Zandbank in Haringvliet wint Award 26 Fietsen promoten i4h 261 zeeland Klanten coffeeshops terughoudend met aanvraag lidmaatschap Een niet te missen Kamerdebat waarvan de uitkomst al vast staat Mogelijke oplossing voor strand van Renesse Delta Water Award Beste/slechtste fietspad donderdag 19 april 2012 Het idee om een eiland/zand bank in de monding van het Haringvliet aan te leggen heeft de tweede Delta Water Award gewonnen. Dat is gisteren op Neeltje Jans bekendgemaakt door Delta commissaris Wim Kuijken. door René Schrier NEELTJE JANS - Het project Balance Island kan kan een nieuw export product van Nederland worden. Die voorspelling deed Wim Kuij ken bij de bekendmaking van de winnaar van de Delta Water Award. Het idee komt neer op verhoging, vergroting en uitbreiding van be staande zandbanken voor het Ha ringvliet. Daarmee wordt een drempel gevormd die er voor moet zorgen dat er minder zout water het Haringvliet binnen dringt en dat het zoute water min der ver stroomopwaarts komt. Zo wordt verzilting van het omringen de land tegengegaan, wordt natuur ontwikkeling in het Haringvliet be vorderd en ook de vismigratie kan er van profiteren. In Zeeland is ook nog een prima plek voor het idee aanwezig, name lijk voor het strand van Renesse gaf een zeer tevreden leider van het Balance Island-team - Sander de Rooij - aan. Op het strand van Renesse staat een grote recreatie druk en het wordt steeds kleiner. Daar kan wat aan gedaan worden door er een zandbank voor te leg gen. Dat leidt dan weer tot aanwas van het strand en die ontwikke ling komt de veiligheid ten goede. Het team van het winnende pro ject kreeg 15.000 euro en een reis naar de delta van New Orleans aangeboden. Tweede werd het project Dutch Water Mining, dat neerkomt op oogsten van algen voor de win ning van fosfaat. Op die manier kan bijvoorbeeld in het Volkerak/Zoommeer de giftige blauwalg bestreden worden. Op de derde plaats kwam het pro ject de Kreek teRug. Een idee om bestaande zoetwaterbellen onder Zeeuwse kreekruggen te vergroten en op die manier de zoetwater- voorraad voor vooral de tuinbouw te vergroten. Dat plan oogstte ook veel waardering, maar een nadeel is volgens jury-voorzitter Kuijken dat het pas na dertig jaar de groot ste opbrengst oplevert. Toch is het niet ondenkbaar dat een dergelijk project tussen Kapelle en Wemel- dinge wordt uitgevoerd. Kuijken gaf aan dat alle vijf geno mineerde projecten eigenlijk win naars zijn omdat ze alle veel reali teit bevatten en echt uitgevoerd kunnen worden. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs beloofde dat er over 2 jaar weer een Delta Water Award is. Bekijk de video op www.pzc.nl/video MIDDELBURG - Softdrugsgebruikers in Zeeland staan nog niet te sprin gen om lid te worden van een coffeeshop in hun omgeving. En dat baart de shophouders zorgen. Bij een achterblijvend ledental komt hun exploitatie onder druk te staan, geven ze aan. Voor de rechtbank in Den Haag diende woensdag een kort geding dat negentien coffeeshophouders tegen de Staat had aangespannen. Ze willen invoering van de wiet- pas voorkomen. Minister Ivo Op stelten wil de clubpas op 1 mei in troduceren in Zeeland, Brabant en Limburg. Vanaf 1 januari moet de maatregel landelijk gelden. Door van coffeeshops besloten clubs met maximaal 2000 leden te maken, denkt de overheid de over last van drugstoerisme te kunnen tegengaan. Alleen inwoners van Nederland mogen lid worden. Vol gens de shophouders maakt de overheid zich zo schuldig aan dis criminatie. Hun raadslieden be toogden voor de rechtbank dat er in veel plaatsen geen drugstoeris me is en de shops vooral lokale ge bruikers bedienen. De rechtbank doet 27 april uitspraak De maatregel zal leiden tot illegale straathandel, voorzien de tegen standers van dit beleid. De drem pel om lid te worden, is voor veel huidige klanten net te hoog, ver klaart een Zeeuwse coffeeshophou der de terughoudendheid. „Ik heb zelf nog maar een paar honderd aanmeldingen binnen. Dat kan met de thuissituatie te maken heb ben of dat ze niet willen dat de po litie bij een heel andere controle zo'n pasje in hun portemonnee vindt. Ook is er angst dat onze ad ministratie wordt gekraakt." Gele genheidsblowers lopen straks te gen een dichte deur aan. >,Leuk voor de straatdealers!" reacties en foto's zijn binnengeko men op het verzoek om ervaringen over Zeeuwse fietspaden te delen. In de maand april zet de PZC de Zeeuwse fietspaden in de schijnwerpers. Lezers wordt gevraagd de beste of slechtste fietspaden door te geven. Vandaag laat de Fietsersbond er zijn licht over schijnen. door René Schrier De Zeeuwse overhe den zouden veel meer aan het promo ten van de fiets moe ten en kunnen doen. Je ziet in Zeeland wel eens uitschieters en dingen die goed gaan, maar er kan ook nog wel het een en ander verbeterd worden. Toch zijn voorzitter jaap van Vel- zen en secretaris/penningmeester Flip Nieuwenhuize van de Fietsers bond afdeling Zeeland niet onte vreden over de gang van zaken in Zeeland. De fietsersbond wordt ge zien als een serieuze gesprekspart ner van bijvoorbeeld overheden als het gaat over de aanleg van in frastructuur. „Het duurt wel eens even, maar op den duur is het wel zo dat de aanhouder wint, als we eens een probleem aan de orde stellen", is de ervaring van Nieuwenhuize. De Zeeuwse afdeling heeft zeshon derd leden en een dertigtal actieve vrijwilligers. De bond is er om de belangen van fietsers te beharti gen. En dat gebeurt in de brede zin van het woord. Dus is de bond er ook voor fietspa den. Het is jammer dat juist nu het landelijke meldpunt voor knel punten op de fietspaden op de website van de Fietsersbond bui ten gebruik is. Er wordt gewerkt aan een nieuwe site en tot die tijd kunnen de knelpunten even niet worden aangemeld. Er is op de site nog wel te zien dat er in Zeeland één knelpunt is aangemeld. En mail uw ervaring naar verslaggeving@pzc.nl weer gaat het om een paaltje op het fietspad, onderaan de Zeeland- brug deze keer. Van Velzen vindt het belangrijk dat ook de fietser zich realiseert dat hij niet de enige weggebruiker is. Het moet niet zo zijn dat alles moet wijken voor de fietsers. Weg gebruikers moeten rekening hou den met elkaar, is zijn stelling. Aan de andere kant is zijn uitgangs punt ook weer niet dat iedereen kost wat kost op de fiets moet. Op hun beurt kunnen overheden of bijvoorbeeld ondernemers best wat meer rekening houden met fietsers. Van Velzen: „Het is aange toond dat fietsers meer besteden in binnensteden dan automobilis ten. Daar zouden winkeliers zich ook wel eens wat meer rekenschap van kunnen geven." Als het aan de twee bestuursleden van de bond ligt, komt er in Zee land meer aandacht voor fietsen stallingen. En dan niet op de ma nier zoals de bewaakte fietsenstal ling in Vlissingen, die volgens hen bijzonder slecht gepromoot wordt. Nieuwenhuize wijst er op dat Mid delburg wel graag een 'bike friend ly city' wil zijn, maar als het op fietsbeleid aankomt 'niet echt doorpakt'. Zo is de Veerse Poort een van de meest fietsvriendelijke wijken van Zeeland, maar dat be leid wordt dan weer niet voortge zet in de Mortiere. Dan doet Goes het béter met de fietsstraten/paden door de hele stad. Maar nogmaals, het is niet alle maal slecht nieuws. Zeeland is een fantastische fietsprovincie vinden ze. Vooral de fietspaden langs de Oosterschelde zijn aantrekkelijk. „Misschien dat we de vogelmen sen nog eens moeten zien te over tuigen dat een passerende fietser heus niet zo veel hinder veroor zaakt." Tholen Middelburg Veerse Meer door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Hoe overleeft u van daag het debat over de Hedwige- polder? Luister vooral naar wat er niet wordt gezegd. Het Kamerdebat begint om 11.15 uur. Wie wil, kan het volgen op de publieke tribune van de Tweede Kamer. Neem wel een legitimatie bewijs mee. Vanuit huis of kan toor kan ook via politiek 24, Twit ter (#hedwige) of internet (twee- dekamer.nl). Het schouwspel staat tot 16.00 uur gepland, al zegt dat in Den Haag niets. Wat gaat u zien? Een politiek schaakspel waarvan de uitkomst al vast staat (wat het kabinet heeft be sloten gaat gebeuren). Dus niet in teressant? Integendeel. Let op een aantal mensen. Allereerst: Richard de Mos (PW). Vorige week zei hij tegen de PZC: 'geen millimeter Hedwige mag onder water'. Dins dagavond in Pauw en Witteman: 'er moet een referendum in Zee land worden gehouden'. Trap er niet in. Het is een slimme truc om van mening te veranderen. De keu ze die voorligt is simpel: óf de Hedwige gaat voor eenderde on der of helemaal. Met dit foefje loopt De Mos het kabinet niet voor de voeten, hoeft hij de oppo- sitie niet te steunen en kan hij draaien. En dat van die millime ter? Dat krijgt hij onderuit de zak. Let ook op Ad Koppejan. Na 'ont- polderen nee' zegt hij nu 'tweeder de blijft droog; dat is winst'. Het re sultaat van het protest is dat vier stukken land onder water gaan. Dat wrijft de oppositie er wel in. En vergeet staatssecretaris Henk Bleker niet. Hij wilde een volwaar dig alternatief en vond het niet. Hij krijgt een batterij vragen over (verborgen) kosten, Europa, Vlaan deren en of het écht niet anders kan. Zijn antwoord: nee. De toon van het debat zal fel en verbeten zijn. Kortom: alle ingrediënten voor een niet te missen debat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26