'Liever leerlingvervoer dan kleine basisschool' Patient voor minder geld sneller beter 26! eland Strenge inspectie regels in natuur Zeeuwse kandidaten Vier Vrijheden gezocht Liberalen bedenken oplossingen voor bevolkingskrimp WOENSDAG 18 APRIL woensdag 18 april 2012 Schoolbesturen in krimpregio's als Zeeland moeten fusies niet uit de weg gaan, zélfs niet als dat betekent dat de laatste basis school in een dorp verdwijnt. Kwaliteit gaat boven bereik baarheid, stelt een liberale werkgroep in een rapport over bevolkingskrimp. door Cornelleke Blok DEN HAAG - Het idee dat elk dorp zijn eigen basisschool moet heb ben is achterhaald, vindt de Tel- ders Stichting, die aangevoerd wordt door WD-coryfee Ed Nij- pels. Onder het motto 'bevolkings krimp heeft ook aantrekkelijke kanten' bedacht de werkgroep op lossingen voor de toekomst. De liberalen willen dat de over heid investeert in goed leerlingen vervoer. Dat is beter dan het krampachtig open houden van zeer kleine basisscholen, want die bieden doorgaans minder goed on derwijs dan grotere scholen, stelde Nijpels op basis van onderzoek. Goed vervoer zorgt er bovendien niet alleen voor dat scholen goed bereikbaar zijn, maar draagt ook bij aan de keuzevrijheid van ouders en kinderen. Aparte scholen voor christelijk en openbaar onderwijs zijn in krimp- gebieden niet altijd in stand te houden, vindt de Telders Stich ting. „Je kunt een beroep blijven doen op de vrijheid van onder wijs, maar dan verdwijnt daarmee wellicht ook de laatste school in het dorp", zei Nijpels. De overheid zou maatregelen moe ten nemen om de arbeidsmarkt in krimpregio's te stimuleren. De MIDDELBURG - De provincie Zee land controleert tot eind mei extra op overtredingen in natuurgebie den of in de natuur. Daaronder vallen controles van bij voorbeeld het illegaal snijden van zeegroente of het spitten van zee-aas. Daarvoor zijn vergunnin gen nodig. Provincie Zeeland heeft dit jaar 284 vergunningen voor het snij den van zeegroente afgegeven. Een notaris heeft met loting bepaald wie deze vergunningen kregen. Voor het spitten naar zee-aas is een vispas of een losse spitvergun- ning nodig. De handhavers zien er op toe dat regels in natuurgebie- weken sneller genezen patiënten door de efficiëntere behandeling in het wondexpertisecentrum. werkgroep wil dat wetten en re gels aangepast worden die het wer ken over de grens belemmeren. Er zou daarnaast een goed glasvezel netwerk aangelegd moeten wor den om onder meer het werken op afstand te stimuleren. De com missie vindt bovendien dat het eenvoudiger moet worden om een tweede woning te kopen in krimp regio's. Maar het is niet alleen de overheid die actie moet onderne men, benadrukte Nijpels. „Burgers moeten het heft in eigen handen nemen en de overheid moet waar- nodig faciliteren." Minister Liesbeth Spies (CDA) van Binnenlandse Zaken, die het rap port gisteren in ontvangst nam van Nijpels, kon zich daarin in vin den. „Dit is een gezamenlijke ver antwoordelijkheid van inwoners, ondernemers en van onderwijs instellingen." den worden nageleefd. Sommige natuurgebieden mogen bijvoor beeld niet betreden worden door wandelaar in het broedseizoen en honden "zijn er niet welkom. Ook mogen er geen werkzaamheden verricht worden. Controleurs kij ken of de Natuurbeschermingswet in het algemeen wordt nageleefd. Het ADRZ heeft specialisti sche centra opgezet voor de zorg voor moeilijke won den, eczeem en huidkankers Drie aandoeningen die steeds meer voorkomen. Zorg die rond een bepaal de aandoening georgani seerd wordt: het is een duidelijke trend. Huisart sen, specialisten en thuiszorg wer ken daarbij intensief samen. Voor de patiënt is er direct voor deel. Hij wordt sneller geholpen (over doorverwijzen en opereren zijn afspraken gemaakt om dat te bereiken) en geneest vaak ook snel ler. Bij 'moeilijke' wonden gemid deld vier weken eerder, blijkt uit de statistieken. Dat vertaalt zich ook in lagere kosten. Annemie Galimont, dermatologe van het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis: „Het is eigenlijk heel van zelfsprekend. Als je ziet hoe het nu gaat, vraag je je af waarom er vroeger niet zo werd samenge werkt. We zaten vast in eilandden- ken, maar we werden gedwongen dat te doorbreken." Deze week verscheen een onder zoek waaruit blijkt dat de zorg nu al overbelast is door de toename van huidkankers, zegt Galimont. „Bovendien zien we enorme aan tallen huidwonden en kinderen met eczeem op ons afkomen. We móeten wel anders gaan werken. Als we niet voorbereid zijn, gaan we het niet redden." Bij ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen draait al langer een zeer goed be kend staand wondexpertisecen trum. Twee jaar geleden zette het ADRZ de eerste stappen. Initiatief nemer was Saskia Rolloos, ver pleegkundig specialist dermatolo gie van het ADRZ. Ik dacht: hé, dat kunnen wij ook doen." Derma tologe Annemie Galimont vult aan: „Bij andere wondexpertisecen- tra werken dermatologen samen met huisartsen en thuiszorg. Wij hebben het breder getrokken: af hankelijk van het soort wond ha len wij er ook andere specialisten bij, zoals de plastisch chirurg, vaat- chirurg en radiotherapeut. Wij bel len elkaar voortdurend om te over leggen. De lijntjes zijn heel kort." Patiënten zien de specialist alleen nog als zijn specialistische kennis ook werkelijk nodig is. „Neem nu eczeem. Als de diagnose gesteld is en bepaald is wat de juiste behan deling is, kan de patiënt in princi pe weer overgenomen worden door de huisarts. Voor huidkanker ligt het natuurlijk wel anders, daar zal de specialist pas terugverwij zen na de behandeling, maar in het algemeen zal de taak van thuis zorg en huisarts belangrijker wor den." Saskia Rolloos noemt als voor beeld een geval waarbij thuiszor- gers van Buurtzorg geschoold wer den in 'madentherapie' om een moeilijk genezende wond schoon te krijgen. „Met fantastisch resul taat." Goede instructie en scholing is een voorwaarde voor succes. „Zo zijn alle wijkverpleegkundi gen in de Oosterschelderegio spe ciaal hiervoor bijgeschoold. Saskia heeft een symposium georgani seerd over het zwachtelen van wonden, in juni. En we denken er over ook schoonheidsspecialistes te benaderen, voor bijscholing over huidkankers." MIDDELBURG - Wie heeft zich inge zet voor de vrijheid en verdient daarvoor een onderscheiding? Stu denten van de Roosevelt Academy organiseren dit jaar voor de derde keer een uitreiking van de Vier Vrijheden, als Zeeuwse tegenhan ger van de Four Freedoms Awards, die op 12 mei in Middelburg uitge reikt worden. Iedereen kan Zeeuwse personen of instanties voordragen als gega digden voor Vrijheid van Gods dienst, Meningsuiting, Vrijwaring van Gebrek en Angst. Stuur uw nominatie voor 1 mei per e-mail naar vrijheid@roac.nl. Vermeld daarbij een korte motiva tie en voor welke van de vier vrij heden u de persoon of instelling wilt nomineren. De uitreiking van de Vier Vrijhe den vindt plaats tijdens het si- de-event van de Four Freedoms Awards op 11 mei in de Timmerfa briek in Vlissingen. De Roosevelt-studenten zoeken ook nog twee juryleden die willen meebeslissen over de winnaars. In de jury zitten ook twee winnaars van vorige jaren en een afgevaar digde van de rechtenfaculteit van de Roosevelt Academy. Wie inte resse heeft om jurylid te worden, kan eveneens een e-mail sturen om zich te melden. Haal het maximale uit jezelf tijdens 2 bootcampsessies bij Bootcamp Zeeland! Beleef 2 bootcamptrainingen bij Bootcamp Zeeland! Train je hele lichaam met deze complete work-out en werk in groepsvorm aan je cardio en kracht! Je komt beter in balans, wordt leniger en je lichaam en geest worden frisser en gezonder. Ga eens helemaal 'Back to Basic'!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 84