Baukje Doedée: 'In de Omloop van Borsele wint nooit de gelukkigste' 321 sport Nicole Cooke Laura Trott Giorgia Bronzini Kirsten Wild donderdag 19 april 2012 29e Omloop van Borsele Felix Binicewicz bron Barry van der Hooft foto's ANP Hoewel ze pas negentien jaar oud is, heeft Laura Trott al indrukwekkende zeges achter haar naam staan. En dan met name op de baan. Trott, die in 2010 de Omloop van Borsele bij de junioren won, mag zich wereld- en Europees kampioene teamach tervolging (2011 en 2012) noemen. In Melbourne werd ze onlangs ook wereld kampioene op het onderdeel omnium. Haar oudere zus Emma (22) verschijnt dit weekend ook aan de start in 's-Heerenhoek. De naam van de renster uit Zwolle is onlosmakelijk verbonden met de Omloop van Borsele. Wild (29) schreef de laatste vier edities op haar naam en gaat ook bij de editie van 2012 weer als één van de topfavorie ten van start. De renster van AA Drink-Leontien.nl is ook Nederlands kampioen op de baan (omnium) en heeft zich op dat onderdeel al geplaatst voorde Olympische Spelen in Londen. De kans is groot dat ze daar ook de wegwedstrijd rijdt. Net als dit weekend in Zeeland. In 2008 zorgde Nicole Cooke voor een primeur. De wielrenster uit Wales slaagde er als eerste vrouw in om in één jaar zowel wereldkampioene als olympisch kampioene op de weg te worden. Na de Spelen in Peking kwam ze echter in een neerwaartse spiraal terecht. „Ik dacht dat ik onoverwinnelijk was, dat er niets mis kon gaan", zei de 29-jarige Cooke over die periode. „Ik heb mezelf in die periode heel goed leren kennen." Eerder deze maand won ze een etappe in de EnergiewachtTour in het Groningse Slochteren. Dat kunststukje wil ze op Zeeuwse bodem graag herhalen. De 28-jarige wereldkampioene is geboren in Piacenza en rijdt voor Diadora-Pasta Zara. Nadat ze in 2010 tijdens het WK in Melbourne net voor de finishlijn Marianne Vos passeerde, wist ze de Nederlandse topfavoriete een jaar later in Kopenha gen opnieuw naar de tweede plek te verwijzen. Bronzini is er dit seizoen nog niet in geslaagd een wedstrijd te winnen. In de Drentse 8 Van Dwingeloo was ze er het dichtst bij. Bronzini eindigde daar op de tweede plaats. Net voor... Marianne Vos. De organisatie van de 29e EPZ Omloop van Borsele is erin geslaagd een sterk deelnemersveld samen te stellen bij de elite-vrouwen. Het is dat Marianne Vos heeft besloten alleen morgen bij de tijdrit in actie te komen, anders zou zaterdag de gehele topvier van het laatste WK aan de start verschijnen. In Kopenhagen hield Giorgia Bronzini in september Vos, de Duitse Ina Yoko Teutenberg en de Britse Nicole Cooke achter zich. We richten de spotlights op vier favorieten voor de zege in de wegwedstrijd. Programma De 29e editie van de EPZ Omloop van Borsele begint vrijdag met twee tijdritten. De junior-vrouwen bijten het spits af, daarna is het de beurt aan de elite-vrouwen. Het programma van het gehele weekend ziet er als volgt uit: VRIJDAG 1730 uur: tijdrit junior-vrouwen (11,5 kilometer) 1930-19.45 uur: tijdrit elite-vrou wen (18 kilometer) ZATERDAG 10.00 uur: etappe junior-vrouwen (72 kilometer) 1330 uur: etappe elite-vrouwen (120 kilometer) 17.45 uur: tijdrit junioren (18 kilo meter) 18.30 uur: tijdrit beloften (36 kilo meter) ZONDAG 11.00 uur: etappe junior-vrouwen (72 kilometer) 15.00 uur: etappe junioren (120 kilometer) Start en aankomst telkens aan de Kuipersdijk in 's-Heerenhoek. door René van Stee DRIEWEGEN - Met een zege van Joukje Braam in Waddinxveen en een derde plaats van diezelfde ren ster in Oploo staat de Zeeuwse vrouwenwielerformatie van Team Nutswerk er veel beter voor dan vorig jaar rond deze tijd. „In de breedte zijn we sterker geworden. Ook de moraal binnen de ploeg is goed", blikt Baukje Doedée dan ook met optimisme vooruit op de 29e EPZ Omloop van Borsele. De 35-jarige renster uit Driewegen heeft echter niet de illusie dat zij en haar ploeggenotes de absolute wereldtoppers in de koers het vuur na aan de schenen zullen leg gen. „We rijden als clubteam tus sen de profs. Dat is te hoog gegre pen. Maar het is wel de bedoeling om ons op een positieve manier in de kijker te rijden. Door keihard te werken en door niet zo maar mee te rijden." Die opdracht krijgen de rensters ook mee van ploegleider Fonny Kint. Hij hoopt dat er onvermoede krachten bij zijn pupillen losko men, omdat zij zaterdag min of meer een thuiswedstrijd rijden. „Het ligt er natuurlijk aan hoe de koers verloopt, maar meezitten in vroege ontsnappingen is bijvoor beeld wel de bedoeling. In de fina le komen we waarschijnlijk tekort. Daarom moet je jezelf eerder in de koers laten zien", legt hij uit. Baukje Doedée, de nestor van Team Nutswerk, bewaart goede herinneringen aan de koers in en rond 's-Heerenhoek. Zo reed zij in 2009 naar een fraaie 23e plaats. In typisch Zeeuws weer met veel wind, waardoor de wedstrijd al snel op zijn kant ging. „Dergelijke omstandigheden liggen me. En daar hoop ik dit keer weer op. Ook de rest van de ploeg trou wens. De meiden houden van zwa re omstandigheden. Het is dan wel zaak om attent te zijn, want voor je het weet is je koers zo maar voorbij. De rensters uit het buiten land die geen waaierkoersen ge wend zijn, zou dit wel eens kun nen opbreken. Maar nogmaals, dit geeft geen garantie dat je dan voor in meedoet. Dan moet je echt een super-superdag hebben. In de Om loop wint ook nooit de gelukkig ste, maar altijd één van de aller sterkste rensters." Net als haar ploeggenotes begint Doedée morgen aan de tijdrit van de EPZ Omloop van Borsele. Die discipline is in Nederland nog een ondergeschoven kindje. Met het oog op de Olympische Spelen en WK's wil wielerbond KNWU hier de komende jaren meer werk van maken. Doedée juicht die ontwik keling toe. „In principe is elk onderdeel van de wielersport belangrijk. Zeker als er grote titels mee vallen te ver dienen. Het is niet meer dan lo gisch dat Nederland op termijn als tijdritnatie een woordje wenst mee te spreken." Team Nutswerk bestaat uit Joukje Braam (Dordrecht), Iris van der Stelt (Numansdorp), Henriëtte Woering (Rozenburg), Christel Janssen (Meliskerke), Iris Klok (Rockanje) en Baukje Doedée (Driewegen). De overige Zeeuwse inbreng komt van Birgit Lavrijssen (Wemeldin- ge, Sengers), Agnieta Francke (Kou- el ekerke, Jan van Arckel).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32