Coalitie vreest cijfers CPB Steeds meer gewonden TO©S 41 binnenland 'Ik moest Bezuinigingsplannen bijna rond Het aantal doden door verkeersongelukken is de afgelopen jaren gedaald, maar het aantal ernstig gewonden groeit juist fors. vuurwerk staat ter discussie BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm@| donderdag 19 april 2012 F door Frits Bloemendaal DEN HAAG - De onderhandelaars van WD, CDA en PW hebben hun bezuinigingsplannen groten deels rond. Maar of ze daar een de finitief akkoord over bereiken, is nog lang niet zeker. Dat hangt af van de doorrekening door het Cen traal Planbureau (CPB), die van daag wordt verwacht. Bronnen rond de onderhandelaars erkennen nu dat de coalitiepart ners vorige week vrijdag al een con ceptakkoord hadden bereikt. Dat totaalpakket is deze week door het CPB doorgerekend. In coalitiekrin gen valt te beluisteren dat de par tijen hun hart vasthouden voor de cijfers. De PW is met name be ducht voor de effecten op koop kracht en werkgelegenheid, CDA en WD kijken scherp of de doel stelling van 3 procent voor het fi nancieringstekort in 2013 wel wordt gehaald. Binnen de coalitie wordt er rekening mee gehouden dat sommige partijen zo schrikken, dat ze de maatregelen niet voor hun rekening durven te nemen. Of de pijn met extra onderhandelin gen kan worden weggenomen, is niet zeker. Het bouwwerk is wan kel en er één steen uithalen kan het doen instorten. Hele grote verrassingen lijken niet waarschijnlijk, omdat ambtenaren van het ministerie van Financiën op de achtergrond steeds hebben meegerekend. Maar omdat het om grote bedragen gaat, kan een pro centueel kleine afwijking in euro's al hard aantikken. Een definitief akkoord lijkt er deze week nog niet in te zitten. Opval lend is dat de WD aanmerkelijk minder optimistisch is dan eerst. Binnen die partij werd wekenlang gezegd dat een akkoord ophanden was, maar telkenmale bleek dat te pessimistisch. Nu durven de liberalen helemaal geen schatting meer te doen. Over de inhoud van een mogelijk ak koord worden nog steeds geen me dedelingen gedaan. Het gerucht dat de kilometervergoeding voor au to's zou worden verlaagd naar 14 cent, wordt hardnekkig ontkend. Wel valt te beluisteren dat over de omvang van de bezuiniging op ont wikkelingssamenwerking in princi pe overeenstemming is. Dat kan echter weer veranderen als ten ge volge van de doorberekening nieu we onderhandelingen nodig zijn. Het kabinet wil het begrotingste kort volgend jaar terugbrengen van een geraamde 4,6 procent naar 3 procent. Daarvoor moet minimaal 9 miljard euro worden bezuinigd, maar omdat sommige bezuinigin gen de economie remmen of ande re negatieve neveneffecten hebben, kan dat bedrag oplopen tot 15 mil jard euro. In 2015 mag het begrotingstekort in het regeerakkoord maximaal 1,8 procent zijn. Maar volgens bron nen rond de coalitie is niet uitgeslo ten dat de afspraken op dat punt worden versoepeld. Het aantal verkeersslachtoffers in Nederland neemt nog steeds sterk toe. In 2010 is het aantal mensen dat ernstig gewond raak te door een verkeersongeluk ge stegen tot boven de 19.000, het hoogste aantal verkeersgewon- den sinds 1993. door Bjinse Dankert DEN HAAG - Het aantal verkeersge- wonden is sinds 2007 ieder jaar met duizenden toegenomen. De getallen lopen daardoor steeds meer uit de pas met de groep do delijke verkeersslachtoffers. Dat aantal neemt nog vrijwel ieder jaar af. In 2010 verloren 640 men sen het leven in het verkeer. Dat blijkt uit de cijfers van de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Vandaag maakt de minister van In frastructuur en Milieu Melanie Schultz van Haegen (WD) het aantal verkeersdoden in 2011 be kend. De verwachting is dat vorig jaar tegen de trend in meer men sen zijn overleden. Het ministerie heeft als doel dat in 2020 het aan tal verkeersdoden onder de 500 zal zijn gezakt. Maar over de gewonden in het ver keer van vorig jaar zal de minister geen cijfers presenteren. Toch be slaat dit een veel grotere groep mensen, die met ernstige verwon dingen opgenomen worden in een ziekenhuis. De specifieke getallen zijn pas vaak veel later bekend in het jaar, en wórden zelden prominent ge presenteerd. Ze duiken pas op in een jaarverslag, of ergens in een brief aan de Tweede Kamer. Vooral het aantal ongelukken met fietsers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Bij meer dan de helft van alle verkeersongevallen in 2010 raakten fietsers gewond, voor al mensen ouder dan 50 jaar. Ook het aantal gewonden onder brom mer- en motorrijders neemt de af gelopen jaren weer toe. De stijgingen maken het de minis ter lastig in haar ambitie om het aantal verkeersgewonden in 2020 terug te dringen tot minder dan 11.000. Het stijgend aantal verkeersgewon den jaagt de maatschappij op kos ten. Het dalende aantal verkeersdo den weegt niet op tegen de kosten- toename door gewonden in het verkeer. In Zeeland was het aantal verkeersdoden in 2011 volgens het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland met 21 fors lager dan in de tien voorgaande jaren. PAUL KUSTERS Verkeersslachtoffers Aantal ernstig gewonden Aantal dodelijke slachtoffers CsIT JAAR HOU&T IE z'lM HOOFÖ ERBIJ TOOSENHSMK* ML '05 '06 '07 '08 '09 '10 '11 infographic CRW bron SWOV, CBS '05 '06 '07 '08 '09 '10 '11 Voorlopig cijfer Caroline Reindl kreeg een zwaar ongeluk. Ze onder ging 28 operaties, vooral om haar gezicht te reconstrue ren. Haar leven werd nooit meer als vroeger. door Koos van Wees Het engeltje op haar schouder was even vlie gen, toen Caroline Reindl, op dat moment 37, werd geplet door een zeventien ton zware vrachtwagen. Toen het engeltje terugkeerde, had Caroline alles gebroken wat er maar te bre ken valt, had ze hersenletsel en was niet in staat te ademen. Elf uur vochten artsen voor haar le ven. „Ze waren klaar, en toen bleek ik toch stervende." Haar Het wrak waar Caroline Reindl Dagtocht Auto-arrangementen Busarrangement Kijk voor alle arrangementen op www.kras.nl/andrerieumaastricht 1-daagse busreis Aankomstdata: 22, 23, 24 en 26 juni incl. comfortabele busreis met opstapplaatsen in Den Bosch, Tilburg, Eindhoven, Weert en Sittard naar het Vrijthof v.v. en concertkaart 1 beleef een unieke avond uit en bewonder de prachtige kostuums en het indrukwekkende decor! 2-/3-daagse autoreizen Aankomstdata: 22, 23, 24 en 26 juni verblijf in een 3- of 4-sterren hotel in of nabij Maastricht inclusief ontbijtbuffet, concertkaart en veelal transfer naar het Vrijthof v.v. boek nü voor de beste plaatsen, want dit muziekspektakel mag u niet missen! 2-daagse busreis Aankomstdata: 24 en 26 juni 1 busreis naar Maastricht v.v. (met diverse opstap plaatsen) inclusief verblijf in 4-sterren NH Maastricht, ontbijtbuffet, diner, concertkaart en transfer naar het Vrijthof v.v. 1 beleef dit unieke openluchtconcert! waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusieI reserveringskosten. 1^) g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4