Eeuwige tweede kan ook winnen Verdriet om zilver in Waalse Pijl sport 133 Eerste klassieke zege Joaquin Rodriguez; ereplaatsen voor Mollema en Poels Cunego wint twee etappe in Trentino donderdag 19 april 2012 Na twee tweede plaatsen op rij is Joaquin Rodriguez eindelijk de sterkste op de Muur van Hoei. Zijn winst in de Waalse Pijl, na een overtuigende sprint, maakt de renner meteen de te kloppen man voor Luik-Bastenaken-Luik, komende zondag. door Patrick Delait HOEI - Het winnen van grote klas siekers is soms een kwestie van ge duld. Nadat hij de ereplaatsen ja renlang had opgestapeld, was het in de Waalse Pijl eindelijk raak voor Joaquin Rodriguez. Precies op dezelfde plek waar Philippe Gil bert vorig jaar had toegeslagen, schoot de Katoesja-renner gisteren als een pijl uit een boog. Hoezeer Michael Albasini (twee de) en Gilbert (derde) zich ook in spanden, tegen de swingende Spanjaard waren ze niet opgewas sen. „Ik wilde aanvallen op exact dezelfde plek als Gilbert. Even twijfelde ik nog of het niet te vroeg was, maar na de eerste twee beklimmingen van de Muur wist ik dat dit de goede plek was", ont vouwde Rodriguez na de finish zijn tactische plan. Na zijn puike tiende plaats in de Amstel Gold Race klom Rabo-ren- ner Bauke Mollema op de Muur enkele plekken in de hiërarchie. In de laatste tweehonderd meter van de slotklim had de 25-jarige Gro ninger nog zoveel over dat hij op rukte naar de zevende plaats op negen seconden van Rodriguez. Mollema toonde zich daarmee be duidend sterker dan zijn ploegge noten Paul Martens (16e) en Ro bert Gesink (22e). „Het was de be doeling dat ik op de Muur voorin zou zitten in de eerste bochten. Dat lukte niet helemaal, maar op het einde heb ik nog een aantal mannen ingehaald. Ineens had ik nog wat over. Dat is mooi", zei de tevreden Mollema. Vacansoleil-renner Wout Poels be wandelde de omgekeerde weg. De Joaquin Rodriguez is vol ongeloof nadat hij als eerste over de finish gaat in de Waalse Pijl. Limburger was wel goed geplaatst aan de voet van de Muur, maar moest passen toen Philippe Gil bert het tempo opschroefde. Poels, die van de Waalse Pijl een hoofd doel had gemaakt, finishte op kor te afstand van Mollema als vijftien de. Hoewel hij vooraf op een top tienklassering had gerekend, kon de Limburger goed leven met zijn prestatie. „Ik had veel betere be nen dan in de Amstel Gold Race. De hele dag heb ik attent voorin gereden, maar toen ze op de slot foto Yves Logghe/AP klim gingen versnellen, kon ik niet mee. De mannen die voor me za ten waren gewoon sterker dan ik. Heel simpel." Tegen Joaquin Rodriguez hadden de twee jonge Nederlanders hoe dan ook geen kans gemaakt. Op zijn favoriete terrein rekende 'Puri- to'voorgoed af met het imago van eeuwige tweede. Profileert de 31-ja- rige klimmer zich in etappekoer sen al enige tijd als rittenkaper, in de klassiekers viste hij tot gisteren altijd achter het net. In de Waalse Pijl werd hij eerder gedwars boomd door Cadel Evans (2010) en Philippe Gilbert (2011). Laatstgenoemde was hem vorig jaar ook te snel af in de Amstel Gold Race. Ook in Luik-Bastena ken-Luik (2009) werd Rodriguez al een keer tweede De droom dat hij al zijn ereplaatsen op een mooie dag kon inruilen voor een grote overwinning werd in de 98ste editie van de Waalse Pijl be waarheid. „Voor mij is deze zege enorm belangrijk. In de Formule '1 wordt een derde of een vierde plek ook gevierd, maar in de wie lersport tellen alleen overwinnin gen", zei Rodriguez, die pas echt doorbrak toen hij Caisse d'Eparg- ne in 2010 verruilde voor Katoes- ha. „Bij mijn vorige ploeg moest ik in dit soort wedstrijden altijd voor kopman Alejandro Valverde werken. Nu ben ik zelf de kop man." Dat Rodriguez pas op zijn 31e wordt beloond, zegt iets over de rijpheid en ervaring die nodig zijn om uit te groeien tot een klassieke winnaar. Niet toevallig zijn het dit seizoen bijna louter dertigplussers die toeslaan. Na Simon Gerrans (31, Milaan-Sanremo), Tom Boo- nen (31, Gent-Wevelgem, Ronde van Vlaanderen en Parijs-Rou- baix) en Enrico Gasparotto (30, Amstel Gold Race) is Joaquin Ro driguez de volgende in de rij. De overmacht waarmee Rodrigu ez op de Muur van Hoei excelleer de, deed Wout Poels beseffen dat geduld een schone zaak is. „Op dit terrein is Rodriguez een klasse apart. Ik hoop dat ik in de toe komst kan toewerken naar zijn ni veau." Ook Mollema gaf aan dat hij in de finale nog ervaring miste. „Maar om later een betere uitslag te kun nen rijden, is het goed om dit een keer meegemaakt te hebben." door Geert Langendorff HOEI - Door een misrekening ein digde Marianne Vos als tweede in de Waalse Pijl, achter de Ameri kaanse Evelyn Stevens. Het zilver brandde als zuur op haar gemoed. Gebogen over haar stuur hield Ma rianne Vos stil tegen een drang hek, luttele meters voorbij de fi nish op de Muur van Hoei. Toen een verzorger van Rabobank zich over haar ontfermde, het ze haar tranen de vrije loop. Diep teleurge steld was ze over het verloop van de Waalse Pijl, waarin de viervou dig winnares als tweede over de streep kwam, op vier tellen van de Amerikaanse Evelyn Stevens. In een rechte lijn reed Vos vervol gens naar de ploegcamper, even verderop. De deur sloeg ze met een klap achter zich dicht. Een maal buiten, bijna een kwartier la ter, stond haar gezicht nog steeds op onweer. Op weg naar de do pingcontrole vertelde ze in enkele afgemeten zinnen, wat iedereen al wist. Verliezen in een wedstrijd die ze rekent tot haar domein, deed pijn. „Dit blijft nog wel even nadreunen." Haar vlammende blik en niets ver hullende lichaamstaal kwamen voor haar team niet als een verras sing. Zelfs de kat, in de camper van haar ouders genietend van het zonnetje, verroerde geen vin, toen Vos wat later weinig opgewekt het trapje opliep. Iedereen laat haar rustig bijkomen, als ze vol zelfver wijt de vloer met zichzelf aan veegt. Gisteren had ze daar, zo merkte ploegleider Jeroen Blijle- vens fijntjes op, alle reden toe. „Als ze het zakelijker had ge speeld, had er meer ingezeten", stelde hij. Blijlevens doelde op het beulswerk dat Vos verrichtte, met Stevens in haar wiel. „Die reed ach ter Marianne, met een ploegmaat, en deed niets. Terecht. Vervolgens demarreerde ze te vroeg op de Muur. De apparatuur werkte ook niet mee. De oortjes deden het niet meer. Ik kon haar verstaan, maar zij mij niet. Als ik haar had kunnen bereiken, was het mis schien niet zo ver gekomen." Anders dan Vos vond Blijlevens de uitslag geen drama. Met het oog op de Olympische Spelen en het WK in eigen land kon een tegen valler volgens hem geen kwaad. Niet om haar gretig te houden. Dat vormt bij Vos nooit een pro bleem. Maar om haar te laten voe len, dat de concurrentie niet stil staat. Haar verdriet snapte Blijle vens overigens goed, gezien de enorme honger van zijn renster. „Als ze niet wint, is ze teleurge steld." Het contrast met de overige 'verlie zers' was niettemin groot. Linda Villumsen-Serup uit Nieuw-Zee- land, die als derde over de meet kwam, en de Nederlandse Lucinda Brand (vierde) kwamen opgeto gen boven, evenals ploeggenote Annemiek van Vleuten (dertien de). „Maar Marianne", zo doseerde Blijlevens, „verschijnt anders aan de start. Ze was favoriete. Iedereen lette op haar en verwachtte dat ze weer won. Die druk legde ze zich zelf ook op." Winnares Evelyn Stevens. SANT'ORSOLA TERME - De Italiaan se wielrenner Damiano Cunego heeft woensdag de tweede etappe van de Ronde van Trentino gewon nen. De renner van Lampre ver sloeg na een rit over 152 kilometer tussen Mori en Sant'Orsola Terme de Colombiaan Carlos Betancur en de Tsjech Roman Kreuziger in een sprint. De Zwitser Mathias Frank nam de leiderstrui over van zijn Ameri kaanse ploeggenoot Taylor Phin- ney. Margot Vliegenthart treedt te rug als voorzitter van de raad van commissarissen van de Rabo Wie lerploegen. Vliegenthart was voor zitter van de rvc en wordt in die functie opgevolgd door reeds zit tend lid Cees Vervoorn. Voormalig staatssecretaris Vliegenthart had aangegeven geen nieuwe termijn te ambiëren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33