'Ga gewoon 10 minuten bij mijn moeder zitten' zeeland 13 'In Ter Reede is het geen kommer en kwel' Kans doorstart Zalco bijna verkeken Topvoordeel ANDALUSIË Appeltaart competitie in Veere! commentaar Zwartboek Vrouw gewond na trap van paard KRA5.NL. Veel mensen zijn bang om hun ervaringen te delen. Iemand schreef: ik heb wel tien keer een rondje om de computer gelopen voor ik deze mail schreef.' Lilian Marijnissen, AbvaKabo FNV A.s. zondag Zie advertentie in PZC van a.s. zaterdag! donderdag 19 april 2012 Twee jaar geleden kreeg de moeder van Inge Westrate een hersenbloeding en raak te rechtszijdig verlamd. Ze hield er onder meer afasie aan over, een ernstige taalstoornis. „Mijn moe der kan slecht communiceren en zit in een rolstoel", zegt de Middel burgse. Ze werd opgenomen in het ver pleeghuis van Ter Reede in Vlissin- gen. „In het algemeen vind ik dat er veel aandacht is voor de bewo ners. Ik maak me echt absoluut geen zorgen dat mijn moeder ver vuilt of dat ze niet op tijd gewas sen wordt." Maar ze zou zo graag willen dat haar moeder iets meer persoonlij- ke aandacht kon krijgen. „Het per soneel is zoveel tijd kwijt aan huis houdelijke taken, zoals de was doen, strijken, eten koken." Zorg en aandacht, 'daar draait het in verpleeghuizen toch om'. „Ik denk dan, oh, ga nog eens 10 minu ten bij mijn moeder zitten en lees samen met haar een boekje. Mijn moeder is een intelligente vrouw en wil ook met haar laptopje taai lesjes oefenen. Maar door de afasie kan ze niet opkomen voor haarzelf of vertellen wat ze wil." Haar moeder is 'nog steeds een mevrouw' en hecht eraan om elke dag kleding te dragen, die mooi bij elkaar past. „Als ik bij haar kom, dan zie ik dat mijn moeder pro beert te vertellen dat ze een ver keerde broek aan heeft. Maar ze komt er niet uit." Inge begrijpt dat deze zorg voor het uiterlijk veelgevraagd is, omdat het personeel al veel omhanden heeft. „Bovendien maakt het de meeste andere bewoners van de woning niet veel uit welke kleren ze aan hebben. Er wordt dus ook veel van het inzicht van het perso neel gevraagd." Ze kaart dit soort dingen aan bij leidinggevenden. „Een groot pluspunt van Ter Ree- de: daar wordt altijd meegedacht om de situatie te verbeteren." T an de Graaf, directeur van het I zorgcentrum Ter Reede in Vlis- I singen, zegt dat de zorg in ver- pleeghuizen altijd beter kan, 'maar het is geen kommer en kwel bij ons'. „De minimale bezetting van één op zes cliënten halen we, maar we moeten niet omlaag gaan door bezuinigingen of wat dan ook. Want dan is het géén op zes." De Graaf zegt dat de verzorgenden wel meer persoonlijk contact met bewoners zouden willen hebben. „Soms ontbreekt het gewoonweg aan tijd om 10 minuten met een cliënt alleen te zijn. Het ligt ook aan het moment van de dag. Als het spitsuur is, lukt het niet. Alle zorg verloopt volgens een bepaal de volgorde. De verzorgers moeten prioriteiten stellen." Hij zegt dat de grootste knelpun ten, die de AbvaKabo verzamelt, zich vast en zeker in de hectische Randstad voordoen. De vergrij zing brengt niet alleen met zich mee dat er 'meer ouderen zijn, maar ook meer dementerenden of wel ouderen met ernstige kwalen'. „De zorg die cliënten nodig heb ben, wordt zwaarder. Het werk is intensiever. We hebben meer han den aan het bed nodig." Ter Reede en het ROC hebben on langs met geld van het Rijk een klasje opgericht. Het bedrag voor de Stichting Werkt voor Ouderen, waar Ter Reede bij hoort, is circa 1 miljoen euro. Leerlingen van de sector verpleging en verzorging van het ROC zijn nu in opleiding en dragen 'al een steentje bij om de werkdruk te verminderen'. Over het punt van kritiek dat be woners met te veel verschillende verzorgenden te maken krijgen, zegt De Graaf: „We werken hier met weinig fulltime krachten, om dat het werken in deze vorm van zorg emotioneel zwaar is. We moe ten schuiven met personeel, maar ook omdat we te maken hebben met vakanties, ziektes en soms zwangerschappen." Het meldpunt voor misstanden in ver pleeghuizen regis treert opvallend veel ellende. Ondanks de vele extra miljoenen die er in deze zorg worden gestoken, gaat het nog steeds slecht Er is wel een groot verschil tussen 'even geen tijd om voor te lezen' en het structureel te laat of gebrek kig verzorgen van bewoners. Het is dus echt niet altijd en overal kommer en kwel. Maar over het algemeen krijgen oude ren in verpleeghuizen te wei nig aandacht Verzorgenden hebben het gevoel dat zij aan de lopende band staan. De men selijke maat is zoek. En de cul tuur deugt niet. Dat blijkt wel uit de angst van werknemers om kritiek te uiten. Verpleeghuisbewoners verdie- ne de beste zorg die Nederland kan bieden. Het is het laatste wat de maatschappij voor deze mensen kan terugdoen. En de verzorgenden moeten de ruim te krijgen om hun werk met liefde en aandacht te doen, in een tempo dat past bij de le vensfase van de bewoners. GRIJPSKERKE - Een vrouw is woens dagavond rond 18.30 uur zwaarge wond geraakt nadat een paard haar in de buik had getrapt. Het in cident deed zich voor aan de Pop- pendamseweg- in Grijpskerke. Er werd een traumahelikopter onge roepen, maar toen bleek dat er geen sprake was van inwendig let sel, is de vrouw per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Jan de Graaf, directeur van Ter Reede in Vlissingen. foto Marcelle Davidse foto Roos Koole/ANP door Frank Balkenende VLISSINGEN-OOST - Een gedeeltelij ke doorstart van de in december failliet gegane aluminiumfabriek van Zalco hangt aan een zijden draadje. Er leek met kopers een overeenkomst op hoofdlijnen, maar de gegadigden voor de ano- defabriek en de gieterij zijn afge haakt. Het doel van die overeen komst was de gehele fabriek inclu sief de erfpacht over te dragen aan de kopers. Havenbedrijf Zeeland Seaports zou als eigenaar van de grond toestemming moeten geven voor splitsing van de erfpacht als de gieterij en anodefabriek zelf standig zouden worden voortge zet. Dat zou erg gecompliceerd worden. De inzet was dan ook ver koop in zijn geheel, maar die is nu tijdens detailonderhandelingen ge strand. De curatoren zullen nu overleggen met Zeeland Seaports (eigenaren grond, tweede hypo theekrechthouder) en de Nationa le Borgmaatschappij (eerste hypo theekrechthouder van de fabriek) over alternatieven. De curatoren hopen dat er zich nog serieuze ge gadigde melden. Het havenbedrijf en de Nationale Borgmaatschappij zullen zich de komende tijd tevens beraden op liquidatie van de fa briek. Aanvankelijk leek een door start nog goede kans te maken. Dat zou voor mogelijk een kwart van de 600 werknemers (480 vas te krachten en 120 inleenkrachten) betekenen dat ze weer aan het werk zouden kunnen. Voordeel Rondreis Andalusië 8 dagen inclusief ontbijt en diner Vertrek: van 26 april t/m 25 oktober garant vertrek in april mei, laatste plaatsen! supervoordelig naar het zuiden van Spanje met o.a. Granada, Córdoba, Seviila en Ronda TIP: boek het voordelige extra excursiepakket met het Alhambra, het Alpujarras-gebergte en stadstour Seviila (incl. entreegelden en gidsen) incl. vlucht, verblijf en NL-sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/38366 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3