Waarom zou in de toekomst alles van een leien dakje moeten gaan?" Adriaanse voegt daar aan toe dat de arbeids markt op Schouwen-Duiveland mensen met een arbeidsbeperking veel minder kansen biedt dan in bijvoorbeeld randstedelijke gebie den. „Wij maken ons dan ook ern stig zorgen over de gevolgen, want de praktijk zal zeer waarschijnlijk uitwijzen dat veel mensen het werk in een vrij bedrijf niet aan kunnen." Adriaanse schetst een somber ver- volgscenario. „Het gevolg is dat die mensen opnieuw aangemeld wor den bij de gemeente. Door de strengere toelatingseisen voor de sociale werkvoorziening zullen ve len buiten de boot vallen. Zij zul len met een uitkering thuis komen te zitten met alle consequenties van dien. Terwijl zij in het verle den met groot plezier en inzet in de sociale werkvoorziening werk ten, waarbij zij een salaris verdien den dat paste bij hun functie." Adriaanse doet in zijn brief aan de gemeente een dringend beroep op de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad om zich in de materie te verdiepen. „Op deze wijze kan een weloverwogen plan ontstaan met zo goed mogelijke vooruitzich ten voor De Zuidhoek." door Melita Lanting RENESSE - Het plan voor de ruiter paden rondom Renesse krijgt vorm. Dat bleek uit een presenta tie tijdens de dorpsraadvergade ring. Stichting Landschapsbeheer heeft zich over de routes en het probleem van paardenpoep gebo gen. Het voorstel is om paarden met ruiters helemaal te weren uit de kem. Voorwaarde is wel dat er voldoende paden rond het dorp zijn waar de paarden wel welkom zijn. Daarvoor moeten nieuwe ver bindingen worden aangelegd, zo als in het nieuwe duinzoomgebied tussen de Lage Zoom en de recrea- In tegenstelling tot de reguliere muziekochtenden bij het project Keet in de Kerk voor leerlingen in het basisonderwijs op Schouwen-Duiveland bracht de bekende acteur Frank Groothof woensdag twee opvoeringen van het vermaarde 'Verhaal van de soldaat'. Voor het project Keet in de kerk was het een hoogtepunt in het bestaan: acteur Frank Groothof bracht samen met beeldend kun stenaar Gerard de Bruyne de voorstelling Het verhaal van de soldaatHet publiek bestond uit 600 basisschoolleerlingen. door Ali Pankow Frank Groothof is een groot meester in het maken van theater rondom een muzi kaal verhaal. Zijn werkwij ze past perfect bij de doelstelling van Keet in de kerk. Deze projectorganisatie wil basis schoolleerlingen op speelse wijze in contact brengen met muziek in de brede zin van het woord* Dat gebeurt onder meer met uitleg over en demonstratie van instru menten en met eigen toneelpro ducties waarin een bekende com ponist centraal staat. Een professionele theatermaker van buitenaf aantrekken, is een uit zondering. „In het geval van Frank Groothof, wilden wij die uitzonde ring graag aangaan. Wij hebben er voor gespaard, want hij brengt een heel bijzonder optreden", zegt mu sicus Mar van der Veer, een van de creatieve geesten binnen Keet in de Kerk. Het optreden van Groothof, sa men met tekenaar Gerard de Bruy ne kon woensdag overigens niet in de Nieuwe Kerk plaatsvinden. We gens de restauratie van dit gebouw werd uitgeweken naar de aula in gebouw noord bij Pontes Pieter Zeeman. Eveneens bij wijze van uitzonde ring werden dit keer ook de groe pen 7 en 8 van de basisscholen uit genodigd. Normaliter zijn de pro gramma's van Keet in de Kerk be doeld voor de groepen 5 en 6. Nu konden, verdeeld over twee opvoe ringen, 600 scholieren Het verhaal van de soldaat beleven. De leerlin gen kennen Groothof vrijwel alle maal uit Sesamstraat en Het Klok huis, nu zagen zij hem in een heel andere gedaante. 'In het geval van Frank Groothof, wilden wij graag een uitzondering maken' De voorstelling is gebaseerd op de compositie Histoire du soldat van Igor Strawinsky. Verder klinkt er in deze presentatie muziek van Dennis Farnon, Roger Roger en R. Schotte. Het verhaal vertelt de geschiedenis van Francois, geboren rond 1780 in een klein dorpje in Frankrijk. Het gezin is arm, de vader is vroeg overleden. Francois moet mee ploeteren om het kleine boerderij tje van zijn moeder draaiend te houden. In zijn vrije tijd probeert de jongen zo vaak mogelijk bij de schoenmaker langs te gaan. Die man speelt op een viool en Fran cois raakt betoverd door dat instru ment. Hij bedelt net zo lang tot hij vioolles krijgt. De viool maakt dat hij de alledaagse ellende even ver geet. Hij voelt zich gelukkig als hij het instrument bespeelt. Maar als de oogst mislukt en er toch belasting aan de koning be taald moet worden, gaat Francois mee in de opstand. Korte tijd later trekt hij als trommelslager mee in het leger van Napoleon. Hij vecht mee in vele veldslagen en leert niet alleen de triomf van overwin ning, maar ook de waanzin van oorlog voeren kennen. tieverdeelweg. Stichting Land schapsbeheer pleit ook voor een nieuw pad richting Het Watergat. Naast de reguliere duinovergang zou een paardenpad moeten ko men waarna de ruiters (ook over dag) naar hartelust kunnen rijden op het strand richting Boswachte- rij. Nu nog zijn paarden beperkt welkom op het strand. Het huidi ge netwerk van ruiterpaden moet worden opgeknapt en beter aange geven met borden. Voor de menners (met een wagen tje) komen andere voorzieningen. Deze groep mag wel in het dorp blijven komen omdat ze de open bare weg nodig hebben. De 'soldaat' in het leger van Napoleon vertelt hoe vre selijk koud het water 's winters was in Rusland. Beginscène waarin Frank Groothof een poging doet een schoen van Gerard de Bruyne uit te trekken. door Luc Oggel GOES - Een foutje bij het invullen van een ingewikkeld formulier van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid dreigde de gemeente Goes bijna vier ton te kosten. Goes zou volgens staatssecretaris De Krom van SZW één van de ge meenten zijn die re-integratiebud- get onrechtmatig hebben uitgege ven. In totaal wil het ministerie ruim 51 miljoen euro terugvorde ren. Via het zogeheten Sisa-systeem moeten gemeenten achteraf ver antwoording afleggen over bijdra gen die zij van het Rijk hebben ontvangen. Geld dat niet - of niet op de juiste manier - is uitgegeven, moet terug naar Den Haag. Onder meer Goes - en ook Noord-Beve land, dat met Goes samenwerkt op het gebied van sociale zaken - heeft volgens het ministerie wat dat betreft een scheve schaats gere den. „Klopt niets van", zegt wethouder Jan de Pooter. „Bij het invullen van de formulieren voor het Si sa-systeem hebben we een vinkje verkeerd gezet, maar dat komt door de klantonvriendelijkheid van dat systeem. Er is al meerdere keren op aangedrongen om die for mulieren wat gebruiksvriendelij ker te maken." Samen met nog 23 andere gemeen ten hebben Goes en, Noord-Beve land bezwaar aangetekend tegen de terugvordering, en met succes. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het RBOI en Witteveen+Bos zijn begonnen met onderzoek naar de effecten van het geplande windmolenpark bij de Krammersluizen op natuur en milieu. Het windpark voorziet in de bouw van twintig tot veertig turbines. Die gaan voor ongeveer 70.000 huishoudens groene stroom produceren. Windpark Krammer is het geestes- kindje van windparkexploitanten Zeeuwind en Deltawind. Zij kwa men elkaar tegen op een bijeen komst over de Grevelingen en het gevolg was een gezamenlijk plan voor een windpark op de grens van Zeeland en Zuid-Holland, bij de Krammersluizen om precies te zijn. De windturbines zijn ge pland langs de dijken met door gaande wegen, op en om het slui- zencomplex en op of nabij de dam men in de wateren rondom de Krammersluizen. Eén van de uitgangspunten bij de aanleg van het windpark is dat de bouw van de turbines de waterke- rende functie van dam en dijk niet mag aantasten. Verder willen Zeeuwind en Deltawind proberen het nieuwe windpark zo goed mo gelijk in te passen in het land schap. Bij het onderzoek - dat uit moet monden in een zogeheten Milieu Effect Rapportage - worden zowel Zeeuwind en Deltawind als verschillende overheden betrok ken. Het is de bedoeling dat alle voor de aanleg van het windpark benodigde vergunningen - inclu sief de waterwetvergunning - via de Rijks Coördinatieregeling wor den afgehandeld. Het onderzoek naar de effecten van Windpark Krammer is begin deze maand offi cieel van start gegaan. Het onder zoek neemt naar verwachting en kele maanden in beslag. Zeeuwind en Deltawind hopen in 2015 of 2016 te kunnen beginnen met de bouw van het windpark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64