Westerpoort blijft zeer zwakke school Liever broodje frikandel dan boterhammen 22 zeeland 'Foutje' kostte Goes bijna vier ton Kruiningen vraagt duidelijkheid over bezuinigingen bibliotheken PZC Iedere dag om 19.00 uur Tussentijds rapport geeft onvoldoende verbetering donderdag 19 april 2012 S-WSTW* SSHS S3Ö"!S< De gemengde leerweg van de vmbo-school Westerpoort in Tholen werd in 2010 door de onderwijsinspectie als zeer zwak beoordeeld. Een tussentijds rap port toont wel wat verbetering maar het oordeel blijft: zeer zwak. door Mieke van der Jagt THOLEN - De gemengde leerweg van de vmbo-afdeling van het ROC West-Brabant blijft na een tussentijds onderzoek met het pre dikaat zeer zwak zitten. Wester poort in Tholen kreeg in het voor jaar van 2010 van de onderwijsin spectie al een onvoldoende. Er werd toen een verbetertraject afge sproken. Tijdens enkele voortgangsgesprek ken kwam bij de schoolleiding de behoefte boven aan een tussen tijds rapport om te zien in hoever re de school vorderingen heeft ge maakt. De inspectie deed in no vember vorig jaar een onderzoek. Hoe hard de leraren ook hun best hebben gedaan, Westerpoort blijft onvoldoendes scoren op belangrij ke punten. Zo halen de leerlingen op het centraal schriftelijk examen niet het cijfer wat van hen zou kunnen worden verwacht, gemid deld een 5,9. Zorgelijk is ook het aantal leerlingen dat zonder blij ven zitten of zakken de boven bouw doorloopt. In 2010 was dat nog 72,2 procent in 2011 nog maar 65,8 procent. Een daling dus. Daar staat tegenover dat de door stroming in de onderbouw inmid dels wel voldoende is. De inspectie heeft in november wel een positieve tendens be speurd, maar die lijkt cijfermatig onvoldoende om het driejaarlijks gemiddelde, waarop de predikaten gebaseerd zijn, naar een voldoen de niveau te tillen. De inspecteurs hebben de lessen bezocht en stellen vast dat er nog veel winst te halen is. De respect volle omgang tussen leraren en leerlingen is in orde maar het kost de leraren nog veel tijd en moeite om de lessen op gang te trekken. De leraren stellen hoge eisen aan zichzelf maar te weinig eisen aan de leerlingen. Die tonen daardoor weinig interesse voor de uitleg en op het moment dat het geleerde moet worden toegepast, wordt het vervolgens gauw een rommeltje. In de afspraken die in 2010 zijn ge maakt staat duidelijk bijscholing en training van leraren. Dat moet een prioriteit blijven. Een onvoldoende die een voldoen de is geworden, is de effectieve leertijd. Vroeger ging nog veel ech te onderwijstijd verloren doordat onvoldoende streng de hand werd gehouden aan begin- en eindtij den. Tussen de lessen door 'lekt' nu nauwelijks minder onderwijs tijd weg. De docenten ervaren dat als zeer positief Ook wat betreft de zorg valt er nog wel wat te verbeteren. In de Westerpoort blijken veel meer leer lingen individuele begeleiding no dig te hebben dan daarvoor geïndi ceerd instromen. De school heeft al maatregelen genomen om dat probleem het hoofd te bieden. door Luc Oggel GOES - Een foutje bij het invullen van een ingewikkeld formulier van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid dreigde Goes bijna vier ton te kosten. Goes zou volgens staatssecretaris De Krom van SZW één van de ge meenten zijn die het re-integratie budget onrechtmatig zou hebben uitgegeven. In totaal wil het minis terie ruim 51 miljoen euro terug vorderen. Via het zogeheten Si- sa-systeem moeten gemeenten achteraf verantwoording afleggen over bijdragen die zij van het Rijk ontvangen. Geld dat niet - of niet op de juiste manier - is uitgegeven, moet terug naar Den Haag. Onder meer Goes - en ook Noord-Beve land, dat met Goes samenwerkt op het gebied van sociale zaken - heeft volgens het ministerie wat dat betreft een scheve schaats gere den. „Klopt niets van", zegt wethouder Jan de Poorer. „Bij het invullen van de formulieren voor het Si- sa-systeem hebben we een vinkje verkeerd gezet, maar dat komt door de klantonvriendelijkheid van dat systeem. Er is al meerdere keren op aangedrongen om die for mulieren wat gebruiksvriendelij ker te maken." Samen met 23 andere gemeenten hebben Goes en Noord-Beveland bezwaar aangetekend tegen de te rugvordering, en met succes. „We hebben de middelen aantoonbaar op de juiste manier gebruikt, na melijk voor het participatiebud get", zegt De Pooter. „We hoeven die vier ton dus niet terug te stor ten." Voorzitter René Paas van Di- vosa, de vereniging van sociale diensten, liet eerder deze week in het overheidsmagazine Binnen lands Bestuur weten het 'IJzeren Heinengedrag' van staatssecretaris De Krom niet te snappen. „Ge meenten geven al jaren meer geld uit aan re-integratie dan ze van het Rijk ontvangen en ook op de uitkeringen zelf leggen ze veel geld toe. Laten we in vredesnaam sa men de schouders eronder zetten in plaats van elkaar het leven zuur te maken met juristerij. Vaak is het geld goed besteed en doet SZW al leen maar moeilijk over de verant woording." Rond de middagpauze stromen de parkeerplaatsen bij de super markten vol met groepjes scho lieren die hun gesmeerde boter hammen inruilen voor iets onge zonds. Favoriet is het blader deeg gevulde broodje met frikan del en curry. door Adriënne Glasbergen De scholen in Goes leggen met de beste bedoelingen hun kantines vol met ge zonde producten, maar toch zijn er veel scholieren die voor, tijdens en na school naar de supermarkt ontsnappen om hun boterhammen in te ruilen voor frikandellenbroodjes. Het Goese Lyceum heeft als regel dat scholieren tot en met de derde klas in de pauzes en tussenuren het schoolplein niet mogen verla ten. „Voor de ouderen die toch de verleiding voelen wat ongezonds te eten hebben wij bijvoorbeeld snacks als chips in de automaten zitten", zegt conrector van Ree. Volgens hem zijn er weinig leerlin gen van het Goese Lyceum die in de pauzes van het plein weg gaan. Toch zijn er rond twaalf uur bij de Agrimarkt in Goes behoorlijk wat groepsjes scholieren die in en uit lopen. Zoals Dylan Moison (14), die op het Edudelta zit „Ik neem niet eens boterhammen mee naar school. Voor school ga ik naar de bakker om krentenbollen. En tus sen de middag haal ik hier frikan dellenbroodjes." Dylan werkt voor zijn kleding, en gebruikt zijn kleed geld om eten te kopen, zegt hij. Bij Bakker Boer staan de jongeren zelfs al om acht uur 's ochtends voor de deur. „Kinderen uit Yerse- ke, Wemeldinge en andere dorpen fietsen hier langs als ze naar school gaan", vertelt Sjako Boer. Bakker Boer verkoopt ongeveer tachtig frikandellenbroodjes per dag, en dan voornamelijk aan scho lieren. Een medewerkster van de Agri markt bevestigt dat het bijna alle maal scholieren zijn die de frikan dellenbroodjes kopen. Volgens haar gaan er meer dan honderd op een dag over de toonbank. Het Edudelta College in Goes geeft toe dat er veel MBO- en bovenbouw leerlingen in de pauzes naar de Agrimarkt gaan. „We zijn er niet dol op, maar we verbieden het niet", zegt teamleider Rob Stolte. Ook deze school heeft als regel dat de onderbouw niet van het school plein af mag. De school is al bezig met bewustwording van gezond eten tijdens lessen. Ook proberen ze een aantrekkelijk, maar toch ge zond aanbod te creëren in de kan tine. Volgens Rob Stolte werkt dit tot nu toe nog niet. Megan van het Edudelta College is ook zo een scholier die iedere dag, soms wel twee keer per dag langs de supermarkt gaat om die brood jes te halen. „Geld krijg ik van mijn moeder, maar ze mag niet weten dat ik hier zo vaak kom hoor." Naast de dagelijkse bezoe kers zijn er ook nog een aantal leerlingen van de Vliedberg in Goes te vinden die af en toe een broodje komen halen. Op woens dag zijn ze vroeg uit en gaan ze na school een broodje halen. Gewoon van hun zakgeld of eigen verdien de werkgeld. door Nadia Berkelder KRUININGEN - De laatste maanden zijn zoveel varianten gepresen teerd en is er zoveel met cijfers ge goocheld dat zelfs direct betrokke nen bij de bibliotheken in Reimers- waal het spoor bijster zijn. De dorpsraad van Kruiningen heeft de gemeenteraad gevraagd om alle varianten, mét bijbehoren de kosten, nog eens op een rij te zetten voordat er volgende week een besluit wordt genomen. „Wij zijn de weg kwijt", zegt voorzitter Peter van der Borgt. „Aanleiding voor de discussie was een jaarlijks tekort van zestigdui zend euro indien het beleid - met drie bibliotheken en de bibliobus sen - zou worden gehandhaafd. Vervolgens stelt het college voor om terug te gaan naar één biblio theek, vraagt de gemeenteraad om twee bibliotheken, en dan blijkt dat uiteindelijk nauwelijks een be sparing op te leveren." Die besparing wordt wel gereali seerd, maar dat is maar schijn: de gemeente moet het geld uit een an der potje bijpassen omdat er geen huur meer wordt betaald voor de bibliotheekpanden. „Het is een geknutsel en gegoochel met cijfers", stelt Van der Borgt. „Ik vind het niet verwonderlijk het PZC videojournaal www.pzc.nl dat, als het zo'n rommeltje is, er ook nog een rekenfout gemaakt wordt." De dorpsraad in Kruiningen wil dat de bibliotheek in het dorp open blijft: het is een druk bezoch te voorziening, die een veel brede re functie heeft dan alleen het uit lenen van boeken, betoogt de raad in de brief aan de fracties. De dorpsraad vraagt om alles nog eens duidelijk op een rijtje te zet ten. „Zodat iedereen het begrijpt, gewoon op een A4'tje. Ik heb het idee dat er een politiek spel ge speeld wordt. Ik heb alleen geen idee wat daar de achtergrond van is. Daar heb ik geen verstand van." mmsmmmm "Mijn huis weer strak in de verf, ik ben zó tevreden. Moetje ook doen!" i kwaliteit, /Ir vakmanschap, vertrouwen uw schilder, glaszetter behanger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58