100 Chelsea zorgt voor een stunt 28 [sport Wie wordt de linksback van Oranje op het EK? Lasse Schone wordt de 21e Deen bij Ajax donderdag 19 april 2012 door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Je zou het door het bloedstollende verloop in de eredi visie haast vergeten, maar over een kleine maand begint Oranje in Hoenderloo aan de voorbereiding op het EK. Het goede nieuws voor bondscoach Bert van Marwijk is dat Wesley Sneijder en Ibrahim Af- ellay eindelijk klaar lijken te zijn voor een rentree. Maar er zijn ook zorgen, want wie wordt er straks de linksback van het Nederlands elftal? De schaarste die er al was op die plek, is door de blessure van Erik Pieters uitgegroeid tot een grote leegte. Dat het wegvallen van Pieters de bondscoach meteen grote proble men bezorgt, is tekenend voor de nijpende situatie links achterin. Van Marwijk mag dan voortdu rend zijn tevredenheid uitspreken over de PSV'er, aan zijn opstellen in Oranje kleeft toch altijd het stempel van een noodgreep, om dat het opleidingsland Nederland er maar niet in slaagt fatsoenlijke linksbacks af te leveren. Pieters mist het meedogenloze van een rasverdediger en voor een interna tional is hij in de matige eredivisie opvallend vaak betrokken bij een tegengoal. Het was ook niet voor niets dat hij voor zijn eerste grote blessure dit seizoen al op de wip zat bij PSV. Maar ook na zijn terug keer heeft hij nog niet kunnen im poneren. In de bekerfinale, zijn eerste grote test sinds maanden, was hij zelfs met afstand de zwak ste speler aan PSV-zijde. Inmiddels is Pieters weer gebles seerd en doemt de vraag op: haalt hij het EK eigenlijk wel? En zo ja, in welke conditie is hij dan na maanden geblesseerd te zijn ge weest? Van Marwijk stelt zich die vragen ook, maar tegelijkertijd worstelt hij met het dilemma: wie dan wel? Terwijl de alternatieven voorin zich bij bosjes aandienen, is een gedegen linkervleugelverde diger in dit land met geen lamp te vinden. In de laatste interland van Oranje tegen Engeland stond Stijn Schaars na rust linksachter, maar De goal van Drogba was de hon derdste van Chelsea in thuiswedstrij den van de Champions League. op het EK zal Van Marwijk hem weer inschalen als middenvelder. Edson Braafheid? Die viel tegen Duitsland genadeloos door de mand en is bij zijn club Hoffen- heim geen vaste waarde meer. De kans dat hij meegaat naar het EK is nihil. Vumon Anita? Die komt als linksback tekort en heeft zich bij Ajax de laatste maanden juist sterk ontwikkeld als defensieve middenvelder. In de praatprogram ma's op tv kwam deze week zelfs de naam van Alexander Buttner langs. Een talentvolle speler, dat ze ker, maar nog lang geen internatio nal uiteraard. De beste linksback van de eredivisie speelt bij AZ, maar die speelt niet met, maar straks tegen Oranje op het EK, de Deen Simon Poulsen. Kijk naar de rest van de top van de competitie en de problemen wor den direct zichtbaar. Ajax wordt kampioen met Daley Blind op links, Feyenoord doet het met de jeugdige Bruno Martins Indi, FC Twente met de rechtspoot Dwight Tiendalli en Michel Breuer is blijk baar het beste wat Heerenveen te bieden heeft. Daarom zou het zomaar kunnen dat Van Marwijk toch weer uit komt bij Urby Emanuelson. Die leek afgeschreven te zijn voor die functie, omdat hij in het verleden meerdere keren heeft bewezen dat hij voor een verdediger te veel dro mer en te weinig killer is. Wat voor Emanuelson pleit is dat hij bij AC Milan volwassener is gewor den en dat hij zich de komende weken bij zijn club ook op de linksback-positie moet richten. Is er verder dan helemaal niets po sitiefs te melden? Ja, toch wel. Het toeval wil dat Pieters de komende jaren waarschijnlijk nog de meeste concurrentie gaat krijgen van een ploeggenoot, want van alle opties heeft de tiener Jetro Willems de meeste mogelijkheden. Willems heeft het talent om international te worden, maar voor een rol op het EK is het nog veel te vroeg. En dus moet Van Marwijk hopen op het snelle herstel van Pieters, een speler die in normale doen nota bene al een twijfelaar is. Chelsea verslaat titelverdediger Barcelona in de eerste wedstrijd van de halve finales in de Cham pions League. De Engelse ploeg wint in Londen fortuinlijk met 1-0 dankzij een doelpunt van Di- dier Drogba. De return is volgen de week dinsdag in Camp Nou. door Wilber Hack den haag - Barcelona speelt het mooiste voetbal ter wereld. Toch kan de ploeg binnen zes dagen de twee belangrijkste prijzen van het seizoen verspelen. Zowel tegen Real Madrid in de competitie als in de Champions League tegen Chelsea is Barcelona in de rol van achtervolger gedrongen. De Lon- dense dub won woensdagavond de eerste confrontatie in eigen huis met 1-0. Nederlagen in Getafe, Osasuna en Londen - de enige verliespartijen Karakteristiek Chelsea-Barcelona 1-0 (1-0). 45. Drogba 1-0. Scheidsrechter: Felix Brych (Dui). Gele kaart: Ramires, Drogba, Pedro, Busquets. Aantal toeschouwers: 41.000 Chelsea: Cech: Ivanovic, Cahill, Ter ry, Cole; Lampard, Mikel, Ramires (88. Bosingwa), Meireles; Mata (74. Kalou), Drogba. Barcelona: Valdes: Alves, Masche- rano, Puyol, Adriano; Busquets, Xa- vi (87. Cuenca), Iniesta; Fabregas (78. Thiago), Alexis Sanchez (66. Pedro) en Messi. in 63 duels - kunnen het seizoen van zijn glans ontdoen. Het is niet te verwachten dat Chelsea over zes dagen in Camp Nou een ande re speelwijze zal hanteren. Barcelo na had er woensdagavond de han den vol aan, al zorgde Puyol in de slotfase met een achterwaartse kopbal nog bijna voor de gelijkma ker. Met een flitsende reactie stel de doelman Peter Cech de prachti ge uitgangsstelling voor de return veilig. In extra tijd stond de paal een treffer van invaller Pedro in de weg. Pep Guardiola voetbalt met Barce lona niet graag tegen Chelsea. Het was de elfde keer dat beide ploe gen elkaar in de Champions Lea gue tegenkwamen. De man, die ge passioneerd is door balbezit en po sitionering, zag Chelsea niet zel den dat spelletje ontregelen. Drie jaar geleden leidde dat al bijna tot uitschakeling in de halve finale. Een late treffer van Iniesta en een niet geziene handsbal leidden tot enorme woede bij Chelsea. Dat schreeuwde om wraak. Roberto di Matteo, die in maart het roer bij Chelsea van Andre Vil las-Boas overnam, is eigenlijk een tegenpool van de Spaanse coach. Hij staakte de vernieuwingsdrift die zijn voorganger had ingezet en appelleerde aan het eergevoel van de eerder muitende Londense vete ranen. John Terry, Frank Lampard en Didier Drogba kregen hun ba sisplaats terug. Sindsdien is Chelsea aan een op mars bezig. De ploeg heeft nog ujt- zicht op een plaats in de top vier van de Premier League en plaatste zich al voor de finale van de FA Cup. Met voetbal, dat al even wei nig spectaculair oogt als de voor gaande jaren. Maar niemand maakt er zich druk om nu er weer resultaat geboekt wordt. Op Stamford Bridge liet Chelsea het balbezit aan Barcelona. De eer ste minuten waren illustratief. Pas na ruim anderhalve minuut kre gen de Londenaren de bal voor het eerst in het vizier. De compac te speelwijze had tot gevolg dat AMSTERDAM - Ajax heeft zich voor het volgende seizoen versterkt met middenvelder Lasse Schone. De 25-jarige Deen ondertekende woensdag in de Arena een con tract voor drie jaar bij de Amster damse club. Hij stapt komende zo mer transfervrij over van NEC. Bij die club speelde hij sinds medio 2008. Zijn contract in Nijmegen loopt dit seizoen af Schone is de 21e Deen die bij Ajax gaat voetballen. „Ik kom in een mooi rijtje", erkende hij voordat hij een rondleiding door het sta dion van Ajax kreeg. „Als je terug denkt welke grote Denen hier alle maal hebben gespeeld. Prachtig dat ik nu bij dezelfde club als Mi chael Laudrup kom te spelen. Hij is mijn grote voorbeeld." Schone, die bij veel clubs in de be langstelling stond, speelde in Dene marken in de jeugd van Lyngby IF. Op zestienjarige leeftijd vond hij onderdak bij sc Heerenveen waar hij een jaar bleef. Daarna kwam hij twee seizoenen uit voor De Graafschap voordat hij naar NEC verhuisde. Schone speelde tot dus ver acht keer voor de nationale ploeg. Met Nicolai Boilesen, Christian Eriksen en Viktor Fischer heeft Ajax momenteel al drie Denen on der contract staan. „Lasse past per fect in onze filosofie", liet trainer Frank de Boer op de website van Ajax weten. „Hij is een creatieve speler die zowel kan scoren als as sists kan geven. Van dat soort spe lers houden we bij Ajax. Hij zal de concurrentie met de andere mid denvelders moeten aangaan." Ajax probeert ook nog verdediger Niklas Moisander (AZ) en aanval ler Luciano Narsingh (sc Heeren veen) te contracteren. Ricky van Wolfswinkel viert een treffer in het duel met FC Zürich. foto Jose Sena Goulao/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28