Broers verslingerd aan de wegracerij 301 sport Kans voor De Vries onder de lat bij Wolves Gert en Max van Schoonhoven zitten in talentenklasjes KNMV opengolfdag.nl s üaïl leek Kom gratis kennismaken met golf op de Nationale Open Golfdag! donderdag 19 april 2012 Max van Schoonhoven (14) in voorbereiding op de NSF Cup. wolverhampton - Doms de Vries krijgt de komende weken de kans zich te bewijzen in de Premier Lea gue. De Nederlandse doelman staat voorlopig onder de lat bij Wolverhampton Wanderers om dat eerste keus Wayne Hennessey een zware knieblessure heeft opge lopen. De Welshman staat daar door een halfjaar aan de kant. De Vries maakt zondag tegen Man chester City zijn debuut in de Pre mier League voor de Wolves, die degradatie alleen in theorie nog kunnen voorkomen. De 31-jarige doelman verruilde vorig jaar Swan sea City voor Wolverhampton. Hij speelde vijf bekerwedstrijden voor zijn nieuwe club, waarin hij drie keer 'de nul hield'. De medische staf van Hambur ger SV moest woensdag tijdens de training overuren draaien. Trainer Thorsten Fink zag de ene na de an dere speler geblesseerd op de grond vallen en besloot vervolgens de oefensessie vroegtijdig te sta ken. Jeffrey Bruma was er ogen schijnlijk het ergste aan toe. De Ne derlandse verdediger kreeg een tik op zijn knie en werd met een golf karretje van het veld gereden. Uit eerste onderzoek bleek de scha de mee te vallen. Een kneuzing, zo concludeerde de medische staf. Fink had de overige spelers toen al van het veld gestuurd uit angst voor meer schade. „Het risico op blessures was mij te groot", brom de de coach. FC Utrecht heeft zich voor vol gend seizoen versterkt met Rob- bin Ruiter. De 25-jarige doelman komt over van FC Volendam, waar voor hij sinds 2009 speelt. Ruiter stond in de belangstelling van di verse clubs uit binnen- en buiten land. De 25-jarige Amsterdammer doorliep de jeugdopleiding van Vo lendam en is de laatste jaren eerste keeper bij de club uit de Jupiler League. FC Utrecht kampt dit sei zoen mede door blessures met veel problemen onder de lat. Rui ter neemt de plek over van huur ling Roberto 'Junior' Fernandez. Als het aan Zakaria Labyad ligt, voetbalt hij vanaf volgend seizoen voor Sporting Portugal. Voor de negentienjarige middenvelder van PSV ligt in Lissabon een contract voor vijf jaar klaar. Labyad is on derwerp van een soap die al maan den duurt. Het talent uit de eigen opleiding staat formeel tot de zomer van 2014 onder contract bij PSV. De eredivisieclub lichtte onlangs een optie in de verbintenis met La byad, waardoor hij langer vastligt. Volgens de Marokkaanse jeugdin- ternational is die optie echter niet rechtsgeldig. PSV, dat Labyad een nieuw con tract heeft voorgesteld, is nog met de middenvelder in gesprek. De speler heeft naar eigen zeggen ech ter al gekozen voor S porting. Begeleid door onder anderen Arie Molenaar en Joey Litjens zetten de Kamperlandse broers Gert en Max van Schoonhoven hun eerste stappen in de wegra cerij. Beide talenten, vijftien en veertien jaar oud, hebben veel voor de sport over en hopen er ver in te komen. Maar er is nie mand die zegt dat ze dat moe ten. „We worden niet gepusht. Niet door onze ouders en ook niet door de bond." door Roeland van Vliet kamperland - Aan de keukentafel in huize-Van Schoonhoven wordt door de broers Gert en Max al pro fessioneel gesproken over 'goede lijnen rijden', 'laat remmen' en 'een knietje aan de grond in 'de bochten'. De twee stralen hele maal als ze over de wegracerij pra ten. „Je krijgt echt een adrenaline- kick als je midden in een wed strijd zit", vertelt de oudste. „Dat is zó mooi." De appels zijn in dit Kamperland- se geval niet ver van de boom ge vallen. Adrie, de vader van de twee jongens, maakte zeifin de ja ren tachtig en negentig naam in de sport. Hij behoorde toen tot de top van Nederland. Vanzelfspre kend vindt hij het mooi om te zien dat zijn zoons ook interesse hebben in het wegracen, maar hij heeft ze nooit die kant op ge duwd. „Je ziet ouders die het heel erg stimuleren. Je hebt kinderen die op hun vijfde al op een minibi- ke worden gezet. Ik heb echt ge wacht tot het uit Gert en Max zelf kwam." Gert raakte als eerste enthousiast. Toen hij vorig jaar in het tijd schrift Mot073 las dat je je kon in schrijven voor de NSF Cup, een wedstrijdencyclus voor tien- tot veertienjarigen, deed hij dat. Hij ging met succes op sollicitatiege sprek bij oud-Grand Prixcoureur Arie Molenaar, de initiatiefnemer van de NSF Cup, en kwam ook door de praktijktest heen. Vervol gens reed hij een seizoen lang mee in het talentenklasje van de KNMV. „Ik weet nog wel dat ik bij mijn eerste wedstrijd in Lelystad door de andere coureurs op een ronde werd gezet. Die gingen zo hard, daar schrok ik wel van. Maar je leert heel snel, hoor." In de NSF Cup rijdt iedereen op dezelfde motor. En de jonge cou reurs hoeven per seizoen slechts duizend euro zelf in te leggen. Hierdoor is het laagdrempelig. „Het gaat niet om de portemon nee van de ouders, maar om het ta lent van het kind", legt Adrie uit. „Het is de KNMV er veel aan gele gen om weer goede wegracers te krijgen in de toekomst. Daarom is er zoiets als de NSF Cup. Maar de jongens wordt geen druk opge legd. De begeleiding door ervaren coureurs als Arie Molenaar en Joey Litjens is heel goed. Ze pakken het met de kinderen rustig aan." Gert gooide zichzelf in 2011 in het diepe. De coureur die inmiddels naar de Yamaha 125R Cup is gepro moveerd, wist nog niet eens hoe je moest schakelen en begon derhal ve vanaf nul. Zijn broer Max, die nu veertien is en onlangs slaagde voor het toelatingsexamen voor de NSF Cup, heeft een betere basis. Hij heeft al vele trainingsmeters ge maakt, onder meer in Assen en Lil le. „Als ik samen met Gert train, gaat hij voorop. Dan rijdt hij een lijn en volg ik hem." Voor Gert is het seizoen al be gonnen. Hij heeft twee races ge had. Bij de eerste in Berghem zat het een maand geleden direct te gen. Tijdens de vrijdagavondtrai- ning kwam hij hard ten val en bles seerde hij zijn pols. In het zieken huis werden foto's gemaakt, maar daar werd tot ieders opluchting geen breuk op geconstateerd. „An ders was het al meteen einde sei zoen geweest", aldus Adrie. Maar toch ging er gips om Gerts onder arm en dus leek hij in elk geval zijn eerste wedstrijd te kunnen ver geten. Maar de volgende ochtend besloot de racefamilie het gips eraf te knippen, zodat Gert toch in Berghem kon meedoen. Hij werd er in de eerste manche achtste en in de tweede omloop negende. Gert: „Daarna hebben we het gips er weer omheen gedaan. En toen we een week later weer foto's lie ten maken, bleek dat m'n pols slechts zwaar gekneusd was." Adrie: „Het was misschien niet heel verstandig wat we deden, maar achteraf gezien kon het wei nig kwaad." Vorige week maandag had Gert meer succes. De debutant in de Yamaha 125R Cup won op die re genachtige tweede paasdag één van de twee manches in Brakel. Adrie: „Ondanks die buien reed hij heel soepel, heel ontspannen." Gert: „Ik was heel zelfverzekerd en zeker niet bang om onderuit te gaan." Oud-topcoureur Wilco Zeelenberg is ambassadeur van de Yamaha 125R Cup. Hij is één van de routi niers die jongens als Gert op de voet volgen. Hij zal tijdens trainin gen en races zijn gezicht laten zien en de rijders voorzien van tips. „En aan het einde van het seizoen mag de nummer één in het klasse ment met hem mee naar de GP van Valencia", weet de vijftienjari ge Kamperlanden „Of ik daar kans op maak? Nou, dat weet ik niet. Maar ik wil wel proberen in de top vijf te eindigen." Zowel Gert als Max haalt op de rechte stukken van de circuits snel heden van boven de 100 km/u. Dat de sport niet geheel ongevaar lijk is, beseffen ze allebei. „Het hoort bij de sport", vindt Max. Maar zowel hij als zijn broer kan zich goed concentreren. „We voet ballen ook allebei bij Bevelanders. Dat is heel anders. Voetbal is heel fysiek, terwijl het wegracen meer een mentale sport is. Je moet de hele tijd heel goed opletten." Adrie: „Beide jongens zijn na race weekend helemaal bekaf, maar wel op een positieve manier. Ze ha len er veel energie uit voor de rest van de week." Zaterdag 21 april, van 12.00-17.00 uur FunFactory: golffor kids (van 6 - 16jaar) Clinic by golfprofessionals (met of zonder golfervaring) Greenkeepingtour (alles over baanonderhoud) Sla een hole in one op de PZC-hole 12 op de grote baan! 15.00 uur: HighTee met kans op gratis golfen t/m 31-12-2012! ledereen is van harte welkom! Voor het complete programma kijkt u op www.goesegolf.nl Krukweg 31 4465 BH Goes 0113 - 229 557 www.goesegolf.nf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30