Ode aan het wonder dat verf iets kan oproepen uit 113 www.pzc.nl/uit SCHOUW donderdag 19 april 2012 in bee ld Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Als tweede in de reeks 'De schilder, het werk en het atelier' presen teert Caesuur in Middel burg de Vlaamse kunstenaar Koen Broucke. Op het eerste gezicht een weinig sensationele tentoonstel ling met vooral klein werk, voor het grootste deel achter glas. Om het goed te zien moet ik mijn neus bijna tegen het glas drukken waarin bovendien de weerspiege ling van de straat achter mij het beeld vertroebelt. Broucke wil blijkbaar dat ik moeite doe. Dat loont. Het meeste werk bestaat op het eerste gezicht vooral uit intrige rende verfvegen. Intrigerend om dat ik net als bij renaissanceland- schappen de neiging heb er als het ware in te stappen. Als je die nei ging niet kunt bedwingen, kom je in een wereld terecht waarin je wordt omgeven door de meest fijn zinnige kleurschakeringen die als vanzelf lijken te zijn ontstaan. Het is alsof de verf zelf sporen trekt, kleuren zomaar in elkaar over vloeien, druppels een eronder lig gende laag afschermen, tinten op komen en weer naar de achter grond verdwijnen. In die fantas tische, maar vaak wat sombere verfwereld is toch iets van struc tuur zichtbaar, een landschap, een ruimte. En tot mijn verrassing kom ik hier en daar een kleine figuur tegen. Een aantal keren stuit ik op Vin cent van Gogh, die licht gebogen met strohoed door een nogal duis ter landschap wandelt. Broucke si tueert de voorloper van de moder ne schilderkunst in een zelf met verf gecreëerde wereld. Daarin komt de schilder naast een enke ling die met hem meereist ook de monen tegen en 'objecten van ver langen.' Zo is die wereld zowel het Paradijs als de werkelijkheid die na het verlies van de onschuld overbleef. Ik zie Broucke's werk als een romantische ode aan het schil deren, aan het wonder dat verf- vlekken en streken iets op kunnen roepen. Het is ook werk waarin het concrete van het schilderen en het deels fictieve van de voorstel lingen twee invalshoeken van het beleven van de realiteit belicha men. De werkelijkheid is net als het schilderij concreet en tastbaar, maar we maken hem ook zelf, van uit wie we zijn, wat we doen en vooral vanuit hoe we er tegenaan kijken. Door de vaak uit het duister op lichtende vormen en gestalten sug gereert Broucke in mijn ogen de ui tersten waartussen ons bestaan zich bevindt. Onze tocht door het leven is net zoals de fictieve tocht door het schilderen en het schilde rij een poging om het licht op het duister te veroveren. T/m 5/5. Koen Broucke, Caesuur, Lange Noordstraat 67, Middelburg. Vr. en za. 14.00 - 17.00 uur. Köén Broueké Koen Broucke (1965) is een Vlaams beeldend kunstenaar en historicus. Hij maakt tekeningen, schilderijen, video's, boeken, in stallaties en performances waarin hij zijn interesse voor kunst en geschiedenis combineert. Hij schept een persoonlijk universum waarin fictie en realiteit in elkaar overgaan. Zo maakte hij een serie 'On voltooide levensbeschrijvingen', met fictieve levensverha len van verzonnen personages. In Broucke's werk komen vaak pianisten voor. Hij speelt zelf piano en is geboeid door de theatrale optredens Franz Liszt. Sjaak de Wit Sjaak de Wit toont perfect uitge voerde composities waarin hij visu ele en maatschappelijke fenome nen analyseert en abstraheert. De Wit laat je kijken en neemt je mee in een wereld van verwondering, juist door het samenspel van gra fisch naturalisme met abstract geo metrische vormen. T/m 29/4. Galerie 45, Singel 45, Westdorpe. Do. t/m zo. 13.00 tot 17.00 uur en op afspraak. Ute Lütkemeyer Ute Lütkemeyer tovert met verf op vegetatie geïnspireerde composi ties. Planten en bloemen zijn start punt, vormen ontstaan vanuit het schilderen. Door inventief materi aalgebruik zowel figuratief als ab stract te genieten. Zo verbindt zij het waarnemen van de natuur met het beleven van verfgebruik. T/m 28/4. Turfkaai 25-27 Vismarkt 13-19, Middelburg. Do. t/m za. 11-16 Jan van Buiten Jan van Buiten schildert menselij ke figuren in een omgeving met oude architectuur of in het land schap. Zorgvuldige naturalistische weergave en een subtiele lichtwer king leiden tot licht vervreemden de beelden. Ook met Digna Blauw (keramiek), Miems van Citters (sculptuur), Inge Rens (sieraden). T/m 5/5. Boerderijgalerie de Osseberg, Singelwegl 1Crijpskerke. Do. t/m za. 14.00 - 17.00 uur en op afspraak Falke Pisano Falke Pisano maakte een tentoon stelling over de positie van het menselijk lichaam in de geschiede nis. In teksten, tekeningen en vi deo's presenteert zij historische momenten waarop de kijk op het lichaam veranderde. Zij richt zich op situaties waarin maatschappelij ke ontwikkelingen de integriteit van het lichaam aantastten. T/m 20/5. De Vleeshal, Middelburg. Di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur Een bak vol muzikale inktgolven in een boerenschuur Geluid wordt zichtbaar bij de WESTERSCHOUWEN van 16 t/m 24 juni 2012 Meer info op www.kunstschouw.nl Koen Broucke: The Lost Van Gogh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53